Connect with us

Świat

Sprzęt wojskowy USA pozostawiony w Afganistanie musi zostać w pełni rozliczony, mówią senatorowie GOP”.

Published

on

Sprzęt wojskowy USA pozostawiony w Afganistanie musi zostać w pełni rozliczony, mówią senatorowie GOP”.

Grupa Senatorowie republikańscy wezwał środę, aby otrzymać pełną fakturę amerykański sprzęt wojskowy które mogły wpaść w ręce bojowników talibów podczas trwającego chaotycznego wycofywania się z Afganistanu.

W liście do sekretarza obrony Lloyda Austina prawodawcy powiedzieli, że byli „przerażeni”, widząc zdjęcia bojowników talibskich posiadających sprzęt wojskowy, w tym helikoptery „Black Hawk”. Poprosili Pentagon o szczegółowe informacje, jaki sprzęt jest jeszcze w kraju.

„To pozbawione skrupułów, że zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy opłacany przez amerykańskich podatników wpadł w ręce talibów i ich terrorystycznych sojuszników” – czytamy w liście. „Zabezpieczenie amerykańskich aktywów powinno być najwyższym priorytetem Departamentu Obrony USA przed ogłoszeniem wycofania się z Afganistanu”.

Zaniepokojenie możliwym przejęciem amerykańskiego sprzętu przez talibów wzrosło w ostatnich dniach, gdy rebelianci odbili ogromne obszary. W ciągu ostatnich dwóch dekad Stany Zjednoczone wydały ponad 80 miliardów dolarów na szkolenie i wyposażenie afgańskich sił bezpieczeństwa.

URZĘDNICY OBRONY PODCZAS ROZMIESZCZANIA SAIGON, PENTAGON MÓWI „NIE PRÓBUJ WYSTARCZAJĄCO” EWAKUACJI AFGANÓW

Senatorowie GOP, którzy podpisali list do Austina, to m.in. senator Marco Rubio, Joni Ernst, Chuck Grassley, Ron Johnson i Rick Scott.

Zapytany na środowej konferencji prasowej o możliwość niszczenia sprzętu zamiast dopuszczania go do talibów, generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, odmówił komentarza, powołując się na trwające starania o ewakuację personelu USA.

„Jeśli chodzi o sprzęt, oczywiście mamy możliwości, ale wolałbym nie omawiać żadnych operacji innych niż to, co robimy, aby zakończyć i zakończyć naszą ewakuację” – powiedział Millley. „A potem będzie inny czas, kiedy będziemy mogli omówić przyszłe operacje”.

Na początku tego tygodnia doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przyznał, że „odpowiednia ilość” sprzętu była już w rękach talibów. Dodał, że amerykańscy urzędnicy „nie czują, że chętnie przekażą nam go na lotnisku”.

READ  Wojna na Ukrainie: obrazy Trójcy Świętej wystawione w Moskwie

Ustawodawcy wezwali do „pełnego rozliczenia” sprzętu udostępnionego afgańskim siłom bezpieczeństwa w zeszłym roku oraz dostaw, o których wiadomo, że zostały przechwycone przez talibów lub zniszczone przed wycofaniem się USA.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Poprosili o informacje, jak szybko talibowie będą mogli wykorzystać zdobyty sprzęt wojskowy oraz o ocenę, czy mogliby szukać pomocy u geopolitycznych rywali USA, takich jak Rosja czy Iran. Senatorowie poprosili również Pentagon o wyszczególnienie wszelkich trwających wysiłków zmierzających do odzyskania lub zniszczenia utraconego sprzętu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *