Connect with us

Świat

Wariant Covid-19 znaleziony w Indiach: co wiemy

Published

on

Eksperci uważają, że wariant B.1.617 napędza wielką falę infekcji w Indiach w ostatnich tygodniach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kraj ten odpowiada obecnie za 50% przypadków Covid-19 i 30% zgonów z powodu wirusa na całym świecie.

WHO zaklasyfikowała B.1.617 i jego sublinie 10 maja jako „wątpliwy wariant”. Klasyfikacja ta oznacza, że ​​wariant może być bardziej zaraźliwy lub powodować cięższą chorobę, nie reagować na leczenie, wymykać się odpowiedzi immunologicznej lub pozostawać niezdiagnozowany w standardowych testach.

B.1.617 był czwartym szczepem, który został zadeklarowany jako a „Wariant problemu” od WHO; pozostałe to B.1.1.7, który po raz pierwszy zaobserwowano w Wielkiej Brytanii; B. 1351, po raz pierwszy odkryta w Afryce Południowej; i P.1, po raz pierwszy znalezione w Brazylii.

Oto, co musisz wiedzieć.

Czy to jest bardziej zaraźliwe?

WHO powiedział, że B.1.617 wykazał oznaki, że może być bardziej przenoszony niż niektóre inne szczepy wirusa, ale ostrzegł, że potrzebne są dalsze badania. Chociaż władze indyjskie twierdzą, że ten wariant napędza paraliżującą drugą falę kraju, WHO stwierdziła, że ​​kilka innych czynników – takich jak masowe zgromadzenia – prawdopodobnie również przyczyniło się do rozprzestrzenienia się tam.

Wielka Brytania, która ma światowej klasy możliwości sekwencjonowania wirusów, ostrzegła, że ​​B.1.617.2 – podtyp wariantu znalezionego po raz pierwszy w Indiach – prawdopodobnie wyprzedzi inne, takie jak wysoce zaraźliwy B.1.1.7 po raz pierwszy znaleziony w Wielkiej Brytanii. w zeszłym roku stał się najbardziej dominującym wariantem wirusa w kraju.

„To, co się zmieniło, to bardzo jasny pogląd, który wszyscy teraz widzieli [B.1.617.2] jest łatwiejszy do przeniesienia niż B.1.1.7 i spodziewamy się, że z czasem ten wariant wyprzedzi i dominuje w Wielkiej Brytanii, tak jak przyjęto B.1.1.7 i faktycznie inne warianty przyjęły już wcześniej “- powiedział naczelny lekarz Anglii. Profesor Chris Whitty w piątek.

READ  Koronawirus w Watykanie: papież Franciszek wystawiony na próbę

Czy to jest bardziej zabójcze?

Obecnie nie ma dowodów na to, że B.1.617 powoduje jakąkolwiek poważniejszą chorobę.

„Obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że którykolwiek z wariantów odkrytych niedawno w Indiach powoduje cięższą chorobę” – powiedział Public Health England powiedział 7 maja.

Czy szczepionki temu przeciwdziałają?

Testy laboratoryjne skuteczności szczepionek Pfizer i Moderna przeciwko wariantom zaobserwowanym po raz pierwszy w Indiach wykazały, że zastrzyki wydają się chronić przed wariantami. Wyniki zostały opublikowane w niedzielę w przedrukowanym artykule na biorxiv.org, który nie został jeszcze zrecenzowany.

Nowe badanie obejmowało próbki surowicy od ośmiu osób, które wyzdrowiały z Covid-19, sześciu osób, które zostały w pełni zaszczepione szczepionką Pfizer i trzech osób, które zostały w pełni zaszczepione preparatem Moderna. W eksperymencie laboratoryjnym naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób próbki surowicy zneutralizowały lentiwirusy – rodzaj retrowirusów – które miały te same mutacje, co warianty koronawirusa B.1.617 i B.1.618.

Stwierdzili pewien spadek neutralizacji, ale ogólnie przeciwciała od zaszczepionych osób wydawały się działać „znacznie powyżej” surowicy osób, które wyzdrowiały z Covid-19 z powodu poprzednich wersji koronawirusa.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak skuteczne są szczepionki przeciwko tym wariantom w prawdziwym świecie.

Ich wyniki wydają się potwierdzać to, co naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego widzą w danych z wczesnego życia, które dają „miarę zaufania”, że szczepionki będą działać przeciwko wariantom, powiedział w niedzielę Sky News brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock.

Powtórzył innych naukowców, którzy byli ostrożnie optymistyczni co do skuteczności szczepionek. Sir John Bell, emerytowany profesor medycyny w Oksfordzie, powiedział w wywiadzie dla Times Radio, że wczesne wyniki badań laboratoryjnych sugerują, że wariant B.1.617.2 „będzie tak samo podatny na szczepionkę jak inne”.

Chociaż odmiana ta jest obecnie dominującym szczepem w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, Hancock powiedział: „Osoby, które trafiają do szpitala, to głównie osoby, które kwalifikują się do szczepienia, ale nie zaszczepiły się”.

Whitty, główny lekarz Anglii, powiedział 6 maja że warianty zidentyfikowane po raz pierwszy w Indiach pod względem ryzyka między B.1.1.7, który wydaje się być prawie całkowicie podatny na szczepionki i leczenie, a B.1.351, który został udokumentowany jako zakażający ludzi, którzy zarazili się zakażeniem, wyzdrowiały, prawdopodobnie znajdujący się pośrodku wcześniejszych wariantów koronawirusa, a także częściowo omijający ochronę zapewnianą przez szczepionki.

Które kraje uznały ten wariant?

Według informacji wariant został zidentyfikowany w 44 krajach na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy WHO.

Wielka Brytania zgłosiła większość przypadków skażenia poza Indiami.

W Stanach Zjednoczonych – gdzie B.1.617 jest również obecny – jest nadal rozważany przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) „Wariant zainteresowania” Wskazano jednak, że klasyfikacja ta może ulec zmianie ze względu na wiedzę naukową.

Co to oznacza dla globalnych map drogowych poza blokadą?

Jeśli nie można powstrzymać wybuchu koronawirusa w Indiach i nadal rozprzestrzenia się na sąsiednie kraje o niskich zapasach szczepionek i słabych systemach opieki zdrowotnej, Ostrzeż ekspertów Światowi grozi powtórzenie scen z Indii.

Epidemia już teraz wpływa na globalne dostawy szczepionek. Indie są czołowym producentem szczepionek, ale wraz ze wzrostem liczby przypadków rząd ograniczył eksport szczepionek Covid-19.

READ  Nie wstydzisz się ich? Po latach Onet Jarosław Kaczyński zgadza się! „W Göteborgu walczące gangi przejmują rolę policji”

Im dalej wirus będzie się rozprzestrzeniał, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zmutuje i rozwinie nowe warianty, które mogą oprzeć się obecnym szczepionkom i zagrozić postępom innych krajów w powstrzymywaniu pandemii.

Wkład w ten raport mieli Maggie Fox, Kara Fox, Ivana Kottasová, Robert Iddiols i Aditi Sangal z CNN.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *