Connect with us

Świat

Strajk w rosyjskich szpitalach potępiony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ – DW – 10 lipca 2024

Published

on

Strajk w rosyjskich szpitalach potępiony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ – DW – 10 lipca 2024

10 lipca 2024 r

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbiera nadzwyczajne posiedzenie w sprawie rosyjskich nalotów

Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała nadzwyczajne posiedzenie w celu omówienia fali rosyjskich nalotów na kilka ukraińskich miast.

Dotknięte lokalizacje obejmowały także Szpital Dziecięcy Ochmatdyt w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Podczas nadzwyczajnego spotkania przedstawiciel Francji Nicolas de Rivière określił incydent jako „kolejny wpis na liście zbrodni wojennych” popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

Chiny również wyraziły zaniepokojenie atakami, ale nie potępiły bezpośrednio Moskwy.

Walki na Ukrainie „nasiliły się i od czasu do czasu dochodziło do brutalnych ataków, powodując wiele ofiar. Chiny są tym głęboko zaniepokojone” – powiedział zastępca ambasadora Chin przy ONZ Geng Shuang.

Joyce Msuya, pełniąca obowiązki szefa Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy w Kryzysach (OCHA), powiedziała, że ​​atak na szpital Ochmatdyt był częścią „głęboko niepokojącego wzorca systematycznych ataków niszczących opiekę zdrowotną i inną infrastrukturę cywilną na całej Ukrainie”.

„Zamierzony atak na chroniony szpital jest zbrodnią wojenną i sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – stwierdziła.

Rada Bezpieczeństwa zbiera się po ataku na szpital na Ukrainie

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację do przeglądarki internetowej, która obsługuje tę funkcję obsługuje wideo HTML5

Rosja jest stałym członkiem organu ONZ i dlatego ma prawo weta wobec uchwał Rady Bezpieczeństwa. Pozostali stali członkowie to Chiny, Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Również we wtorek misja ONZ ds. praw człowieka stwierdziła, że ​​istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że szpital dziecięcy w Kijowie został bezpośrednio trafiony rosyjską rakietą.

„Analiza materiału wideo i ocena na miejscu wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że szpital dziecięcy został trafiony bezpośrednio i nie został uszkodzony przez przechwycony system broni” – powiedziała Danielle Bell, szefowa Misji Monitorującej Praw Człowieka ONZ na Ukrainie.

READ  Co przewrót polityczny w Pakistanie oznacza dla świata? | Imran Khan
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *