Connect with us

Najważniejsze wiadomości

USA zwiększają presję na Polskę, aby przywrócić Holokaust

Published

on

WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone wywierają coraz większą presję na Polskę w nadziei na zniesienie prawa, które uniemożliwiłoby rodzinom odzyskanie mienia skonfiskowanego w czasach Holokaustu i komunizmu.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który w ciągu ostatniego roku cofnął się w wypełnianiu zobowiązań dotyczących zwrotu skonfiskowanego mienia lub wypłacenia odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Upomnienie publiczne może rozzłościć polskie władze, które odrzuciły wcześniejszą krytykę w tej sprawie.

Kwestia ta jest jednym z kilku punktów tarcia, które pojawiły się lub pogłębiły między Waszyngtonem a Warszawą od czasu administracji Bidena. Inne obejmują różnice w sprawie rurociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec oraz proponowane restrykcyjne prawo medialne.

Proponowana ustawa o odszkodowaniach, która mogłaby zostać uchwalona w sierpniu, została już potępiona przez Izrael, grupy żydowskie i roszczenia USA. Raport ten wezwał kilka narodów, ale szczególnie skrytykował Polskę.

W przeddzień rocznicy, Cherrie Daniels, specjalny wysłannik USA ds. Holokaustu, powiedziała, że ​​polskie ustawodawstwo „spowoduje nieodwracalną szkodę zarówno Żydom, jak i nie-Żydom poprzez ustanowienie roszczeń o restytucję i odszkodowanie za mienie, które miało miejsce podczas Holokaustu, później w upaństwowione czasy komunistyczne”.

Jej uchwalenie uniemożliwiłoby unieważnienie własności nieruchomości i innych decyzji administracyjnych po 30 latach, co oznaczałoby zawieszenie i umorzenie toczącego się w czasach PRL-u postępowania o przejęcie mienia. Wpływa na mienie polskie, żydowskie i inne będące przedmiotem kwestionowanych wcześniejszych ustaleń.

Polska twierdzi, że jest odpowiedzią na oszustwa i nieprawidłowości napotkane w procesie zwrotu, prowadzące do eksmisji lub oddania nieruchomości agentom nieruchomości. Władze nalegają, aby roszczenia restytucyjne nadal można było dochodzić w sądzie, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Ale te oświadczenia zostały odrzucone zarówno przez USA, jak i Izrael, które stwierdziły, że uchwalenie ustawy poważnie zaszkodzi stosunkom polsko-izraelskim.

READ  Towarzystwo Kolorystów dodaje rozdziały członkowskie w Polsce

„Jesteśmy rozczarowani, że polski rząd i opozycja często celowo łączą zwroty mienia lub odszkodowania z reparacjami za II wojnę światową” – powiedział Daniels. „Chcemy, aby polski rząd przynajmniej zmienił ustawodawstwo, aby wnioskodawcy z nierozstrzygniętymi roszczeniami mogli kontynuować ich dochodzenie w ramach istniejącego procesu administracyjnego”.

Daniels, izraelscy urzędnicy i inni, tacy jak Światowa Organizacja ds. Restytucji Żydowskich i Światowy Kongres Żydów, wezwali Polskę do uchwalenia kompleksowego prawa lub wprowadzenia procedury mającej na celu rozwiązanie kwestii odszkodowań, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej nagląca wraz z postępującym procesem starzenia się. pilniejszy ocalały z Holokaustu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zidentyfikowało sześć krajów, w których nadal nie rozwiązano istotnych problemów z odszkodowaniami, ale z nich, według Danielsa, cofnęła się tylko Polska. Pozostałe to Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa i Rumunia.

Przed II wojną światową Polska miała największą społeczność żydowską w Europie, liczącą około 3,5 miliona osób. Większość zginęła w Holokauście pod okupacją nazistowskich Niemiec, a ich majątek został skonfiskowany. Powojenne władze komunistyczne Polski skonfiskowały ten majątek wraz z majątkiem należącym do nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do roszczeń restytucyjnych, z których większość pochodziła z Polski.

Polska jest jedynym krajem europejskim, który w swojej najnowszej historii nie oferował żadnego odszkodowania za własność prywatną skonfiskowaną przez państwo. Jedynie pozostałe mienie gminy żydowskiej, takie jak niektóre synagogi, domy modlitwy i cmentarze, w większości zdewastowane, zostało zwrócone lub w miarę możliwości zrekompensowane.

Wciąż nierozwiązana kwestia była stałym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, zmuszając Polaków do zajmowania się nią przez kolejne rządy i podnoszenia jej publicznie z braku postępu.

Raport roczny został wprowadzony przez Kongres w ustawę znaną jako Justice for Uncompensated Survivors Today lub JUST Act, podpisaną przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 r. przy wsparciu wielu prawodawców, zarówno partii politycznych, jak i grup żydowskich.

READ  Po Polsce Equinor zgadza się na dostawy gazu do Szwajcarii | Rigzone

Zarówno sekretarz stanu Antony Blinken, jak i jego poprzednik Mike Pompeo uczynili walkę z antysemityzmem priorytetem. W zeszłym miesiącu Blinken i jego niemiecki odpowiednik podpisali porozumienie o otwarciu formalnego dialogu na temat Holokaustu między USA a Niemcami, aby nie zapomniano o lekcjach z czasów nazistowskich, ponieważ liczba ocalałych maleje.

Sprawa nieoczekiwanie powróciła w tym tygodniu w Departamencie Stanu, kiedy w poniedziałek w siedzibie agencji w Waszyngtonie odkryto swastykę wyrytą w windzie. Blinken, pasierb ocalałego z Holokaustu, który wychował się w tradycji żydowskiej, potępił wandalizm i powiedział, że to znak, że walka z antysemityzmem musi być „nieustępliwa”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *