Connect with us

Świat

Śmierć Nawalnego Putin demonstruje swoją siłę, a także ilustruje słabość reżimu

Published

on

Śmierć Nawalnego Putin demonstruje swoją siłę, a także ilustruje słabość reżimu

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wywiadu z Tuckerem Carlsonem
GAVRIIL GRIGOROV za pośrednictwem Getty Images

  • Władimir Putin zanotował serię zwycięstw jako siłacz, w tym śmierć lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.
  • Eksperci twierdzą jednak, że bezczelne przejawy władzy Putina ilustrują słabość jego reżimu.
  • Ściganie przeciwników jest dla Putina rzeczą oczywistą.

Przed dwuletnią rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę Władimir Putin prawdopodobnie stoi za serią wygórowanych przejawów autorytarnej władzy.

Aleksiej Nawalny, wieloletni polityczny nemezis Putina, zmarł nagle w rosyjskim więzieniu na początku tego miesiąca w wieku 47 lat. Mniej więcej w tym samym czasie w Hiszpanii znaleziono zastrzelonego rosyjskiego pilota, który w zeszłym roku uciekł na Ukrainę helikopterem Mi-8, podają raporty, powołujące się na ukraiński wywiad wojskowy.

Pozorne rozprawienie się z przeciwnikami Putina jest typowym przebiegiem brutalnego reżimu prezydenta, ale następuje po serii zwycięstw militarnych Rosji, w tym niedawnym wycofaniu się Ukrainy z spornego miasta Awdijiwka na wschodzie.

Z pewnością wydaje się, że Putin czerpie przyjemność z potwierdzania swojej niezrównanej władzy. Jednak rosyjscy eksperci twierdzą, że bezczelne pobrzękiwanie szablą przez prezydenta jest w rzeczywistości oznaką wrodzonej słabości jego personalistycznego reżimu – de facto dyktatury, w której cała władza spoczywa w rękach Putina.

„Aby utrzymać kult jednostki, trzeba użyć dużo przemocy” – powiedział Matthew Schmidt, adiunkt bezpieczeństwa narodowego i nauk politycznych na Uniwersytecie w New Haven, który wcześniej wykładał planowanie w Szkole Zaawansowanych Studiów Wojskowych Armii USA .

„A to jest zasadniczo słaby styl rządzenia, nawet jeśli osobą sprawującą władzę jest siłacz” – dodał.

Putinowi zależy na utrzymaniu iluzji całkowitej władzy

Zdaniem ekspertów śmierć pilota była prawdopodobnie przykładem ochrony przez Rosję swojego morale wojskowego poprzez eliminację potwierdzonego dezertera i zastraszanie innych potencjalnych zdrajców.

READ  Gdy córka Kim Dzong Una debiutuje, w świat zostaje wysłanych kilka sygnałów

„Przesłanie jest głośne i jasne: znajdziemy Cię w każdym miejscu na świecie. Zabijemy cię tylko po to, aby wysłać wiadomość następnej osobie, która o tym pomyśli” – powiedział Schmidt. „To niezwykła siła, a Putin zrobił to skutecznie i sprawił, że trafiło to do wiadomości”.

Pokaz siły państwa rosyjskiego jest szokujący, ale nie jest niczym niezwykłym w przypadku reżimu Putina, który od dziesięcioleci jest oskarżany o morderstwa za granicą.

Zarówno śmierć Nawalnego, jak i pilota doskonale pasują do podręcznika Putina i ilustrują, jak daleko posunie się rosyjski reżim, aby utrzymać iluzję całkowitej władzy, powiedział Schmidt.

„To absolutnie trudny środek” – powiedział o niedawnych zgonach. „Ale to rozprawa, która po prostu trwa”.

Wielkim zwycięstwem rosyjskiego prezydenta była także śmierć Nawalnego, który często kwestionował i otwarcie krytykował Putina.

Przez lata największym zagrożeniem dla reżimu Putina był Nawalny, który krytykował korupcję w państwie rosyjskim i organizował brutalne antykremlowskie protesty.

Szczegóły śmierci Nawalnego pozostają niejasne. Federalna Służba Penitencjarna Rosji poinformowała, że ​​Nawalny zmarł po utracie przytomności w wyniku spaceru.

Niezależnie od tego, jak zginął, ostatecznie za upadek Nawalnego odpowiedzialny jest Kreml, powiedział Business Insiderowi Simon Miles, adiunkt w Szkole Polityki Publicznej w Sanford na Duke University oraz historyk Związku Radzieckiego i stosunków amerykańsko-sowieckich.

„Gdyby nie reżim, żyłby” – powiedział Miles.

Śmierć Nawalnego pokazuje, że Putinowi można łatwo zagrozić

Obaj eksperci stwierdzili, że śmierć Nawalnego nie tylko pokazała siłę Putina, ale raczej uwydatniła jego słabość.

„Jeśli mężczyzna zamknięty w gułagu stwarza zbyt duże zagrożenie dla jego życia, to znaczy, że Putin uważa swoją pozycję za wyjątkowo bezbronną” – powiedział Miles.

„Masz pełną kontrolę nad życiem tej osoby i decydujesz się je ugasić?” – dodał. „To jest siła przymusu, a nie imponująca forma władzy”.

READ  Macron wzywa Bidena do większego zaangażowania wojska USA

Zdaniem ekspertów śmierć Nawalnego powinna niewątpliwie wysłać wiadomość do innych potencjalnych przywódców opozycji, zwłaszcza że Putin przygotowuje się do wyborów prezydenckich, które mają się odbyć za niecały miesiąc i które są prawie pewne, że je wygra.

„Może aresztować i zabić, kiedy chce. Możliwość siania terroru wobec kogokolwiek chcesz, jest rodzajem siły” – powiedział Schmidt. „Ale jest to siła, która ostatecznie zwróci się przeciwko tobie”.

Krótko po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. eksperci rosyjscy powiedzieli Business Insiderowi, że Putin był odpowiedzialny za stworzenie autokratycznej kultury strachu, która może ostatecznie upaść.

Schmidt powiedział w tym tygodniu, że ten upadek prawdopodobnie zajmie lata. Jednak wyrazy żałoby po Nawalnym w całej Rosji, a także niezadowolenie obywateli rosyjskich podczas wojny sygnalizują, że kontrola Putina nie jest niezawodna.

„Prawdziwe zwycięstwo Ukrainy nastąpi na ulicach Moskwy” – powiedział Schmidt. „Ukraińcy nie tylko wyzwalają się, ale także wyzwalają Rosjan od putinowskiej idei «rosyjskiego świata», przeciwko któremu Putin prowadził tę wojnę”.

Jednak Robert English, profesor Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który bada Rosję, Związek Radziecki i Europę Wschodnią, nie zgodził się z twierdzeniem, że śmierć Nawalnego sprawiła, że ​​Putin wyglądał na słabego.

Wręcz przeciwnie, powiedział BI, że cała ta historia pokazuje, jak ośmielony czuje się Putin: „Putin jest tak pewny siebie i pewny siebie, że nie boi się międzynarodowej reakcji w sprawie Nawalnego”.

Postrzeganie ostatnich wydarzeń jako przejawu słabości Rosji jest zgodne z tym, co nazwał „głównym błędem zachodnich raportów na temat tej wojny”, co dla Ukrainy było „rozrywką i pobożnymi życzeniami”.

„Ile historii i pewnych przewidywań na temat zbliżającego się załamania gospodarczego Rosji, w jaki sposób sankcje „uduszą” Rosję i „sparaliżują” jej wysiłki wojenne?” – zapytał. „Ile o powstaniu Prigożyna i tym, jak pokazało ono słabość Putina, że ​​kolejny zamach stanu lub bunt mogą go obalić?”

READ  Ebola zabija cztery osoby w Gwinei podczas pierwszego nawrotu wirusa Ebola od pięciu lat

„Wciąż i dalej, a odporność i pomysłowość Rosji zawsze jest oczerniana i niedoceniana”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *