Connect with us

technologia

Spotify Technology SA: Czym jest rap? W Polsce artystka Młoda Leosia i jej koledzy raperzy są gotowi z odpowiedzią

Published

on

Według danych słuchania Spotify, rap podwoił popularność w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Dziś rap stanowi 23% całej muzyki słyszanej na Spotify w Polsce, przyciągając nowych słuchaczy w każdym wieku i wielu lokalnych twórców. Aby podkreślić rosnącą i zróżnicowaną brzmieniowo scenę rapową w całym kraju, Spotify Poland uruchomiło kampanię, w której zadano zwodniczo proste pytanie: czym jest rap?

Odpowiedź zmienia się w zależności od tego, kogo zapytasz, ale wszyscy eksperci zgadzają się, że jest na ścieżce niepowstrzymanego wzrostu. „Polski rap jest taki różnorodny, kolorowy, trudny do zdefiniowania i to jest w tym piękno!” nazywa Mateusz Smółka, kierownik zespołu muzycznego na Europę Wschodnią, Spotify. „W Spotify współpracujemy z artystami, aby znaleźć odpowiedź na pytanie „Czym jest rap?” usłyszeć różne głosy i pokazać, jak różnorodny jest ten gatunek. Przede wszystkim celebrujemy wszystkie rodzaje rapu i zamieszczamy wszelkiego rodzaju przykłady na Spotify!”

Młoda Leosia, jedna z najsłynniejszych DJ-ów i raperów pokolenia Z w Polsce, idzie jeszcze dalej i dzieli się swoją perspektywą jako twórca. „Rap stał się najpopularniejszą muzyką na całym świecie, więc nie wymyśliliśmy tego, ale ogólnie uważam, że rap jest o prawdzie, „podzielonej przez rapera”. Chodzi o prawdziwe doświadczenia, które ludzie mają do czynienia z „Identyfikuj ludzi”.

Nie jest osamotniona w swoim myśleniu. Poprosiliśmy również trzynastu najczęściej oglądanych polskich raperów, aby zagłosowali na kampanię i podzielili się swoimi poglądami na temat rapu. Nie zawiodłeś.

Ale żeby zrozumieć CoRap jest w Polsce, musieliśmy też zbadać, dlaczego i jak powstała silna scena rapowa w kraju.


Poznaj rozwój gatunku na platformie

Jako redaktorzy muzyczni Spotify, playlista Generacja Hip Hop (obecnie GENERACJA RAPÓWPod koniec 2017 roku rap zyskiwał na popularności, ale nie był odpowiedzialny za większość polskich przebojów głównego nurtu, tak jak jest dzisiaj. Miał więcej wpływów z muzyki trapowej i nie zawierał tak dużo eksperymentów, tańca, R&B czy inspirowanych rockiem bitów.

Eksperci przypisują rozwój gatunku tendencji artystów do współpracy. W szczególności wielu raperów zaczęło tworzyć supergrupy i super kolaboracje. Nasi redaktorzy muzyczni wskazują na rok 2018 jako punkt zwrotny gatunku, kiedy to dwóch największych raperów tamtych czasów, Taco Hemingwayoraz quebonafideNagrał rekordowy album pod nazwą TACONAFIDE. Od tego czasu Rap i jego niesamowita współpraca były gotowe na światło reflektorów.

W ramach naszej najnowszej kampanii Spotify zmienił nazwę playlisty, od której wszystko się zaczęło, Generacja Hip Hop, na: GENERACJA RAPÓW. Z nową, świeżą nazwą i żywym przeprojektowaniem, playlista pozostaje pierwszym wyborem dla fanów i artystów, którzy chcą sprawdzić najgorętsze i największe wydawnictwa polskiego rapu. Przez ostatnie trzy lata RAP GENERACJA wspinała się na pierwsze miejsce w rankingu polskich playlist Spotify, stając się najczęściej słuchaną playlistą w kraju i zwiększając swoją widownię o 240%. Ostatnio playlista zrobiła fale na całym świecie i stała się jedną z 10 najlepszych playlist rapowych w globalnym rankingu playlist Spotify.

Aby podkreślić różnorodność dźwięków w tym gatunku, Spotify wydał siedem nowych list odtwarzania, w tym nową listę odtwarzania dla młodych artystów o nazwie Młody raporaz playlisty poświęcone historii polskiego rapu, legendarnym utworom i wykonawcom. Te listy odtwarzania obejmują Polski rap 2000., Polski rap 2010., oraz Historia rapu.

READ  Nordex wygrywa polskie zamówienie o mocy 42 MW - reNews

Mnogość nowych playlist odzwierciedla wszechstronność i energię gatunku. „Polski rap to obecnie najgorętszy i najbardziej wpływowy gatunek w Polsce, trafiający na listy przebojów i inspirujący mainstream, ale także flirtujący z popem, elektroniką/dance, alternatywą, rockiem i wieloma innymi gatunkami” – powiedział Mateusz.


Artyści, którzy robią fale i przemawiają od pokoleń

Niezależnie od tego, czy twórcy tworzyli supergrupy, czy prowadzili karierę solową, wszyscy mieli swoje miejsce w rozwijającej się polskiej kulturze rapowej. A gdy nawiązują kontakt z rosnącą publicznością, artyści ścigają się, aby ustanawiać (i bić) rekordy transmisji strumieniowej.

Modni artyści opowiadają również o różnorodności brzmień i stylów tego gatunku, które stały się popularne w ciągu ostatnich pięciu lat, a także o potencjale początkujących twórców. Wystarczy spojrzeć na 10 najlepszych raperów z ostatnich pięciu lat, z których większość rozpoczęła karierę w tym samym okresie:

    1. Taco Hemingway
    2. quebonafide
    3. Bedoes
    4. Lanek
    5. Tymek
    6. Biały 2115
    7. abson
    8. oko
    9. Młody Igi
    10. PRO8L3M

I głębsze spojrzenie na aktualne trendy i rekordzistów, artystów Tymekoraz Wielka kosaprowadzić z najczęściej słuchaną piosenką ostatnich pięciu lat, ich hitem „Język ciała„Ale depcze im po piętach najnowsza płyta na platformie, oko’S „Kiss Cam (Odbiór roku)„Wzrost Maty i ulubieni przez fanów twórcy, tacy jak Young Leosia, odzwierciedlają zmiany na scenie muzycznej i odzwierciedlają reakcję nowej generacji polskich raperów na swoją publiczność.

Zrzeczenie się odpowiedzialności

Technologia Spotify SA opublikował tę treść w dniu 22 października 2021 i ponosi wyłączną odpowiedzialność za zawarte w nich informacje. Dystrybuowane przez Publiczny, nieedytowane i niezmienione, włączone 22 października 2021 16:23:03 UTC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *