Connect with us

Gospodarka

Tarcza finansowa. Przekazane pieniądze, teraz zaczynają się kontrole PFR

Published

on

Wsparcie Financial Shield otrzymało ponad 345 000. Firmy, w tym mniej niż 30 000 jednostek z transportu i zarządzania magazynem PCD. Projekt znaku zakładał, że zgłaszające się firmy otrzymają pieniądze od razu po złożeniu wniosku i tylko jeśli okaże się, że nie spełniają warunków, wsparcie trzeba było zwrócić – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dzięki takiemu podejściu możliwe było bardzo szybkie wypłacenie środków. PFR oszacował średni czas rozpatrywania wniosku na 16 godzin, a środki zostały przelane na rachunki firm 46 godzin po złożeniu wniosku.

Właśnie nadszedł czas na kontrolę.

Tarcza finansowa do przeglądu. PFR zapowiada kontrole firmowe

Marcin Kaleta z firmy doradczej EY w rozmowie z Rzeczpospolitą wskazał obszary, które mogą być szczególnie interesujące dla audytorów.

– Można się spodziewać, że kryterium spadku sprzedaży (co w niektórych przypadkach może budzić wątpliwości) oraz element związku tego spadku z epidemią, a nie np. Błędne pomysły biznesowe, zostaną dokładnie przeanalizowane. Zdarzało się też, że elementami pakietu aplikacyjnego były prognozy lub założenia, które można było zweryfikować dopiero po złożeniu wniosku – powiedział.

We współpracy z KAS, CBA i innymi usługami, PFR tworzy algorytmy przeszukujące bazy danych firm w celu wyszukania anomalii i nietypowych zdarzeń. Weryfikacja opiera się głównie na danych dostępnych w publicznych rejestrach.

Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR powiedział, że kontrole będą dotyczyć poszczególnych jednostek i nie będą masowe.

W uzasadnionych przypadkach PFR może skierować sprawę do odpowiednich służb lub organów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *