Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Śpij na linii watykańsko-amerykańskiej. Papież Franciszek odmówi spotkania Sekretarz Stanu Wiadomości ze świata

Published

on

Oficjalnie papież Franciszek nie podjął decyzji o spotkaniu z Mikiem Pompeo z powodu kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, której finał odbędzie się 3 listopada. Chociaż papież nie został zaproszony przez ministra spraw zagranicznych w tym tygodniu Stany Zjednoczone Ameryki Przemawiał na konferencji na temat wolności religijnej zorganizowanej przez ambasadę USA w Watykanie bez konsultacji z głową Kościoła.

Obejrzyj wideo
Radosław Sikorski ocenia, co wpłynie na wynik wyborów w USA

Franciszek nie spotkał się z Pompeo. Sekretarz stanu USA skrytykował wcześniej porozumienie Watykanu z Chinami

Szef dyplomacji watykańskiej, abp Paul Richard Gallagher, powiedział w wywiadzie dla agencji Ansa, że ​​konferencja może być postrzegana jedynie jako próba włączenia Franciszka do wyścigu kampanii politycznej. „Dlatego papież nie spotka się z sekretarzem stanu Mike’iem Pompeo” – powiedział Gallagher.

„The Guardian” sugeruje jednak, że zwarcie między Watykanem a USA ma inną, mniej oficjalną podstawę. Franciszek nie powinien akceptować Pompeo, ponieważ Pompeo apelował do władz Watykanu na łamach czasopisma First Things, aby nie przedłużały umowy zawartej z Chinami dwa lata temu. Jak przekonywał – ze względów etycznych.

Szczegóły porozumienia nigdy nie zostały upublicznione, ale nieoficjalnie mówi się, że Watykan uzyskał pewien wpływ na mianowanie biskupów katolickich Chiny. Franciszek miał też przyjąć bez jego zgody ośmiu biskupów wyznaczonych wcześniej przez Pekin.

Podczas swojej wizyty na Półwyspie Apenińskim Pompeo spotkał się premier tydzień Giuseppe Conte i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych tego kraju Luigi Di Maio. Pracownik Donalda Trumpa dał wtedy do zrozumienia, że ​​jest zaniepokojony możliwym wzrostem wpływu Chin na włoską gospodarkę.

READ  Polska: Umowa z Polską | przedmiotów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.