Connect with us

Świat

Przywódca Hamasu dziękuje Iranowi za dostarczenie broni do Gazy

Published

on

Szef Palestyński opór Ruch podziękował Iranowi za udzielenie pomocy wojskowej i finansowej podczas niedawnego konfliktu Izrael w wystąpieniu telewizyjnym w piątek.

Zaledwie kilka godzin po tym, jak Izrael i władze palestyńskie zgodziły się na zawieszenie broni, Ismail Haniyeh, główna postać Hamasu, ostrzegł, że będzie dalej „bronił” Jerozolimy.

„Jerozolima pozostaje centrum konfliktu” – powiedział po raporcie wysłanym przez Jerusalem PostSugeruje to, że walki w regionie będą kontynuowane.

BIDEN twierdzi, że „moja partia nadal wspiera Izrael”

Haniyeh podziękował „Islamskiej Republice Iranu, która nie powstrzymała się pieniędzmi, bronią i wsparciem technicznym”.

„Skorzystamy również z pomocy innych krajów arabskich” – dodał.

Były sekretarz stanu Mike Pompeo podał piątkowe uwagi jako powód, dla którego Stany Zjednoczone nie powinny znieść irańskich sankcji, jeśli rząd Bidena spróbuje wznowić porozumienie nuklearne.

„Ameryka jest w trakcie zapewniania Iranowi miliardów środków w ramach sankcji, aby to kontynuować” – powiedział Pompeo na Twitterze. „Jest to niebezpieczne dla bezpieczeństwa Ameryki i Izraela”.

Komentarze Haniyeh zbiegły się z tym, co powiedział w piątek irański najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei, wzywając narody muzułmańskie do chwycenia za broń w celu wsparcia Palestyńczyków.

„Państwa muzułmańskie muszą szczerze pomagać narodowi palestyńskiemu, poprzez wojsko… lub pomoc finansową… albo w odbudowie infrastruktury w Strefie Gazy” – powiedział Chamenei w oświadczeniu, które po raz pierwszy podano Reuters.

IZRAEL, URZĘDNICY W HAMASIE AKCEPTUJĄ ZAPRZESTANIE OGNIA

Irański przywódca wezwał muzułmanów do domagania się rządowego wsparcia dla Palestyńczyków i wezwał premiera Izraela Benjamina Netanjahu do „ścigania przez międzynarodowe i niezależne sądy”.

Komentarze Chameneiego były następstwem doniesień o niepokojach w innych państwach Zatoki Perskiej, kiedy gwałtowne wymiany między Izraelem a terytoriami palestyńskimi trwały 11 dni.

Narody muzułmańskie nowo związane z Izraelem na mocy umowy z Abrahamem z czasów Trumpa, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn, Sudan, Maroko odczuło ponowną presję zakończenia walk.

READ  Według Microsoftu Rosja zintensyfikowała cyberszpiegostwo przeciwko sojusznikom USA i Ukrainy

Grupy społeczeństwa obywatelskiego wezwały rząd Bahrajnu do wydalenia izraelskiego ambasadora, a protesty na rzecz praw Palestyny ​​odbyły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze i Kuwejcie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu twierdziło, że Palestyńczycy odnieśli „historyczne zwycięstwo” nad Izraelem.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Gratulacje dla naszych palestyńskich sióstr i braci z powodu historycznego zwycięstwa. Ich opór zmusił napastnika do odwrotu” – powiedział rzecznik ministerstwa Saeed Khatibzadeh w jednym Ćwierkać.

Iran pochwalił się także dronem wyprodukowanym przez Iran, który podobno ma zasięg ponad 1200 mil i nazwał go „Gaza”, podał w piątek Reuters.

Wkład w powstanie tego raportu miał Associated Press.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.