Connect with us

Świat

Statek związany z izraelskim miliarderem zaatakował u wybrzeży Omanu, zabijając 2

Published

on

Tankowiec podłączony do jednego izraelski Mówi się, że miliarder został zaatakowany u wybrzeży Omanu na Morzu Arabskim, poinformowały w piątek władze, w ataku, w którym zginęło dwóch członków załogi.

Atak wymierzony w tankowiec Mercer Street pod banderą Liberii na północny wschód od omańskiej wyspy Masirah w czwartek wieczorem. Lokalizacja znajduje się ponad 300 kilometrów (185 mil) na południowy wschód od stolicy Omanu, Maskatu.

Izraelscy urzędnicy nie od razu przyznali się do ataku, ale pojawia się on w sytuacji zwiększonego napięcia między Izraelem a Iranem, gdy negocjacje w sprawie umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi utknęły w martwym punkcie.

IZRAEL MÓWI, ŻE POKONA BAZĘ WOJSKOWĄ HAMAS PO URUCHOMIENIU BALONU ARSON

W ostatnich miesiącach inne statki związane z Izraelem również zostały zaatakowane w wojnie cieni między dwoma narodami, a izraelscy urzędnicy obwiniają o ataki Republikę Islamską. Tymczasem Izrael jest podejrzany o serię poważnych ataków na irański program nuklearny.

Londyńska firma Zodiac Maritime, należąca do Zodiac Group izraelskiego miliardera Eyala Ofera, wydała oświadczenie, że statek jest tankowcem Mercer Street pod banderą Liberii i jest własnością Japonii. Brytyjskie Ministerstwo Obrony wcześniej błędnie zidentyfikowało właścicieli statku.

Zodiac Maritime określił atak jako „piractwo” bez wchodzenia w szczegóły. Później powiedziano, że w ataku zginęło dwóch członków załogi, jeden z Wielkiej Brytanii, a drugi z Rumunii. Firma „nie była świadoma żadnych szkód wyrządzonych innym pracownikom” – powiedział.

„W czasie incydentu statek znajdował się na północnym Oceanie Indyjskim i płynął z Dar es Salaam do Fujairah bez ładunku” – napisano w oświadczeniu Zodiac Maritime i nazwał porty w Tanzanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

To zdjęcie z dnia 2 stycznia 2016 r. przedstawia tankowiec Mercer Street płynący pod banderą Liberii u wybrzeży Kapsztadu w RPA. Tankowiec, który jest powiązany z izraelskim miliarderem, został podobno zaatakowany u wybrzeży Omanu na Morzu Arabskim, poinformowały władze w piątek 30 lipca 2021 r., Ponieważ było niewiele szczegółów na temat incydentu. (Johan Victor przez AP)

READ  Finlandia łagodzi ograniczenia dla podróżnych. Polska na liście „zielonej”

Uchodźca irański więzień odważy się na historyczną wizytę w Izraelu, krytykuje Bidena za negocjacje nuklearne

Dane śledzenia satelitarnego z MarineTraffic.com wykazały, że statek znajdował się w pobliżu miejsca, w którym brytyjscy urzędnicy poinformowali o ataku. Jednak ostatni sygnał ze statku nadszedł w piątek wczesnym rankiem.

Krótka wstępna wypowiedź brytyjskiego wojska Zjednoczone Królestwo Marine Trade Operations poinformowało, że trwa dochodzenie w sprawie incydentu, który miał miejsce późnym wieczorem w czwartek.

W oświadczeniu nie wyjaśniono, że atak nie był piractwem. Brytyjska grupa wojskowa ogłosiła wcześniej w czwartek, że zbada inny nierozwiązany incydent na tym samym obszarze, ale nie rozwinęła tego.

Oman nie potwierdził ataku, a urzędnicy nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. To US Navy 5. Flota patrolująca Bliski Wschód nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Incydent nadchodzi pośród wzmożonego napięcia Iran zerwana umowa nuklearna i negocjacje w sprawie przywrócenia tej umowy utknęły w martwym punkcie w Wiedniu. Od tego czasu prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia w 2018 r., w regionie doszło do szeregu ataków na statki, które podejrzewa się o popełnienie przez Teheran.

Irańskie media cytowały zagraniczne doniesienia o ataku, ale nie rozwijały go. Atak nastąpił następnej nocy Sekretarz Stanu USA Antony BlinkenPrzemawiając z Kuwejtu Iran ostrzegł, że rozmowy w Wiedniu na temat umowy nuklearnej „nie mogą trwać w nieskończoność”.

To już drugi raz w tym miesiącu, kiedy statek połączony z Oferem został najwyraźniej namierzony. Na początku lipca liberyjski kontenerowiec CSAV Tyndall, który kiedyś był połączony z Zodiac Maritime, doznał niewytłumaczalnej eksplozji na pokładzie na północnym Oceanie Indyjskim, według amerykańskiej Administracji Morskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *