Connect with us

Świat

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejmuje kontenerowiec w pobliżu Cieśniny Ormuz w obliczu napięć z Izraelem

Published

on

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejmuje kontenerowiec w pobliżu Cieśniny Ormuz w obliczu napięć z Izraelem

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Komandosi z irańskiej paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej zeskoczyli w sobotę z helikoptera na połączony z Izraelem kontenerowiec w pobliżu Cieśniny Ormuz i zajęli statek podczas ostatniego ataku między obydwoma krajami.

Do zajęcia doszło po podejrzanym izraelskim ataku na budynek irańskiego konsulatu w Syrii, który miał miejsce w tym miesiącu, w wyniku którego zginęło 12 osób, w tym starszy generał Gwardii.

Iran zapowiedział kontratak, a prezydent USA Joe Biden skrócił weekendową wycieczkę do swojego domu na plaży w Delaware, aby wrócić do Białego Domu i monitorować sytuację. Wojna Izraela przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy zaostrzyła trwające od kilkudziesięciu lat napięcia na Bliskim Wschodzie, a każdy nowy atak grozi eskalacją tego konfliktu w większą wojnę regionalną.

Irańskie państwowe IRNA poinformowało, że specjalna jednostka Marynarki Wojennej Gwardii przeprowadziła atak na pływający pod portugalską banderą kontenerowiec MSC Aries należący do londyńskiego Zodiac Maritime.

Zodiac Maritime jest częścią grupy Zodiac należącej do izraelskiego miliardera Eyala Ofera. Zodiac odmówił komentarza i skierował pytania do MSC. MSC z siedzibą w Genewie potwierdziło zajęcie i przekazało, że na statku było 25 członków załogi.

„Ściśle współpracujemy z odpowiednimi władzami, aby zapewnić ich dobro i bezpieczny powrót statku” – stwierdziło MSC.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Adrienne Watson, powiedziała, że ​​w załodze znaleźli się obywatele Indii, Filipin, Pakistanu, Rosji i Estonii i wezwała Iran do uwolnienia ich oraz statku.

IRNA powiedziała, że ​​Straż wprowadzi statek na irańskie wody terytorialne.

Urzędnik ds. obrony Bliskiego Wschodu, który pod warunkiem zachowania anonimowości wypowiadał się w celu omówienia kwestii wywiadowczych, przekazał Associated Press wideo z ataku, pokazując irańskich komandosów na stosie kontenerów schodzących po linie z pokładu statku.

Słychać, jak członek załogi mówi: „Nie wychodź”. Następnie mówi swoim kolegom, aby udali się na mostek statku, dopóki nie pojawi się więcej komandosów. Jeden komandos klęczy nad drugim, aby zapewnić mu potencjalną osłonę przed ogniem.

READ  Wielka Brytania chce wysłać osoby ubiegające się o azyl do Rwandy oddalonej o 7000 km

Film odpowiadał znanym szczegółom MSC Aries. Komandosi zeskoczyli na linie z helikoptera Mil Mi-17 z czasów sowieckich, którego zarówno Gwardia, jak i wspierani przez Iran Houthi w Jemenie używali wcześniej do atakowania statków.

Dział handlu morskiego Wielkiej Brytanii, brytyjskiego wojska, określił statek jako „zajęty przez władze regionalne” w Zatoce Omańskiej w pobliżu miasta portowego Fujairah w Emiratach, bez wchodzenia w szczegóły.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz wezwał narody do uznania Gwardii za organizację terrorystyczną.

Iran „jest przestępczym reżimem, który wspiera zbrodnie Hamasu, a obecnie prowadzi operację piracką, która narusza prawo międzynarodowe” – powiedział Katz.

Od wielu dni irańscy urzędnicy, w tym Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei, grożą „uderzeniem” Izraela w związku z jego atakiem na Syrię.

Stany Zjednoczone, główny zwolennik Izraela, stanęły po stronie kraju pomimo rosnących obaw związanych z wojną Izraela ze Strefą Gazy, w której zginęło ponad 33 600 Palestyńczyków, a ponad 76 200 zostało rannych. Wojna w Izraelu rozpoczęła się po ataku Hamasu na Izrael 7 października, w którym zginęło 1200 osób, a około 250 innych wzięło jako zakładników.

Pentagon poinformował w sobotę, że sekretarz obrony Lloyd Austin rozmawiał ze swoim izraelskim odpowiednikiem „w celu omówienia pilnych zagrożeń regionalnych… i dał jasno do zrozumienia, że ​​Izrael może liczyć na pełne wsparcie Stanów Zjednoczonych w obronie Izraela przed wszelkimi atakami Iranu i… Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan również rozmawiał ze swoim odpowiednikiem, aby powtórzyć „żelazne zaangażowanie Waszyngtonu w bezpieczeństwo Izraela”.

Tymczasem w Iranie urzędnicy publicznie zaprzeczyli fałszywym SMS-om wysyłanym w imieniu władz obrony cywilnej, wzywającym społeczeństwo do „przygotowania wody pitnej i suchej żywności” w miarę pojawiania się sytuacji nadzwyczajnej.

Od 2019 r. Iran bierze udział w serii konfiskat statków i przypisuje się mu ataki na statki w obliczu ciągłych napięć z Zachodem w związku z jego szybko postępującym programem nuklearnym.

READ  Policja zidentyfikowała podejrzanego o atak nożem w Sydney po atakach nożowych w centrum handlowym Westfield Bondi

W przypadku poprzednich ataków ze wstępnych oświadczeń Iranu wynikało, że nie miały one nic wspólnego z szerszymi napięciami geopolitycznymi, ale później zostało to potwierdzone. Jednak podczas sobotniego ataku Iran stwierdził jedynie, że MSC Aries ma powiązania z Izraelem.

Iran w dużej mierze uniknął bezpośredniego ataku na Izrael, pomimo ukierunkowanych zabójstw naukowców zajmujących się energią jądrową i kampanii sabotażowych w irańskich obiektach nuklearnych. Iran, za pośrednictwem sił zastępczych, atakował izraelskie lub żydowskie strony internetowe.

W obliczu obaw związanych z rosnącym napięciem Grupa Lufthansa przedłużyła w sobotę zawieszenie lotów między Frankfurtem a Teheranem do czwartku i oświadczyła, że ​​jej samoloty będą omijać irańską przestrzeń powietrzną. Niemieckie linie lotnicze podały również, że loty do i z Ammanu będą obsługiwane jako „loty dzienne” co najmniej do wtorku, co oznacza, że ​​załogi nie spędzą nocy w stolicy Jordanii.

Holenderskie linie lotnicze KLM oświadczyły, że nie będą już latać nad Iranem ani Izraelem, ale nadal będą oferować loty do i z Tel Awiwu.

Zatoka Omańska leży w pobliżu Cieśniny Ormuz, wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez którą przepływa jedna piąta światowego handlu ropą. Fujairah, na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to główny port dla statków przewożących nowe ładunki ropy, zaopatrzenie lub wymieniających załogi. Od 2019 r. na wodach u wybrzeży Fujairah doszło do szeregu eksplozji i porwań.

___

Współautorzy prasy Nasser Karimi w Teheranie w Iranie, Krutika Pathi w New Delhi, Stephen Graham w Berlinie, Thomas Adamson w Paryżu i Zeke Miller w Waszyngtonie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *