Connect with us

Świat

Na Antarktydzie odrywa się ogromna góra lodowa – większa niż Nowy Jork

Published

on

NA ogromna góra lodowa, Lepszy niż Nowy Jork, według naukowców, złamał lodowiec szelfowy na Antarktydzie w piątek.

Góra lodowa o powierzchni 490 mil kwadratowych oderwała się od szelfu lodowego Brunt około dziesięciu lat po odkryciu pęknięć w lodzie, napisało British Antarctic Survey (BAS) w jednym Wyjaśnienie. Nowy Jork ma powierzchnię około 302 mil kwadratowych.

„Nasze zespoły w BAS od lat przygotowują się do wycielenia góry lodowej z szelfu lodowego Brunt” – powiedziała profesor Dame Jane Francis, dyrektor British Antarctic Survey.

NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE LODÓWKA ROZMIAR DELAWARE JEST JAZDA NA WODĘ OTWARTĄ I MOŻE RYZYKO WYSYŁKI

Pierwsza wskazówka, że ​​lodowiec pęka, pojawiła się w listopadzie, kiedy nowa przepaść – zwana Północną Szczeliną – kierowała się w stronę kolejnej dużej przepaści oddalonej o około 20 mil. W styczniu każdego dnia szczelina przepływała ponad pół mili na północny wschód, przecinając pływający szelf lodowy o grubości 490 stóp.

Góra lodowa uformowała się po tym, jak pęknięcie rozszerzyło się rano 26 lutego ”i oderwało ją od reszty [the] pływający szelf lodowy ”, według BAS.

Firma BAS codziennie monitoruje lodowiec szelfowy za pomocą zautomatyzowanej sieci precyzyjnych instrumentów GPS wokół stacji badawczej Halley, która mierzy, w jaki sposób szelf lodowy odkształca się i porusza – powiedział Francis. Zespoły wykorzystują również zdjęcia satelitarne z ESA, NASA i niemieckiego satelity TerraSAR-X.

„Stacja Halley znajduje się w głębi lądu wszystkich aktywnych przepaści na tej części lodowca, która pozostaje połączona z kontynentem” – powiedział Francis. „Nasza sieć instrumentów GPS da nam wczesne ostrzeżenie, jeśli cielenie się tej góry lodowej powoduje zmiany w lodzie wokół naszej stacji”.

Zespół 12 osób opuścił Stację Badawczą Halley na początku zeszłego miesiąca, która jest obecnie zamknięta na czas zimy na Antarktydzie. Stacja była bezpieczna przed przerwą, ponieważ została przeniesiona w głąb lądu w 2016 roku, aby ominąć ścieżki dwóch przepaści – „Chasm 1” i „Halloween Crack”.

READ  Papież Franciszek pomija uroczystości sylwestrowe z powodu bólu pleców

ICEBERG ROZMIAR DELAWARE NA WYSPIE POŁUDNIOWEGO OCEANU ATLANTYCKIEGO

Francis dodał, że w nadchodzących tygodniach lub miesiącach góra lodowa może się odsunąć lub osiąść na mieliźnie i pozostać w pobliżu szelfu lodowego Brunt.

„Obecnie naszym zadaniem jest obserwowanie sytuacji i ocena potencjalnego wpływu obecnego wycielenia na pozostały szelf lodowy” – powiedział Simon Garrod, dyrektor operacyjny BAS. „Nieustannie weryfikujemy nasze plany awaryjne, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom, chronić naszą stację badawczą i utrzymywać działalność naukową, którą prowadzimy w Halley”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Naukowcy stwierdzili, że nie ma dowodów na to, że zmiany klimatyczne odegrały znaczącą rolę w tym wydarzeniu.

„Zmiana lodu w Halley jest procesem naturalnym i nie ma związku z ocieleniami na szelfie lodowcowym Larsen C” – twierdzi BAS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *