Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd UE orzekł przeciwko Polsce w sprawie powoływania sędziów

Published

on

e flagi Polski i Unii Europejskiej powiewają przed Sejmem RP w Warszawie 29 czerwca 2011 r. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

BRUKSELA, 16 listopada (Reuters) – Sąd Najwyższy UE orzekł we wtorek, że polskie przepisy, które pozwalają Ministrowi Sprawiedliwości wysyłać sędziów do wyższych sądów karnych lub usuwać ich bez podania przyczyny, są niezgodne z prawem UE.

Sprawa powstała po tym, jak polski sąd zapytał, czy zdolność polskiego rządu do skutecznego skierowania jednego z trzech sędziów na orzeczenie sądu karnego lub zakończenia oddelegowania narusza wymóg niezawisłości sędziowskiej.

Polski sąd stwierdził, że oddelegowania i zwolnienia nie opierały się na z góry określonych kryteriach prawnych i tym ostatnim nie musi towarzyszyć uzasadnienie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) stwierdził, że przepisy dotyczące oddelegowania muszą zapewniać niezbędne gwarancje, aby zapobiec ich nadużywaniu do politycznej kontroli orzeczeń sądowych.

Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w szereg sporów z UE o praworządność i reformy sądownictwa, które zdaniem krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.

W październiku ETS orzekł, że Polska musi płacić 1 mln euro dziennie w grzywnach za utrzymywanie kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego dla sędziów.

Raportowanie Philipa Blenkinsopa, montaż Ed Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Strajk kobiet. Policja zablokowała marsz. „Pchnięty wicemarszałek”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *