Connect with us

Gospodarka

Rząd Bidena podejmuje nowe kroki przeciwko Łukaszence. z Białorusi

Published

on

Rząd Bidena podejmuje nowe kroki przeciwko Łukaszence.  z Białorusi

Prezydent USA Joe Biden wygłosi uwagi na temat liczby pracowników w Białym Domu w Waszyngtonie 6 sierpnia 2021 r. REUTERS / Jonathan Ernst

WASZYNGTON, 9 sierpnia (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek dekret wprowadzający nowe środki mające na celu ukaranie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, gdy Stany Zjednoczone zwiększają presję na jego rząd w skoordynowanych działaniach z Wielką Brytanią i Kanadą.

W rocznicę wyborów prezydenckich Łukaszenka jest oskarżany o manipulacje, Stany Zjednoczone nałożą również największą w historii rundę sankcji przeciwko białoruskim osobom i organizacjom wymierzonym w gospodarkę kraju oraz Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski, powiedział urzędnik Białego Domu.

Departament Skarbu USA wprowadzi na czarną listę Belaruskali OAO, która według urzędnika jest jedną z największych firm państwowych i jednym z największych światowych producentów potażu stosowanego w nawozach oraz głównym białoruskim zarabiającym na wymianie zagranicznej.

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski również stanie przed sankcjami w akcji w poniedziałek, powiedział urzędnik w sprawie zarzutów, które ułatwiły pranie brudnych pieniędzy, uchylanie się od sankcji i uchylanie się od zakazów wizowych.

Akcja ma miejsce po tym, jak białoruska sprinterka Krystsina Tsimanouskaya odmówiła powrotu do domu podczas igrzysk olimpijskich po tym, jak została zabrana na lotnisko wbrew swojej woli. Od tego czasu stara się o status uchodźcy w Polsce.

Zachodnie rządy próbowały zwiększyć presję na Łukaszenkę, oskarżanego o sfałszowanie wyborów w sierpniu 2020 roku i podjęcie działań przeciwko opozycji w celu przedłużenia 27-letniej kadencji. Łukaszenka zaprzecza manipulowaniu głosowaniem.

Dziesiątki tysięcy ludzi dołączyło do protestów ulicznych w 2020 roku – największego wyzwania Łukaszenki od czasu jego prezydentury w 1994 roku. Odpowiedział nalotem, w którym wielu przeciwników zostało aresztowanych lub zesłanych. Zaprzeczasz, że planowałeś zamach stanu.

Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek nowe sankcje na eksport produktów naftowych i potażu. Łukaszenko powiedział, że Wielka Brytania „zadławi się” swoimi działaniami i będzie gotowa rozmawiać z Zachodem zamiast wojny sankcyjnej.

READ  Posłowie pytają, dlaczego Węgry i Polska opóźniły finansowanie

Kanada nałożyła również nowe sankcje na Białoruś, aby zaprotestować przeciwko „rażącemu i systematycznemu łamaniu praw człowieka” Łukaszenki. Kontynuuj czytanie

Sprawozdania Trevora Hunnicutta, Daphne Psaledakis i Humeyry Pamuk; List Daphne Psaledakis; Edytowanie przez Chizu Nomiyama i Jonathana Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *