Connect with us

Świat

Sąsiedzi Afganistanu zaoferowali milionową pomoc na przyjęcie uchodźców | Afganistan

Published

on

Sąsiednie państwa Afganistan Zaoferowano mi pomoc, gdy były gotowe, tymczasowo dziesiątki milionów Tysiące uchodźcówjednak przed kontrolami bezpieczeństwa odpraw je do tranzytu do Europy i USA Pakistan a inne sąsiednie państwa ostrzegły, że nie przyjmą na stałe większej liczby uchodźców.

Iran można było zobaczyć duży napływ uchodźców – głównie Hazara szyici – dotrzeć do kraju drogą lądową. Specjaliści ds. uchodźców w Iranie sugerowali, że codziennie do 7000 osób nielegalnie przekraczało granicę, bez poważnej kontroli nad całą 980-kilometrową granicą i bardzo małej pomocy międzynarodowej.

W ślad za nim poszedł niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas indyk, Uzbekistan, Tadżykistan, Pakistan oraz Katar w dążeniu do uzyskania współpracy regionalnej i porozumienia w sprawie traktowania uchodźców, oraz omówić ponowne otwarcie międzynarodowego lotniska w Kabulu z pomocą Kataru i Turcji.

Minister spraw zagranicznych Kataru powiedział, że wciąż tego próbuje Talibowie że zagraniczne loty czarterowe nie zostaną wznowione, o ile nie będzie pewności, że cudzoziemcy są zaangażowani w obsługę lotniska.

Afgańczycy wsiadają do katarskiego samolotu transportowego podczas ewakuacji z Afganistanu. Zdjęcie: AP

Katar Od dawna odgrywa kluczową rolę w mediacji z talibami, a także służy jako pierwszy przystanek dla ponad 100 000 osób zaangażowanych w niedawną ewakuację.

Maas w Islamabadzie powiedział, że UE udziela pomocy w wysokości 100 milionów euro (85 milionów funtów) Niemcy dodatkowe 500 milionów euro dla krajów sąsiednich na pomoc w zarządzaniu granicami i walce z ekstremizmem.

Niemcy obiecał zabrać ze sobą ponad 40 tys. osób, które opuszczają Afganistan, ale też nie chce reklamować żadnych oficjalnych punktów zbornych dla uchodźców w Kabulu, gdyż prowadziłoby to tylko do problemów z bezpieczeństwem.

Ambasador Pakistanu w Niemczech, Mohammad Faisal, powiedział wcześniej, że jego kraj: Przyjęło wystarczającą liczbę uchodźców z Afganistanupo tym, jak zabudowano już od 3 do 4 milionów mieszkań. Powiedział Berliner Tagesspiegel, że są teraz „bogatsze i większe” kraje, które miały coś do powiedzenia w Afganistanie w ciągu ostatnich 20 lat, jeśli chodzi o przyjęcie uchodźców.

Maas powiedział, że nadchodzące dni i tygodnie pokażą, czy rząd talibów jest gotowy na swobodny przejazd Afgańczyków, którzy chcą opuścić kraj „zgodnie z obietnicą”.

ten Uzbekistan MSZ powiedział po wizycie Maasa: „Ze względów bezpieczeństwa granica uzbecko-afgańska jest teraz całkowicie zamknięta i nie ma przejścia naziemnego przez punkt kontrolny w Termezie. Nie ma planów otwarcia punktu kontrolnego w Termezie w najbliższej przyszłości.”

Stwierdza, że ​​„każda próba przekroczenia granicy, niezależnie od przyczyny, będzie tłumiona zgodnie z prawem uzbeckim”.

Ministerstwo nie wykluczyło jednak nazewnictwa uchodźców dla niektórych krajów europejskich, ale szuka jasności, jak zostanie to potraktowane i jak długo uchodźcy powinni pozostać w tranzycie. Turkmenistan poinformował też UE i Niemcy, że jego granica jest zamknięta Covid jako powód.

Minister spraw zagranicznych Pakistanu Shah Mahmood Qureshi powiedział: „To kluczowy moment w historii Afganistanu. Społeczność międzynarodowa musi pozostać zaangażowana. Pomoc humanitarna musi płynąć. Nie dopuść do załamania gospodarczego Afganistan zdarzać się. Próżnia nie leży w niczyim interesie. Niestabilność nie leży w niczyim interesie. Migracji uchodźców w regionie nie da się zatrzymać ”.

Afgańczycy czekają na wjazd do Pakistanu przez przejście graniczne w Chaman.
Afgańczycy czekają na wjazd do Pakistanu przez przejście graniczne w Chaman. Zdjęcie: Agencja Anadolu / Getty Images

Maas powiedział, że wczesnym testem będzie to, czy powstanie inkluzywny rząd, stwierdzając: „Ważne jest, aby Afgańczycy, którzy nie popierają talibów, czuli się reprezentowani”.

Rozmowy o ponownym otwarciu międzynarodowego lotniska pozostają w martwym punkcie. Turcja próbuje zdobyć przyczółek w Afganistanie poprzez biura w Katarze, ale spotyka się z podejrzliwością. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja jest jedynym wiarygodnym krajem, który może ustabilizować Afganistan, zauważając, że nie czyni go popularnym ani w Pakistanie, ani w Iranie.

Jeśli europejska klasa polityczna dąży do napływu migrantów do Skala 2015, zaniedbanie granicy z Afganistanem może nadal stanowić problem.

Skalę w dużej mierze zaniedbanego problemu uchodźców w Iranie podkreślało założenie, że w ciągu ostatnich kilku dni nawet 7 000 Afgańczyków przekroczyło w dużej mierze niekontrolowaną granicę.

W wywiadzie dla irańskiej gazety Etemad Fatemeh Ashrafi, przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Kobiet i Dzieci Uchodźców, powiedziała, że ​​liczba uchodźcy wahała się od 3 do 4 milionów osób, dodając, że tylko jedna trzecia z nich posiadała legalne zezwolenia na pobyt.

Ashrafi powiedział: „Jeśli weźmiemy pod uwagę czesne w wysokości 600 USD na studenta rocznie, pomnóż te 600 USD przez liczbę afgańskich studentów uczących się w szkołach publicznych (500 000), [we get] liczba przekraczająca 300 milionów dolarów. Wkład pomocy międzynarodowej w tym obszarze wynosi mniej niż 5 mln USD rocznie ”.

Dodała: „W ciągu ostatnich czterech miesięcy do Iranu wjechało nawet 500 000 osób. Przez ostatni miesiąc co tydzień odbywało się 15 pełnych lotów z Afganistanu do Iranu. Oczywiście ludzie, którzy przylecieli do Iranu tymi lotami, wjeżdżali do Iranu z wizami turystycznymi i pielgrzymkowymi, a często ci ludzie przekraczali granice lądowe [illegally] w formie przemytu. Liczba ta wzrosła jednocześnie z posuwaniem się talibów w Afganistanie, tak że po przejęciu przez talibów kontroli nad Kabulem, według odpowiednich źródeł, każdego dnia docierała ona nielegalnymi kanałami do ponad 7000 osób ”.

Afgańscy szyici i Hazara utworzyli pierwszą falę uchodźców, ale ostatnio „ta mieszanka znacznie przesunęła się w kierunku Afgańczyków posługujących się sunnitami i pasztuńskimi”, po części z powodu Pakistan wydalić część uchodźców w jej granicach.

READ  Koronawirus w USA. Kolejnych 476 pacjentów zmarło
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *