Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sejm RP podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II w związku z doniesieniem o wykorzystywaniu seksualnym

Published

on

Sejm RP podjął uchwałę w obronie Jana Pawła II w związku z doniesieniem o wykorzystywaniu seksualnym

Sejm przyjął uchwałę „w obronie dobrego imienia św. wykorzystywał seksualnie dzieci.

Rezolucję potępiającą „haniebną kampanię medialną” przeciwko byłemu papieżowi złożyła narodowo-konserwatywna rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), której posłowie głosowali za. Wielu z nich trzymało też w Sali Sejmu wizerunki Jana Pawła II.

Spośród opozycji za przyjęciem uchwały głosowało również PSL i skrajnie prawicowa Konfederacja, która została przyjęta większością 271 głosów za i zaledwie 43 przeciw.

Prawie wszystkie te negatywne głosy pochodziły z lewicy (Lewica). Główne ugrupowanie opozycyjne, centrowa Koalicja Obywatelska (KO), zdecydowało się w ogóle nie głosować, podobnie jak inna partia centrowa Polska 2050 (Polska 2050).

Jak posłowie z polskich frakcji głosowali nad rezolucją w obronie Jana Pawła II.

„Próba zdyskredytowania Jana Pawła II materiałami, których nawet komuniści nie odważyli się użyć, przypomina metody stosowane przez autorów [of the report] poza kręgiem cywilizacji, do którego należy Polska od 1989 roku” – czytamy w uchwale.

„Nie pozwolimy na burzenie wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła” – czytamy w rezolucji. „Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości i wyzwolenia spod rosyjskiej strefy wpływów”.

„Naród polski i jego demokratycznie wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą zniszczyć swojej pamięci materiałami sfabrykowanymi przez system komunistyczny, który odrzucili”.

Wielu krytyków śledztwa, które było transmitowane w poniedziałek przez TVN, największego polskiego nadawcę komercyjnego, argumentowało, że opierało się ono na dowodach z akt przechowywanych przez wrogie Kościołowi katolickiemu służby bezpieczeństwa z czasów komunistycznych.

READ  DVIDS - Aktualności - eFP Battle Group Poland wprowadza nową siłę ognia

Wśród nich jest szef Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, który powiedział dziś, że „autorzy [this report] oceniać[ed] Karol Wojtyła w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznający stworzone przez siebie dokumenty [security services] jako wiarygodne źródła”.

Jednak inni zauważają, że raport TVN opierał się na szerokim zakresie dowodów – w tym aktach sądowych i wywiadach z ocalałymi ofiarami i świadkami – oraz że inne niedawne dochodzenia dziennikarskie przyniosły podobne ustalenia.

Wskazali również, że kościół prowadził własne zapisy z okresu zapieczętowania, pozostawiając śledczym swobodę polegania na innych dowodach.

„Sejm może podjąć dowolną liczbę uchwał i panie i panowie PiS mogą tam napisać wszystko, ale faktów to nie zmieni” – powiedział Radiu Zet Adrian Zandberg, jeden z liderów lewicy.

„Faktem jest, że za rządów biskupa Wojtyły, a następnie papieża Jana Pawła II, Kościół miał systemowy problem z pedofilią” – dodał. „To jest fakt i potwierdzają go również badacze katoliccy”.

Paweł Kowal z KO zarzucił PiS, że „chce włączyć Jana Pawła II do PiS… Wasze działania nie przyniosą nic dobrego”.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego partia „zrobi wszystko, by walczyć o dobre imię Ojca Świętego”, ale też „zrobi wszystko, by zadośćuczynić ofiarom zbrodni”.

READ  Dobrze zapakowany w City Logistics Łódź II

Dodał, że nie wierzy w komunistyczne akta wykorzystywane przez TVN, ale powiedział też, że „Kościół powinien otworzyć swoje akta w poszukiwaniu prawdy… Jan Paweł II będzie się bronił”.

Dziś polskie MSZ wezwało ambasadora USA w celu omówienia relacji TVN, ponieważ kanał jest własnością amerykańskiego konglomeratu Warner Bros. Discovery, Inc.

Główne zdjęcie: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *