Connect with us

Świat

Tajlandia: Wygnana księżniczka Srirasmi została zakonnicą

Published

on

Zdjęcia przedstawiające skromne życie Srirasmi Suwadee – byłej żony króla Tajlandii Ramy X – zostały opublikowane w chińskiej gazecie China Press (Zhongguo Bao) w Malezji. W 2014 roku księżniczka wypadła z łask, została wyrzucona z pałacu i zmuszona do rozwodu z ówczesnym spadkobiercą tronu Tajlandii. Od tamtej pory nie widziano jej publicznie.

Obserwatorzy monarchii tajskiej dotarli do zdjęć, które zostały wykonane na posesji w prowincji Ratchaburi, kilkadziesiąt kilometrów od Bangkoku. Pokazują kobietę w bieli z ogoloną głową zamiatającą liście w ogrodzie i sadzącą nasiona w klombach. Chociaż nie ma informacji o tym, kiedy dokładnie zdjęcia zostały zrobione, materiał wydaje się potwierdzać, że była żona królewska przebywa w areszcie domowym, a wcześniejsze podejrzenia o jej śmierć były fałszywe.

Srirasmi Suwadee pochodziła z biednej rodziny i poślubiła księcia Vajiralongkorna w 2001 roku, który był wówczas następcą tronu Tajlandii. Wcześniej przez kilka lat była jedną z dworskich dam.

W 2014 roku członkowie najbliższej rodziny Srirasmi, którzy skorzystali z powiązań sądowych, zostali oskarżeni o liczne złe traktowanie, w tym korupcję i obelżywe Majesty. Ostatecznie jej rodzice zostali skazani na 2,5 roku więzienia, trzech braci skazano na trzy lata więcej, a jej wuj – były szef Centralnego Biura Śledczego – został skazany na ponad 36 lat więzienia. za przestępstwa finansowe. Sama Srirasmi została pozbawiona tytułu i wydalona z pałacu, oddzielając ją od syna, księcia Dipangkorn Rasmijoti.

Niektórzy komentatorzy postrzegali usunięcie Srirasmi jako część pojedynku między frakcjami pałacu. Donoszono, że niektórzy z tajlandzkich arystokratów krytykowali ich krótkie pochodzenie, podczas gdy inni mogli być zainteresowani poprawą wizerunku księcia, który jest znany ze swojego zabawnego stylu życia. Skandal miał miejsce, gdy książę Maha Vajiralongkorn był już w związku ze swoim najbliższym partnerem – byłą stewardessą Suthidą Tidjai.

READ  USS John S. McCain na wodach terytorialnych Rosji

Srirasmi była trzecią żoną Vajiralongkorna, który objął tron ​​jako Rama X w 2016 roku.

Przyszły władca po raz pierwszy ożenił się ze swoim kuzynem Soamsawali Kitiyakara, z którym rozwiódł się w 1991 roku. Następnie poślubił młodą aktorkę Yuvadhidę Polpraserth, którą zwolnił w 1996 roku i wydziedziczył synów, których miał z nią. Ostatecznie książę został powiązany z Suthidą Tidjai, która została królową w maju 2019 roku.

Nie oznaczało to jednak końca skandali miłosnych otaczających władcę. Dwa miesiące później tytuł Drugiej Królewskiej Żony został nadany byłej pielęgniarce i członkinie jego straży, Sineenat Wongvajirapakdi. Sineenat, znany również jako Koi, konkurował z Suthidą i wkrótce wypadł z łask. W październiku 2019 roku odebrano jej na prawie rok wszystkie tytuły, stopnie wojskowe, nagrody i przywileje. Jak donoszą urzędnicy pałacowi, planowała osiągnąć pozycję na równi z królową. Tajski monarcha wybaczył jej dopiero we wrześniu 2020 roku, kiedy Koi przyszedł do niego na jego posiadłości w południowych Niemczech.

Jako następca tronu Maha Vajiralongkorn miał reputację konesera, który nie stronił od kobiet, gier losowych i kostiumów, które nie oddawały godności tronu.

Kontrowersje wokół osoby przyszłego króla zostały w dużej mierze stłumione przez surowe kary, które grożą Tajlandii za wszelką krytykę rządzących członków rodziny. Zanim Vajiralongkorn rozpoczął swoje panowanie w 2016 roku, niektóre partie zaczęły nominować jego siostrę Sirindhorn na kandydata na władcę.

W Tajlandii trwają od połowy lipca Masowe protesty przeciwko establishmentowiW tym czasie król, który przeniósł się do Garmish-Partenkirchen na początku pandemii COVID-19, po raz pierwszy w historii kraju został publicznie i otwarcie skrytykowany.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *