Connect with us

Świat

„Światło nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę o eksporcie zboża

Published

on

„Światło nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę o eksporcie zboża

STAMBUŁ (AP) – Rosja i Ukraina podpisały w piątek odrębne umowy z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych, torując drogę milionom ton bardzo potrzebnego ukraińskiego zboża – plus trochę rosyjskiego zboża i nawozów – które mają być eksportowane przez Morze Czarne . Długo oczekiwana umowa kończy wojenny impas co zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie.

Plan ONZ pozwoli Ukrainie – jednemu z głównych spichlerzy na świecie – wyeksportować 22 miliony ton zboża i innych produktów rolnych, które utknęły w portach Morza Czarnego z powodu rosyjskiej inwazji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał to „światłem nadziei” dla milionów głodujących ludzi, którzy stoją w obliczu ogromnego wzrostu cen żywności.

„Porozumienie, które pozwala zbożu opuszczać porty Morza Czarnego, jest niczym innym jak ratowaniem życia dla ludzi na całym świecie, którzy walczą o wyżywienie swoich rodzin” – powiedział Robert Mardini, dyrektor generalny Czerwonego Krzyża. Zauważył, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny żywności wzrosły o 187% w Sudanie, 86% w Syrii i 60% w Jemenie, żeby wymienić tylko kilka krajów.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow podpisali w piątek oddzielne, identyczne umowy z Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem podczas ceremonii w Stambule, w której uczestniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Rosja i Ukraina nie podpisałyby bezpośrednio między sobą porozumienia.

„Dzisiaj jest latarnia morska na Morzu Czarnym” – powiedział Guterres. „Światło nadziei, latarnia szans, latarnia ulgi w świecie, który potrzebuje tego bardziej niż kiedykolwiek”.

„Pokonali przeszkody i odsunęli na bok różnice, aby utorować drogę inicjatywie, która służy wspólnym interesom wszystkich” – powiedział wysłannikom.

Guterres opisał umowę jako bezprecedensową umowę między dwiema stronami pogrążonymi w krwawym konflikcie. Erdogan miał nadzieję, że będzie to „nowy punkt zwrotny, który ożywi nadzieję na pokój”.

READ  Stany Zjednoczone oficjalnie opuściły kontrakt „Open Sky”

Jednak w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uderzył w ciemniejszą nutę.

„Nie otworzę butelki szampana z powodu tej umowy” – powiedział Kuleba The Associated Press. „Trzymam kciuki, że to działa, że ​​statki dostarczają zboże na rynki światowe, że ceny spadają, a ludzie mają żywność. Ale jestem bardzo ostrożny, ponieważ nie ufam Rosji”.

Powtarzając obawy Kuleby w swoim nocnym przemówieniu wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Wszyscy zdają sobie sprawę, że mogą być prowokacje ze strony Rosji, próby zdyskredytowania ukraińskich i międzynarodowych wysiłków. Ale ufamy ONZ”.

Unia Europejska i Wielka Brytania natychmiast przyjęły tę wiadomość.

„Jest to kluczowy krok naprzód w wysiłkach na rzecz przezwyciężenia globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę” – powiedział szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss pochwaliła Turcję i ONZ za pośrednictwo w tej umowie.

„Będziemy obserwować, czy działania Rosji pasują do jej słów” – powiedział Truss. „Aby umożliwić trwały powrót do globalnego bezpieczeństwa i stabilności gospodarczej, (prezydent Rosji Władimir) Putin musi zakończyć wojnę i wycofać się z Ukrainy”.

Przywódcy afrykańscy, których kraje importują żywność i nawozy z Ukrainy i Rosji, również z zadowoleniem przyjęli umowę, a prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa powiedział, że „zajęło to zbyt długo”.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego, ale rosyjska inwazja na kraj i morska blokada jej portów wstrzymały dostawy. Część ukraińskiego zboża jest transportowana przez Europę koleją, drogą i rzeką, ale ceny podstawowych towarów, takich jak pszenica i jęczmień, gwałtownie wzrosły podczas wojny.

Chociaż międzynarodowe sankcje wobec Rosji nie mając na celu eksportu żywności, wojna przerwała dostawy rosyjskich produktów, ponieważ firmy transportowe i ubezpieczeniowe odmówiły prowadzenia interesów z Rosją.

Guterres powiedział, że plan, znany jako Inicjatywa Czarnomorska, otwiera drogę do znaczącego komercyjnego eksportu żywności z trzech głównych ukraińskich portów: Odessy, Czernomorska i Jużnyj.

READ  Badania wykazały, że ludzie mogą być narażeni na kryzys reprodukcyjny, jeśli liczba plemników spadnie problemy z płodnością

Porozumienie uzyskane przez AP mówi, że wspólne centrum koordynacyjne kierowane przez ONZ z urzędnikami z Ukrainy, Rosji i Turcji zostanie utworzone w Stambule w celu realizacji planu, w tym planowania przylotów i odlotów statków towarowych.

Inspektorzy reprezentujący wszystkie strony na Bosforze w Turcji będą przeszukiwać statki wpływające i opuszczające ukraińskie porty, aby upewnić się, że na pokładzie nie ma broni ani żołnierzy.

Zgodnie z umową „wszelkie działania na ukraińskich wodach terytorialnych będą podlegać władzy i odpowiedzialności Ukrainy”, a strony zgadzają się nie atakować statków i obiektów portowych objętych inicjatywą. Jeśli do zabezpieczenia szlaków żeglugowych konieczne jest rozminowanie, trałowiec z innego kraju może oczyścić podejścia do ukraińskich portów.

Burty będą zdalnie monitorować ruch statków, a nie statków wojskowych. Samoloty lub drony mogą zbliżać się do „morskiego korytarza humanitarnego” jako odległość, którą określa centrum. Umowa jest ważna przez 120 dni i może być automatycznie odnawiana.

Według zastępcy rzecznika ONZ Farhana Haqa, Guterres uważa, że ​​dostawy zboża mogą rozpocząć się „w ciągu najbliższych dwóch tygodni”. Wysoki rangą urzędnik ONZ powiedział, że Ukraina potrzebuje około 10 dni na przygotowanie portów i potrzebuje czasu na „zidentyfikowanie i uświadomienie sobie tych bezpiecznych korytarzy”. Celem jest eksport 5 mln ton zboża miesięcznie, aby opróżnić ukraińskie silosy na czas przed tegorocznymi zbiorami.

Zełenski powiedział, że najpierw zostanie wyeksportowanych prawie 20 mln ton zboża, a potem część obecnych zbiorów.

Guterres na spotkaniach z Putinem w Moskwie i Zełenskim w Kijowie pod koniec kwietnia podkreślił pilną potrzebę wznowienia zaopatrywania światowych rynków w produkcję rolną z Ukrainy oraz rosyjskie zboże i nawozy, a następnie zaproponował porozumienie w obawie, że wojna może się pogorszyć Głód nawet dla 181 milionów ludzi.

Peter Meyer, szef analityki zbóż i nasion oleistych w S&P Global Platts, powiedział, że umowa nie oznacza, że ​​„światowy kryzys dostaw się skończył”.

READ  Śmierć Polaka na komisariacie w Belgii. Znamy wyniki sekcji zwłok

Handlowcy spodziewali się umowy od kilku tygodni, powiedział, więc jej wpływ mógł już być widoczny w cenach zbóż. A umowa dotyczy tylko zbiorów w 2021 r. Nadal istnieją znaczne niepewności dotyczące ukraińskiej produkcji w tym roku, a nawet w przyszłym, powiedział Meyer.

Przed zawarciem umowy urzędnicy rosyjscy i ukraińscy obwiniali się nawzajem o blokowanie dostaw zboża. Moskwa oskarżyła Ukrainę o nieusuwanie min morskich w portach, nalegała, by sprawdzała przypływające statki pod kątem broni i zniosła ograniczenia w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów.

Ukraina argumentowała, że ​​blokada portów Rosji i wystrzeliwanie rakiet z Morza Czarnego uniemożliwiają bezpieczny transport morski. Wezwała do międzynarodowych gwarancji, że Kreml nie użyje bezpiecznych korytarzy do ataku na Odessę i oskarżyła Rosję o kradzież zboża ze wschodniej Ukrainy i celowe podpalenie ukraińskich pól.

Volodymyr Sidenko, ekspert kijowskiego think tanku Razumkov Center, powiedział, że Ukraina nie podniosła kwestii skradzionego zboża w negocjacjach.

„To była część umowy: Kijów nie porusza kwestii skradzionego zboża, a Moskwa nie nalega na kontrolowanie ukraińskich statków. Kijów i Moskwa zostały zmuszone do zawarcia układu i kompromisów – powiedział.

Porozumienie jest również ważne dla stosunków geopolitycznych Rosji, zauważył analityk.

„Rosja postanowiła nie wywoływać nowego kryzysu w Afryce i prowokować tam głodu i zmiany reżimu” – powiedział Sidenko. „Unia Afrykańska poprosiła Putina o szybkie zażegnanie kryzysu dostaw zboża”.

__

Fraser zgłosił się z Ankary w Turcji. Wkłady przyczynili się Edith Lederer z ONZ, Erika Kinetz w Kijowie na Ukrainie, Raf Casert w Brukseli, Jill Lawless w Londynie i Geir Moulson w Berlinie.

___

Śledź relację AP z wojny rosyjsko-ukraińskiej na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *