Connect with us

Świat

Honiara, Wyspy Salomona: australijski personel obronny rozmieszczony, gdy gwałtowne protesty trwają drugiego dnia

Published

on

Protestujący z najbardziej zaludnionej wyspy kraju, Malaity, przybyli do stolicy z gniewem w związku z szeregiem spraw wewnętrznych, w tym niezrealizowanymi obietnicami dotyczącymi infrastruktury, donosiły media. Wezwali do dymisji premiera Manasseha Sogavare’a.

Królewska policja Wysp Salomona (RSIPF) poinformowała, że ​​w czwartek na ulice wyszło od 2000 do 3000 protestujących, niektórzy podpalali budynki i plądrowali sklepy we wschodniej Honiarze. Dodali, że aresztowano 36 osób.

Protesty wybuchły w środę wieczorem, kiedy parlament został wznowiony w związku z brakiem odpowiedzi premiera na złożoną w sierpniu obywatelską petycję wzywającą rząd do poszanowania prawa ludu Malaita do samostanowienia, ograniczenia stosunków z Chinami i przywrócenia projektów rozwojowych na Malaicie obejmować.

Policja używała wcześniej gazu łzawiącego do rozpędzania protestów.

Kiedy premier Sogavare wezwał do zablokowania w wygłoszonym pod koniec środy przemówieniu, powiedział: „Nasz naród był świadkiem kolejnego smutnego i niefortunnego wydarzenia mającego na celu obalenie demokratycznie wybranego rządu”.

„Szczerze wierzyłem, że przeżyliśmy najciemniejsze dni w historii naszego kraju, ale dzisiejsze wydarzenia są bolesnym przypomnieniem, że przed nami jeszcze długa droga” – powiedział Sogavare.

Zamknięcie w Honiarze, które potrwa do 7:00 rano czasu lokalnego w piątek, „pozwoli naszym organom ścigania w pełni zbadać sprawców dzisiejszych wydarzeń i zapobiegnie dalszym bezprawnym zniszczeniom” – powiedział.

Protestujący obrabowali nie tylko sklepy, ale także kryty strzechą budynek na terenie parlamentu – tak jak on siedział – i podpalili komisariat policji – powiedział premier.

RSIPF wezwał ludzi uczęszczających do szkół i przedsiębiorstw w Honiarze, aby pozostali w domu, aby uniknąć niepokojów.

„Chcemy mieć pewność, że nasze ulice, szkoły i sklepy zostaną ponownie otwarte wkrótce po zamknięciu” – powiedziała w oświadczeniu zastępca komisarza RSIPF Juanita Matanga.

„Proszę o współpracę do czasu normalizacji sytuacji.”

Australia wysyła wojska i policję

Premier Australii Scott Morrison powiedział w czwartek dziennikarzom, że personel australijskiej policji federalnej został wysłany na Wyspy Salomona, aby „zapewnić stabilność i bezpieczeństwo”.

READ  Według policji pan młody zabija swoją narzeczoną i cztery inne osoby na przyjęciu weselnym w Tajlandii

Morrison powiedział, że otrzymał formalną prośbę o pomoc i pomoc od RSIPF w ramach dwustronnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa. Powiedział, że Australia zgodziła się rozmieścić 23 pracowników AFP, aby pomóc w walce z zamieszkami i do 50 więcej, aby wspierać bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Ponadto rozmieszczono 43 innych członków australijskich sił zbrojnych.

Ogólny widok spalonego komisariatu policji po tym, jak został uszkodzony podczas protestów antyrządowych w Honiarze na Wyspach Salomona, 24 listopada.

„Naszą nadzieją i ambicją jest, aby nasza obecność miała na celu uspokojenie sytuacji na Wyspach Salomona i przywrócenie pewnego pokoju, który pozwoli na normalne pokojowe rozwiązywanie tam wszystkich problemów, w które Australia nie jest bezpośrednio zaangażowana, a to pozwala normalne procesy konstytucyjne i polityczne, które mają mieć miejsce na Wyspach Salomona” – powiedział Morrison.

Jaki jest związek między Chinami a Tajwanem?

Wyspy Salomona były jednymi z nielicznych krajów, które miały powiązania dyplomatyczne z demokratyczną, samorządną wyspą Tajwan, ale w 2019 roku archipelag wymienił wierność Chinom. Pekin uważa Tajwan za część Chin i odmawia utrzymywania stosunków dyplomatycznych z krajem, który nie uznaje jego „polityki jednych Chin”.

Ono był zgłoszony Chiny zobowiązały się do pomocy finansowej w wysokości około 500 milionów dolarów dla Wysp Salomona, jednego z najbiedniejszych krajów Pacyfiku.

Podczas gdy długoletni premier Sogavare z zadowoleniem przyjął Chiny i obiecane korzyści gospodarcze, premier najludniejszej prowincji kraju, Malaity, wyraźnie sprzeciwił się temu ruchowi. Suidani ogłosił nawet referendum niepodległościowe dla Malaity.

Na Malaicie od dziesięcioleci wrze ruch niepodległościowy z powodu wieloletniego poczucia wykluczenia z rządu centralnego, eksperci wcześniej powiedział CNN.
Ta prowincja Pacyfiku jest tak sfrustrowana obecnością Chin, że naciska na niepodległość

W październiku 2020 r. Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego ogłosiła dotację w wysokości 25 mln USD w ramach swojego programu na rzecz wzmocnienia konkurencyjności, rolnictwa, źródeł utrzymania i środowiska, koncentrując się na prowincji Malaita.

„Program SCALE wzmocni sprzyjające środowisko, aby odblokować możliwości gospodarcze i zwiększyć handel, poprawić zarządzanie zasobami naturalnymi, w tym gospodarkę leśną, promować rozwój rolnictwa i małych przedsiębiorstw oraz małą i podstawową infrastrukturę krytyczną. Aby rozszerzyć usługi”, napisano w komunikacie prasowym z USA Departament stanu.

READ  Powódź ratuje ukraińską wieś przed rosyjską okupacją

Dotacja dla Malaity była częścią programu o wartości 200 milionów dolarów na refinansowanie w całym regionie Indo-Pacyfiku w ramach US Pacific Pledge.

Według Mihai Sora, pracownika naukowego programu Pacific Islands w Instytucie Lowy w Australii, grant był „50 razy większy od tego, co prowincja normalnie otrzymałaby od darczyńców w ciągu roku”.

Ze względu na antychińskie stanowisko prowincji, niektórzy krytycy postrzegają dotację jako „cyniczną zapłatę dla jednego z kurczących się przyjaznych Tajwanowi aktorów na Pacyfiku”, Sory. napisał o Instytucie Lowego Strona tłumacza w środę.

CNN zwrócił się o komentarz do ambasady USA w Papui Nowej Gwinei, na Wyspach Salomona i Vanuatu.

Chociaż USA nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, obie strony zbliżyły się w ostatnich latach, co rozzłościło Pekin. Stany Zjednoczone sprzedają na wyspie broń na mocy ustawy o stosunkach z Tajwanem, która wymaga od USA pomocy w jej obronie przez Tajpej. Waszyngton przeniósł formalne uznanie dyplomatyczne z Taipei do Pekinu w 1979 roku.

Brad Lendon z CNN, Hilary Whiteman i Julia Hollingsworth przyczynili się do relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *