Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Szczyt klimatyczny: Polska zmierza na szczyt w Biden z własną drogą do neutralności klimatycznej

Published

on

Polska, najbardziej zależny od węgla kraj w Unii Europejskiej, planuje ustalić własne warunki neutralności klimatycznej na szczycie prezydenta USA Joe Bidena w tym tygodniu.

Prezydent Andrzej Duda chce podczas piątkowego szczytu powiedzieć, że „uczciwe i sprawiedliwe” musi być osiągnięcie przez polskie społeczeństwo zerowej emisji przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział Krzysztof Szczerski, jeden z jego czołowych doradców.

Odkryj dynamiczne aktualizacje najważniejszych punktów danych na Ziemi

Biden zastawiony Zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w USA o połowę do 2030 r. Przed wirtualnym szczytem, ​​aby zademonstrować odnowioną amerykańską determinację w walce ze zmianami klimatycznymi i wywrzeć presję na ostrożne narody, by podniosły własne ambicje. Na początku tego tygodnia szefowie państw i rządów UE wyznaczyli ambitne cele klimatyczne bloku prawnie wiążącei utorowało drogę dla lawiny nowych zasad i standardów w celu zrewidowania gospodarki bloku.

Fotograf: Jim Lo Scalzo / EPA / Bloomberg

Polska, kraj 38 milionów ludzi, który spala węgiel, aby wyprodukować 70% swojej energii elektrycznej, powiedział, że transformacja energetyczna będzie kosztować 1,6 biliona złotych (424 miliardy dolarów) i że będzie potrzebować więcej czasu i zasobów, aby osiągnąć neutralność klimatyczną jako UE. koledzy. Choć Duda popiera ambitne cele w zakresie redukcji efektu cieplarnianego, to najprawdopodobniej potwierdzi wyjątkową pozycję swojego kraju w dążeniu do neutralności na szczycie.

„Musimy budować naszą indywidualną drogę do neutralności klimatycznej” – powiedział telefonicznie w czwartek Szczerski, prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe. „Musimy dłużej zużywać gaz ziemny, podczas gdy musimy stopniowo odchodzić od węgla”.

Szczerski powiedział, że Polska jest gotowa zmienić swoje priorytety z USA po odejściu zwolennika przemysłu węglowego Donalda Trumpa, jednego z największych sojuszników politycznych Dudy w ciągu ostatnich czterech lat. Celem jest większe skupienie się na odnawialnych źródłach energii i kontynuacja negocjacji w sprawie dostępu Warszawy do technologii jądrowej.

„Technologie związane z klimatem i klimatem mogą być bardzo ważnym obszarem do pracy” – powiedział. „Mówimy głównie o energii jądrowej, ale także o innych obszarach. Jesteśmy gotowi do zawarcia partnerstwa. “

READ  Kane ma na celowniku Polskę po zwycięstwie Albanii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *