Connect with us

Świat

Rok po Afganistanie tajne służby zwracają się do Chin

Published

on

WASZYNGTON (AP) – Na niedawnym spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z szefami Centrum Antyterrorystycznego agencji, urzędnik nr 2 CIA dał jasno do zrozumienia, że ​​walka z Al-Kaidą i innymi grupami ekstremistycznymi pozostanie priorytetem – ale to pieniądze i zasoby agencji byłyby w coraz większym stopniu przenoszone do Chin.

Atak drona CIA, który zabił przywódcę Al-Kaidy pokazał, że walka z terroryzmem nie jest tylko refleksją. Nie zmieniło to jednak przesłania przekazanego kilka tygodni wcześniej przez zastępcę dyrektora agencji, Davida Cohena, na tym spotkaniu: Podczas gdy Stany Zjednoczone będą nadal ścigać terrorystów, najwyższym priorytetem jest lepsze zrozumienie Pekinu i zrobienie czegoś, aby temu przeciwdziałać.

Rok po zakończeniu wojny w Afganistanie prezydent Joe Biden i wysocy urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego mniej mówią o przeciwdziałaniu terroryzmowi, a więcej o politycznym, gospodarczym i militarnym zagrożeniu ze strony Chin i Rosji. W służbach wywiadowczych nastąpił cichy zwrot, przenosząc setki urzędników na stanowiska skoncentrowane na Chinach, w tym niektórych, którzy wcześniej pracowali w dziedzinie terroryzmu.

Ubiegły tydzień jasno pokazał, że Stany Zjednoczone muszą radzić sobie z obydwoma w tym samym czasie. Kilka dni po zabójstwie Aymana al-Zawariego w Kabulu Chiny przeprowadziły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe i zagroziły zerwaniem stosunków z USA w związku z wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosis na Tajwanie.

Stany Zjednoczone od dawna niepokoiły rosnące ambicje polityczne i gospodarcze Chin. Chiny próbowały wpłynąć na zagraniczne wyboryorganizowała kampanie cyber-szpiegowskie i gospodarcze,i uwięził miliony Ujgurów z mniejszości w obozach. Niektórzy eksperci uważają też, że Pekin w najbliższych latach będzie próbował podbić autonomiczną, demokratyczną wyspę Tajwan siłą.

Urzędnicy wywiadu powiedzieli, że potrzebują więcej wglądu w Chiny, nawet po tym, jak nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny pandemii COVID-19. Pekin zostaje oskarżony o ukrywanie informacji o pochodzeniu wirusa.

A wojna na Ukrainie podkreśliła znaczenie Rosji jako celu. Stany Zjednoczone wykorzystały odtajnione informacje, aby je odkryć Plany wojenne prezydenta Rosji Władimira Putina przed inwazją i okazanie dyplomatycznego poparcia dla Kijowa.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Zwolennicy podejścia administracji Bidena zauważają, że USA były w stanie wytropić i zabić al-Zawariego, co świadczy o ich zdolności do zwalczania zagranicznych zagrożeń w Afganistanie. Krytycy twierdzą, że fakt, iż al-Zawari mieszkał w Kabulu pod pozorną ochroną talibów, wskazuje na odrodzenie się grup ekstremistycznych że Ameryka jest przeciwko niemu źle uzbrojona.

Zmiana priorytetów ma poparcie wielu byłych oficerów wywiadu i prawodawców z obu stron, którzy twierdzą, że jest spóźniona. Obejmuje to ludzi, którzy służyli w Afganistanie i innych misjach przeciwko Al-Kaidzie i innym grupom terrorystycznym.

Reprezentant Jason Crow, były komandos, który służył w Afganistanie i Iraku, powiedział, że uważa, iż w ostatnich latach Stany Zjednoczone zbytnio skupiły się na walce z terroryzmem.

„O wiele większym zagrożeniem egzystencjalnym jest Rosja i Chiny” – powiedział Crow, demokrata z Kolorado, który zasiada w komisjach wywiadu i służb zbrojnych Izby Reprezentantów. Powiedział, że grupy terrorystyczne „nie zniszczą amerykańskiego stylu życia… tak jak robią to Chiny”.

Rzeczniczka CIA Tammy Thorp zauważyła, że ​​terroryzm „pozostaje bardzo realnym wyzwaniem”.

„Podczas gdy kryzysy, takie jak rosyjska inwazja na Ukrainę i strategiczne wyzwania, takie jak Chińska Republika Ludowa, wymagają naszej uwagi, CIA będzie nadal agresywnie ścigać zagrożenia terrorystyczne na całym świecie i współpracować z partnerami, aby im przeciwdziałać” – powiedział Thorp.

Kongres wezwał CIA i inne agencje wywiadowcze do uczynienia Chin najwyższym priorytetem, według kilku osób zaznajomionych z tą sprawą, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia delikatnych spraw wywiadowczych. Wypychanie zasobów do Chin wymagało cięć gdzie indziej, w tym w zwalczaniu terroryzmu. Konkretne liczby nie były dostępne, ponieważ budżety wywiadu są tajne.

W szczególności prawodawcy chcą uzyskać więcej informacji na temat rozwoju zaawansowanych technologii w Chinach. Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga Chiny zobowiązały się do zainwestowania bilionów dolarów w naukę kwantową, sztuczną inteligencję i inne technologie, które prawdopodobnie zakłócą sposób prowadzenia przyszłych wojen i struktury gospodarek.

READ  Sytuacja w Indiach jest „poza sercem”, mówi szef WHO

W ramach tej zmiany komisje Kongresu starają się lepiej śledzić, w jaki sposób agencje wywiadowcze wydają swoje fundusze na Chiny i szukają więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób konkretne programy przyczyniają się do tej misji, powiedziała osoba zaznajomiona z tą sprawą.

„Jesteśmy spóźnieni, ale dobrze, że w końcu skupiamy się na tym regionie” – powiedział republikanin Chris Stewart, republikanin z Utah, który służy w Komitecie ds. Wywiadu Izby Reprezentantów. „Oznacza to w ludziach, zasobach, zasobach wojskowych i dyplomacji”.

CIA ogłosiła w zeszłym roku, że je stworzy dwa nowe „centra misji” – jedno na Chiny, drugie na nowe technologie – w celu scentralizowania i usprawnienia gromadzenia informacji na temat tych kwestii. CIA próbuje również rekrutować więcej osób posługujących się językiem chińskim i skrócić czas oczekiwania na odprawę bezpieczeństwa, aby szybciej zatrudnić nowych ludzi.

W agencji wielu urzędników uczy się języka chińskiego i przechodzi na nowe stanowiska skoncentrowane na Chinach, chociaż nie wszystkie z tych miejsc pracy wymagają szkolenia językowego, mówili ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Urzędnicy zauważają, że oficerowie wywiadu są szkoleni, aby dostosować się do nowych wyzwań, a wielu z nich szybciej przeszło do roli antyterrorystycznej po atakach z 11 września 2001 roku. Postępy w zwalczaniu terroryzmu – w tym lepsze wykorzystanie danych i różnych źródeł wywiadu do budowania sieci i identyfikowania celów – są również przydatne w zwalczaniu Rosji i Chin, stwierdzili byli oficerowie.

„To maszyna do analizy i kierowania stała się niezwykła” – powiedział Douglas Wise, były starszy oficer CIA, który był zastępcą szefa operacji w Centrum Antyterrorystycznym.

Centrum Antyterrorystyczne CIA, przemianowane na Centrum Misji Antyterrorystycznych po reorganizacji w 2015 roku, pozostaje punktem dumy dla wielu, którzy przypisują jej pracę w ochronie Amerykanów przed terroryzmem po 11 września. Oficerowie CIA wylądowali w Afganistanie 26 września 2001 r. i byli częścią operacji mających na celu wypędzenie talibów oraz znalezienie i zabicie przywódców Al-Kaidy, w tym Osamy bin Ladena.

READ  Matka przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymała 12 000 dolarów, ponieważ nie została zaproszona na drinka

I 13 lat po tym, jak podwójny agent oszukał urzędników al-Zawari i wysadził się w powietrze zabijając siedmiu pracowników agencji, CIA zabiło go w strajku bez zgłoszonych ofiar cywilnych.

CIA była również zaangażowana w niektóre z najciemniejszych momentów walki z terroryzmem. Prowadził tajne więzienia „Czarnej Strony” podejrzanych o terroryzm, niektórzy niesłusznie, i został uznany przez senackie śledztwo, że wykorzystał Metody przesłuchań, które równały się torturom. Oskarżono również elitarne afgańskie siły specjalne szkolone przez CIA Zabijanie cywilów i łamanie prawa międzynarodowego.

Od dawna toczy się debata na temat tego, czy antyterroryzm odsunął społeczność wywiadowczą zbyt daleko od tradycyjnego szpiegostwa i czy część działań antyterrorystycznych CIA powinna być zamiast tego wykonywana przez wojskowe siły specjalne.

Marc Polymeropoulos jest emerytowanym oficerem operacyjnym CIA i byłym szefem bazy w Afganistanie. Powiedział, że popiera większe skupienie się na Chinach i Rosji, ale dodał: „Nie ma powodu, aby ograniczać to, co musieliśmy zrobić”.

„Pomysł, że w jakiś sposób cała praca z tomografią komputerową, którą wykonaliśmy, była trochę błędna, że ​​oderwaliśmy wzrok od piłki – pomyśl tylko, jak wszyscy czuli się 12 września” – powiedział.

Wise powiedział, że dostosowanie agencji do większego skupienia się na Chinach i Rosji zajmie ostatecznie lata i będzie wymagało zarówno cierpliwości, jak i uznania, że ​​zmiana kultury agencji będzie wymagała czasu.

„Walczymy z terroryzmem od dziesięcioleci” – powiedział Wise. „Musimy mieć racjonalny plan, aby dokonać tej korekty, która nie potrwa wystarczająco długo, aby nasi wrogowie wykorzystali proces lodowcowy”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.