Connect with us

Świat

Arabia Saudyjska przechwytuje rakietowe ataki na kapitał

Published

on

Arabia Saudyjska twierdzi, że przechwyciła atak rakietowy na swoją stolicę, który został wystrzelony przez rebeliantów jemeńskich huti i zbombardowane drony na południową prowincję Jizan

DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Arabia Saudyjska poinformowała w sobotę, że przechwyciła atak rakietowy na swoją stolicę i zbombardowała drony celujące w południową prowincję. Był to ostatni z serii nalotów oskarżonych o rebelianta Jemenu Houthis.

Koalicja wojskowa pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, która walczyła w długotrwałej wojnie w Jemenie, ogłosiła, że ​​irańscy sojusznicy Hutiis wystrzelili pocisk balistyczny w Rijad i trzy drony z pułapkami w kierunku prowincji Jizan, a czwarty w innym południowo-zachodnim mieście i inne drony były monitorowane. . Początkowo nie zgłoszono żadnych strat ani uszkodzeń. Houthi nie otrzymali natychmiastowego komentarza.

Atak następuje pośród gwałtownych napięć na Bliskim Wschodzie, dzień po tym, jak tajemnicza eksplozja uderzyła w izraelski statek w Zatoce Omańskiej. Ta eksplozja ponownie wzbudziła obawy o bezpieczeństwo statków na strategicznych drogach wodnych, na których w 2019 roku podejrzewano irańskie ataki na tankowce.

Państwowa telewizja Al-Ekhbariya wyemitowała materiał filmowy z eksplozji w powietrzu nad Rijadem. Użytkownicy mediów społecznościowych opublikowali również filmy, na których niektórzy mieszkańcy piszczy, gdy widzieli, jak ognista eksplozja przeszywa nocne niebo. Wyglądało na to, że były to baterie rakietowe Kingdom Patriot, które przechwyciły pocisk balistyczny.

Pułkownik Turki al-Maliki, rzecznik koalicji kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską, powiedział, że Huti „systematycznie i celowo próbowali atakować ludność cywilną”.

Ambasada USA w Rijadzie ostrzegła Amerykanów i poprosiła ich o „zachowanie czujności w przypadku dalszych ataków w przyszłości”. Witryny śledzące loty pokazały serię lotów lądujących na międzynarodowym lotnisku w Rijadzie, które zostały przekierowane lub opóźnione w godzinę po ataku.

READ  Milionowa armia, która wymusza chińską politykę „zero-covid”

Rzecznik obrony cywilnej Mohammed al-Hammadi powiedział później, że rozrzucone gruzy spowodowały szkody materialne w domu, chociaż nikt nie został ranny, podała saudyjska agencja prasowa.

W trakcie trwającej wojny w Jemenie ataki rakiet i dronów Houthi na królestwo są powszechne i rzadko powodują szkody. Wcześniej w tym miesiącu Huti uderzyli w pusty samolot pasażerski na południowo-zachodnim lotnisku Abha w Arabii Saudyjskiej z ładowanym bombami dronem i podpalili go.

Huti opanowali stolicę Jemenu i znaczną część północy kraju w 2014 roku, zmuszając rząd do wygnania, a kilka miesięcy później skłoniło Arabię ​​Saudyjską i jej sojuszników do rozpoczęcia kampanii bombardowań.

——

Współtworzył ten raport współpracownik dziennikarza prasowego Samy Magdy z Kairu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.