Connect with us

Świat

„NYT”: Trump rozmawia z doradcami na temat możliwości ataku na Iran w ostatnich tygodniach jego kadencji Wiadomości ze świata

Published

on

Obejrzyj wideo
Magdalena Biejat o polskiej polityce zagranicznej

Donald Trump, mimo przegranej w wyborach, nie zaczął angażować swojego kolejnego – Joe Bidena – w sprawy państwowe. Ustępujący prezydent nie tylko nie przyznał się do porażki, ale rozważał także środki, które mogą doprowadzić do wojny w ostatnich tygodniach jego kadencji.

The New York Times doniósł, że Trump zapytał doradców w zeszły czwartek, jakie ma opcje ataku na główny obiekt jądrowy Iranu w nadchodzących tygodniach. Spotkanie z doradcami odbyło się dzień po tym, jak międzynarodowi obserwatorzy poinformowali o znacznym wzroście dostaw uranu.

Najlepsi doradcy byliby z Prezydentem w Gabinecie Owalnym, w tym wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo i naczelny dowódca wojskowy, generał Mark Milley. Według raportu NYT doradcy przekonali Trumpa, że ​​atak na obiekt jądrowy w ostatnich tygodniach jego prezydentury może doprowadzić do poważnego konfliktu.

Po spotkaniu atak rakietowy „nie wchodzi w grę”

Celem ataku byłaby placówka w mieście Natanz. Zdaniem obserwatorów składowane tam rezerwy uranu są już 12 razy większe niż przewidziane w tzw. Umowie nuklearnej z Iranem. Trump skrytykował porozumienie poprzedniej administracji i złamał je w 2018 roku. Od tego czasu kraje europejskie próbowały je ratować, ale Iran stopniowo wycofuje się z regulacji i zwiększa produkcję wzbogaconego uranu. Nie wiadomo, czy jest to np. Atak konwencjonalny, czy cyberatak.

Według amerykańskiej gazety doradcy przedstawili zagrożenia związane z atakiem rakietowym na obiekt, a spotkanie zakończyło się przekonaniem, że zbombardowanie obiektu nie wchodzi w grę. Jednak Trump może nadal rozważać pośredni atak na sojuszników Iranu w regionie.

Stany Zjednoczone zabiły na początku tego roku zwany Ghasema Solejmaniego, Dowódca irańskiej Brygady Al-Quds, sił specjalnych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był jedną z najważniejszych postaci politycznych i wojskowych w Iranie, co doprowadziło do wielkiej eskalacji w regionie.

READ  Franciszek niczego nie zmienia w nauczaniu Kościoła! Mówi, że homoseksualistom nie można odmówić. Deklaracja Episkopatu Litwy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.