Connect with us

Świat

Tajwan przygotowuje się do chińskiego pokazu siły w związku z wizytą Pelosi

Published

on

Tajwan przygotowuje się do chińskiego pokazu siły w związku z wizytą Pelosi

komentarz

TAIPEI, Tajwan – Chińskie i tajwańskie siły zbrojne wysłały samoloty bojowe, zleciły ćwiczenia wojskowe i zwiększyły gotowość bojową, podczas gdy Tajwan przygotowywał się do przyjęcia Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.) z wizytą, słysząc straszne ostrzeżenia ze strony chińskich przywódców i gwałtownie eskalowały napięcia między Pekinem a Waszyngtonem.

Pelosi ma przybyć na Tajwan we wtorek wieczorem czasu lokalnego, według osoby zaznajomionej z ustaleniami wizyty. Tajwańskie media podały, że Pelosi ma spotkać się w środę z prezydentem Tsai Ing-wen i ustawodawcami.

Zbliżająca się wizyta oburzyła Chiny, które od lat dążą do dyplomatycznego odizolowania Tajwanu i postrzegają takie wymiany z wyższymi zagranicznymi dygnitarzami jako wsparcie dla formalnej niepodległości wyspy. Komunistyczna Partia Chin twierdzi, że Tajwan, samorządna demokracja, jest jej terytorium, chociaż nigdy nim nie rządziła. Chiński przywódca Xi Jinping obiecał, że w razie potrzeby siłą „zjednoczy” Tajwan z Chinami.

Biały Dom ostrzega Chiny, by nie reagowały przesadnie na spodziewaną wizytę Pelosi na Tajwanie

Oficjalna tajwańska Centralna Agencja Informacyjna poinformowała, że ​​siły zbrojne wyspy zintensyfikowały przygotowania we wtorek rano i pozostaną we „wzmocnionym” stanie gotowości do czwartkowego południa.

Tymczasem chińskie władze morskie ogłosiły w tym tygodniu dodatkowe ćwiczenia wojskowe na Morzu Południowochińskim i ostre ćwiczenia na Morzu Bohai w pobliżu Półwyspu Koreańskiego. Reuters, powołując się na nienazwane źródło, poinformował, że chińskie samoloty bojowe przeleciały we wtorek w pobliżu środkowej linii Cieśniny Tajwańskiej, nieoficjalnej granicy wojskowej. Tymczasem chiński przewoźnik Xiamen Airlines ogłosił zawieszenie co najmniej 30 lotów z powodu ograniczeń ruchu lotniczego w Fujian, chińskiej prowincji położonej po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej.

Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, oskarżyła we wtorek Stany Zjednoczone o eskalację napięć w cieśninie i ostrzegła przed „katastrofalnymi konsekwencjami”, jeśli Stany Zjednoczone źle poradzą sobie z sytuacją. „Stany Zjednoczone powinny i muszą wziąć za to pełną odpowiedzialność” – powiedziała.

READ  Etiopska grupa zbrojna twierdzi, że ma sojusz z siłami Tigray

Wcześniej, nie potwierdzając podróży Pelosi, Biały Dom ostrzegł Pekin, by nie wykorzystywał jej jako pretekstu do eskalacji i skrytykował Chiny za przesadne reagowanie na precedens. Pelosi byłaby pierwszym przewodniczącym Izby Reprezentantów, który udał się na Tajwan od czasu reprezentanta Newta Gingricha (R-Ga.) w 1997 roku.

Jednak wizyta Pelosi nabiera nowego znaczenia w czasie, gdy stosunki amerykańsko-chińskie osiągnęły nowe minima, a profil dyplomatyczny Tajwanu wzrósł w ostatnich latach.

„Wizyta Pelosi ma teraz zupełnie inne znaczenie”, powiedział Chu Shulong, profesor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Tsinghua, porównując podróż Pelosi do wizyty Gingricha. „Chiny obawiają się, że podróż jeszcze bardziej wzmocni więzi amerykańsko-tajwańskie i zachęci sojuszników USA do wzmocnienia więzi z Tajwanem.”

Sytuacja wysokiej stawki jest sprawdzianem dla Xi, który musi zmierzyć się z zachowaniem równowagi, odpowiadając zdecydowanie, ale w sposób, który nie wywołuje konfliktu na pełną skalę, gdy przygotowuje się do kluczowego spotkania przywódców jesienią.

„Xi musi wykazać się determinacją. Musi umocnić czerwone linie Chin i zapobiec dalszemu dryfowaniu w kierunku nie do przyjęcia: poparcia USA dla niepodległości Tajwanu – powiedziała Bonnie Glaser, dyrektor programu azjatyckiego w niemieckim Funduszu Marshalla.

Rzecznik Białego Domu John Kirby ostrzegł, że Chiny mogą wystrzeliwać rakiety do Cieśniny Tajwańskiej lub w jej pobliżu lub wysyłać wojskowe odrzutowce przez linię środkową. Podczas ostatniego kryzysu w cieśninie w latach 1995-1996 Chiny wysłały pociski, które wylądowały w pobliżu Tajwanu.

Inne prawdopodobne środki odwetowe obejmują częstsze i większe ćwiczenia wojskowe bliżej Tajwanu oraz intensyfikację taktyki szarej strefy – środków przymusu, które unikają otwartego konfliktu. Chiny w poniedziałek zakazały dostaw żywności od ponad 100 tajwańskich eksporterów.

Chińscy przywódcy mogą być również ograniczani przez przywódców tego kraju spowolniona gospodarkapogarszające się stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami zachodnimi oraz międzynarodowa krytyka stosunków z Rosją po inwazji Moskwy na Ukrainę.

READ  Z biegiem czasu Żydzi aszkenazyjscy stali się bardziej podobni genetycznie

„Musimy pamiętać, że Pekin nie chce wybuchu konfliktu zbrojnego z USA. Dlatego prawdopodobnie powstrzyma się od jakiejkolwiek reakcji, która mogłaby doprowadzić do niezamierzonej eskalacji wojskowej” – powiedziała Amanda Hsiao, starszy analityk ds. Chin w International Crisis Group.

Pelosi rozpoczęła swoją podróż do Azji w niedzielę i nie włączyła Tajwanu do swojej oficjalnej trasy. Pekin wielokrotnie ostrzegał przed zwalczaniem tego, co uważa za ingerencję w sprawy wewnętrzne.

Rząd obawia się, że podróż Pelosi na Tajwan może wywołać kryzys w cieśninie

Ambasador Chin Zhang Jun nazwał tę wizytę „niebezpieczną i prowokacyjną” podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Joanne Ou, rzeczniczka Tajwanu za granicą
Departament na wtorkowym briefingu powiedział, że departament nie ma informacji o wizycie Pelosi, ale przewodniczący Izby Reprezentantów jest mile widziany.

„Nasz rząd zawsze zaprasza międzynarodowych przyjaciół do odwiedzenia Tajwanu, lepszego zrozumienia Tajwanu i okazania wsparcia” – powiedziała.

Pomimo rosnących napięć związanych z oczekiwaną wizytą Pelosi, niektórzy twierdzą, że na tym zainteresowaniu skorzystał Tajwan.

„Tajwan będzie największym zwycięzcą. Kiedy Tajwan stał się głównym punktem zainteresowania amerykańskiej polityki i wyborów w połowie kadencji?”, powiedział Fan Shih-ping, profesor w Graduate Institute of Political Science na National Taiwan Normal University. „Sprawa Tajwanu została w pełni umiędzynarodowiona, co jest ostatnią rzeczą, jaką chcą widzieć Chiny i Xi Jinping”.

Pelosi jest długoletnim krytykiem praw człowieka w Chinach i wypowiada się na rzecz protestujących w Hongkongu protestujących przeciwko represjonowaniu miasta przez Pekin. Reuters poinformował, że Pelosi spotka się z grupą obrońców praw człowieka na Tajwanie.

„Ona wie, co wydarzyło się w Hongkongu i wie, że wielu protestujących z Hongkongu uciekających przed Partią Komunistyczną przyjedzie na Tajwan” – powiedział Lam Wing-kee, były księgarz z Hongkongu, który był więziony w Chinach, a teraz mieszka w Tajpej.

READ  Chiny skazują potentata Xiao Jianhua na 13 lat więzienia i płacą jego firmie grzywnę w wysokości 8,1 miliarda dolarów

Lam powiedział, że został zaproszony w środę na wydarzenie w American Institute na Tajwanie, de facto ambasadzie USA, ale nie powiedziano mu, czy Pelosi tam będzie. „To byłby znak poparcia dla oporu narodu Hongkongu” – powiedział o zbliżającej się wizycie rzecznika.

W Tajpej niektórzy przygotowywali się do protestu przeciwko przybyciu Pelosi, demonstrując na zewnątrz, co ich zdaniem będzie ich hotelem. Inni tymczasem planowali powitać przewodniczącego Izby Reprezentantów rozdaj darmowego smażonego kurczakapopularna tajwańska przekąska uliczna.

„Nawet w obliczu gróźb ze strony KPCh Pelosi nadal wykazuje silną wolę ochrony uniwersalnych wartości demokracji i praw człowieka, które głęboko cenię i podziwiam” – powiedział Jerry Liu, dyrektor ds. międzynarodowych Partii Nowej Mocy. .

„Dzisiaj nazywamy to smażonym kurczakiem demokracji”, powiedział o swoim planie rozdania 100 porcji. „Ciesząc się tym, wyróżniamy się w walce z groźbami KPCh”.

Vic Chiang i Pei-Lin Wu w Taipei oraz Lyric Li w Seulu przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *