Connect with us

technologia

Sojusznicy USA najbardziej narażeni na Rosję naciskają na więcej żołnierzy i broni

Published

on

Sojusznicy USA najbardziej narażeni na Rosję naciskają na więcej żołnierzy i broni
Symbol zastępczy podczas ładowania promocji przedmiotów

RYGA, Łotwa — Gdy Stany Zjednoczone i NATO wysyłają personel i sprzęt do Europy Wschodniej w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, bezbronni sojusznicy, tacy jak Łotwa, starają się wzmocnić swoją obronę, obawiając się kolejnego ataku.

Podobnie jak Ukraina, która nie jest członkiem NATO, ale jest uważana za bliskiego partnera sojuszu, kraje najbliższe Rosji deklarują, że desperacko potrzebują większej pomocy wojskowej z Zachodu. Ważne jest, aby uzbroić zarówno siebie, jak i Ukrainę, powiedział łotewski minister obrony Artis Pabriks podczas wizyty sekretarza obrony Lloyda Austina w tym miesiącu, ponieważ istnieje realne ryzyko, że wojna „dosięgnie naszych granic”.

Administracja Bidena zobowiązała się do zintensyfikowania równoległych ćwiczeń w regionie w celu poprawy zdolności obrony powietrznej i innych kluczowych zdolności bojowych, nie tylko na Łotwie, ale w krajach bałtyckich i innych krajach znajdujących się w zasięgu uderzenia sił rosyjskich. W całej Europie stacjonuje około 100 000 żołnierzy amerykańskich, w ostatnich miesiącach o 20 000, z rosnącą koncentracją na wschodzie. Ale dla tych, którzy są na progu Rosji, to nie wystarczy.

Członkowie NATO graniczący z Rosją i Białorusią, niegdyś uważaną za państwo buforowe i stanowiące wysuniętą bazę operacyjną dla wojsk rosyjskich od początku wojny na Ukrainie, cieszą się, twierdzą, że Stany Zjednoczone stoją obok europejskich potęg finansowych Zobacz że Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu.

Senat zatwierdza członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

Jednak inwestycje wojskowe poczynione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy są przyjmowane z wdzięcznością Liderzy w regionie uważają, że sojusz musi stać się bardziej agresywny w dłuższej perspektywie. Zwracasz na nie uwagę Sprzeciw z niektórych zakątków Kongresu wobec przeniesienia większej liczby personelu amerykańskiego do Europy w czasie narastających napięć z Chinami, ale większość twierdzi, że silniejsza obecność amerykańska w Europie jest potrzebna, aby utrzymać Moskwę w ryzach.

READ  Mówi się, że Oppo opracowuje własne układy do flagowych telefonów

Co ważniejsze, mówią urzędnicy z krajów bałtyckich i wschodnioeuropejskich, to turbosprężarka do linii produkcyjnych dla obronności przyspieszyć realizację wieloletnich zamówień na broń, których te kraje frontowe twierdzą, że potrzebują.

HIMARS, żniwiarz, Radary z licznikiem baterii: To jest to, czego najbardziej potrzebujemy, jeśli chodzi o śmiertelną siłę militarną, która jest natychmiast potrzebna do odstraszenia Rosji – powiedział w wywiadzie Kusti Salm, sekretarz generalny estońskiego Ministerstwa Obrony. Odnosił się do wysoce mobilnych systemów rakietowych artylerii, dronów zdolnych do nadzoru i precyzyjnych uderzeń oraz technologii wykrywania nadlatującego ognia.

„Jesteśmy bliscy podjęcia ryzyka” – powiedział Salm. „Bardzo wysokie ryzyko dla naszego własnego bezpieczeństwa narodowego, sięgające niektórych z naszych rezerw. …I wiem, że inni sojusznicy robią to samo. Jedynym rozwiązaniem jest więc szybkie zwiększenie produkcji i upewnienie się, że ramy polityki i finansowanie sygnalizują poparcie dla tego”.

Na początku tego roku Kongres zatwierdził setki milionów dolarów na wsparcie, szkolenie i wyposażenie obcych krajów wspierających wysiłek wojenny Ukrainy – kategoria, która obejmuje wszystkie narody frontowe NATO – w ramach pakietu pomocy o wartości 40 miliardów dolarów dla rządu w Kijowie i innych środki wzmacniające zachodnią obronę.

Część inicjatywy wzywa do przyspieszenia Wysiłki mające na celu zastąpienie dotychczasowych systemów sowieckich bronią standardową NATO pospieszyły wiele państw frontowych na Ukrainę na początku konfliktu. Wiele z tych krajów zaopatruje również Ukrainę w ciężką broń zgodną z NATO z własnych zapasów.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z podstawowymi zasadami ustanowionymi przez Pentagon, powiedział w przypadku Łotwy, że jego rząd czuje się komfortowo dostarczając trochę broni Ukrainie, ponieważ siły rosyjskie działające w pobliżu, stacjonujące wzdłuż wspólnej granicy, wycofałyby się do przyłączyć się do wysiłku wojennego.

READ  Samsung One UI 2.5 Update Tracker: urządzenia otrzymane do tej pory

Ale wrogość Moskwy wobec NATO pozostaje niezmieniona, powiedział ten urzędnik, a kraje zachodnie będą musiały w pewnym momencie uzupełnić te zdolności. Urzędnik nie powiedział, jak długo to może potrwać. Stany Zjednoczone oczekują od krajów bałtyckich budowy poligonów i innej infrastruktury wojskowej, dodał urzędnik, jednocześnie zauważając, że amerykańska pomoc bezpieczeństwa dla regionu wzrosła 180 milionów dolarów W tym roku.

Stany Zjednoczone praktycznie odrzuciły ofertę Polski oddania Ukrainie starych myśliwców

W wywiadzie attache obrony RP gen. bryg. Krzysztof Nolbert powiedział „Wygranie tej wojny jest absolutnie fundamentalne dla bezpieczeństwa w Europie”. trzeci co do wielkości donator ukraińskiego wojska, dodał Nolbert, i rutynowo wzywa Zachód do wspierania Kijowa „bardziej zdecydowanie, a nie stopniowo”, w tym poprzez wysyłanie myśliwców.

Jednocześnie polscy urzędnicy uważają, że znacznie pomogłoby ich własnej postawie obronnej, gdyby Stany Zjednoczone mogły przyspieszyć dostawę pewnej broni już obiecanej Warszawie. Polska czeka na baterie rakiet Patriot, HIMARS, myśliwce F-16 i czołgi Abrams, a wszystko to zgodnie z wieloletnimi harmonogramami ustalonymi przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Niedawno szef polskiego biura bezpieczeństwa Paweł Soloch rozmawiał z doradcą prezydenta Bidena do spraw bezpieczeństwa Jake’em Sullivanem o potrzebie lepszego reagowania produkcji obronnej na eskalację zagrożeń i dał mu jasno do zrozumienia, że ​​amerykańskie protokoły finansowania obcego wojska, według osób zaznajomionych z konwersacją, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby opisać prywatną rozmowę.

Biały Dom nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz charakteryzujący ich dyskusję.

„Wiem, że pracują na najwyższych obrotach” – powiedział Nolbert. Ale dodał: „To sytuacja awaryjna. Potrzebujemy tego teraz.”

Z drugiej strony na Łotwie Minister obrony Pabriks powiedział dziennikarzom w tym miesiącu, że jego kraj poszukuje zaawansowanej artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, która nęka rosyjskie siły we wschodniej Ukrainie, a także systemów obrony powietrznej i przybrzeżnej, które są generalnie nieosiągalne dla krajów o skromnych budżetach.

READ  IPhone może teraz powiedzieć Ci, czy aplikacje Cię szpiegują - więc włącz go

Łotwa uważa teraz granicę białoruską i rosyjską za jedną i tę samą granicę, powiedział Pabriks, a urzędnicy tutaj ściśle monitorują, co dzieje się po drugiej stronie, z pomocą danych wywiadowczych dostarczonych przez Stany Zjednoczone i innych partnerów.

Na Łotwie stacjonuje obecnie około 600 Amerykanów, w porównaniu z około 100 zeszłej zimy.

Ciągłe rozmieszczanie wojsk i broni NATO w krajach położonych wzdłuż flanki Rosji jest strategią, którą zachodni przywódcy wojskowi nazwali obroną jeżozwierzową. Chce uczynić ideę inwazji nieprzyjemną dla przeciwnych planistów wojennych, pokazując, że siły NATO mogą natychmiast zmobilizować i wesprzeć sojuszników już zahartowanych przez zachodnie szkolenie i sprzęt.

Podczas postoju w łotewskiej bazie sił powietrznych Lielvarde, gdzie stacjonują wojska amerykańskie, Austin usłyszał od łotewskiego urzędnika wojskowego, który powiedział, że jako pierwszy w swoim kraju wrócił ze szkolenia helikopterów Black Hawk w Stanach Zjednoczonych. W ostatnich latach łotewscy piloci skoncentrowali się bardziej na misjach poszukiwawczych i ratowniczych, powiedział ministrowi obrony, ale teraz wie, jak latać w walce.

Ale spotkanie to podkreśliło nawet kilka małych wyzwania pozostają. Stacjonujący tu żołnierz z Ohio z USA ujawnił, że praca osobista z jego łotewskimi odpowiednikami jest często trudna. Są godzinę jazdy od siebie, powiedział żołnierz, i nie ma transportu.

– Popracujemy nad tym – odpowiedział Austin. „Pomyślimy o czymś… Upewnimy się, że znamy ludzi, u boku których walczymy, a ty będziesz miał szansę zobaczyć część ziem, które pewnego dnia będziesz potrzebować chronić”.

Pabriks wydał bardziej naglący i groźny ton, mówiąc zebranym żołnierzom: „Jeśli coś stanie się na naszych granicach, jesteśmy gotowi umrzeć”.

Demirjian zgłosił się z Waszyngtonu. Wkład w powstanie tego raportu miał Michael Birbaum z Warszawy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *