Connect with us

Gospodarka

Rynki wschodzące są narażone na ryzyko popełnienia błędów politycznych w obliczu sprzecznych priorytetów

Published

on

(Bloomberg) – Banki centralne na rynkach wschodzących stoją w obliczu paragrafu 22, w którym załamanie wzrostu gospodarczego oznacza, że ​​nie mogą utrzymać restrykcyjnych warunków monetarnych, ale podwyższona inflacja nie pozwala im również powstrzymać podwyżek stóp procentowych.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

W efekcie rośnie ryzyko błędów w polityce pieniężnej. Kraje od Polski po Kolumbię, od Indii po Koreę Południową stąpają po linie, próbując ustalić dokładny koszt kredytu, który nie sparaliżuje ich gospodarek, ale utrzyma ceny konsumpcyjne w ryzach. Odpowiedź nie jest jasna ani prosta. Dopóki Rezerwa Federalna wciąż podnosi stopy procentowe, a Covid utrudnia Chinom, decydenci w biedniejszych krajach pozostają na łasce czynników, na które nie mają wpływu.

Rynki wschodzące doświadczyły w tym roku exodusu inwestorów pomimo podnoszenia stóp procentowych w niespotykanym dotąd tempie. Obligacje samorządów lokalnych spadły najbardziej od co najmniej 2009 r., a waluty poniosły największe roczne straty od niewypłacalności Rosji w 1998 r. Podczas gdy ożywienie od października złagodziło ten kryzys, mniejsze gospodarki są o krok od pełnego kryzysu walutowego. Jakakolwiek dalsza wyprzedaż może uniemożliwić im dostęp do rynków kapitałowych i doprowadzić do kryzysu związanego z kosztami utrzymania, a nawet do krachu gospodarczego, takiego jak Sri Lanka.

„Błędy polityczne są z pewnością powodem do zmartwień”, powiedział Tilmann Kolb, analityk rynków wschodzących w UBS Global Wealth Management w Zurychu, o dylematach, jakie dostrzega w Europie Środkowo-Wschodniej. „Gdybyś podniósł stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych, czy załamałoby to twoją gospodarkę?”

Węgry jako pierwsze nauczyły się tej gorzkiej lekcji. Po jednym z najszybszych na świecie cykli zaostrzania polityki, kiedy stopy procentowe podwoiły się ponad 21 razy w ciągu 16 miesięcy, kraj z Europy Wschodniej zatrzymał się po wrześniowym ruchu. Ale w ciągu kilku dni został zmuszony do przyjęcia jastrzębiego stanowiska, ponieważ inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od 1996 r., a jego waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do euro. Teraz presja narasta w przeciwnym kierunku, ponieważ gospodarka kurczy się przez kwartały z rzędu, a ekonomiści ankietowani przez Bloomberg przewidują recesję w pierwszej połowie 2023 roku.

READ  Dutch Circular Day 2021 w Polsce – „da się zrobić”, pozytywne wibracje i mnóstwo inspiracji! | Aktualności

Doświadczenia Węgier są wczesnym ostrzeżeniem dla wielu innych rynków wschodzących. W Europie Wschodniej zarówno Czechy, jak i Polska są w połowie drogi, ponieważ według prognoz prawdopodobieństwo wystąpienia recesji wynosi odpowiednio 82,5% i 67,5%, pomimo wstrzymania podwyżek stóp kilka miesięcy temu. Przy inflacji oscylującej w obu krajach na poziomie dwucyfrowym, mogą one mieć niewielką swobodę walki ze spowolnieniem.

„Wątpliwe jest, czy Polacy mogą przestać migrować” – powiedział Amer Bisat, globalny szef rynków instrumentów o stałym dochodzie na rynkach wschodzących w BlackRock Inc. w Nowym Jorku. „Chcieliby przestać chodzić, ponieważ martwią się o gospodarkę, ale inflacja nie jest pod kontrolą”.

To nie tak, że pokusa przerwania dokręcania jest całkowicie nieuzasadniona. Rzeczywiście, inflacja wykazuje oznaki szczytu w kilku gospodarkach wschodzących, zwłaszcza wśród wczesnych migrantów, takich jak Brazylia. Spowolnienie wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych zachęciło decydentów i inwestorów do zwrócenia uwagi na problemy związane ze wzrostem. Ale przykłady takie jak Węgry narzuciły rzeczywistość; może być za wcześnie, aby przestać walczyć z kosztami życia.

Eksplodujące ryzyko kraju

Dylemat odbija się echem w odległej Kolumbii. Naród słynący z aromatycznej kawy, szlachetnych szmaragdów i egzotycznych owoców odnotował szósty miesiąc z rzędu wyższych cen konsumpcyjnych, mimo słabnącej ekspansji gospodarczej. Prognozy na 2023 rok zakładają drastyczny spadek dynamiki produktu krajowego brutto z 7,5% w 2022 roku do 1,8%. Według Barclays Plc niepewność polityczna wokół nowo utworzonego lewicowego rządu pogarsza perspektywy.

„Problem polegałby na tym, że nowa administracja podejmie bardziej agresywną ekspansję fiskalną lub stanie się zbyt radykalna pod względem utrudniania inwestycji i produkcji węglowodorów” – powiedział Erick Martinez, strateg walutowy w Barclays. „To zwiększyłoby ryzyko państwowe i uzasadniałoby wyższe stopy procentowe na dłużej. To nie jest nasz podstawowy przypadek, ale jest to ryzyko. ”

READ  Morskie państwa członkowskie nadal opóźniają nowe decyzje UE dotyczące sankcji – EURACTIV.de

Tajemnica rozprzestrzenia się także w Azji. Chociaż kontynent jest obdarzony silnym popytem wewnętrznym, stopami procentowymi niższymi niż na innych rynkach wschodzących i słabszą inflacją, pozostaje podatny na odpływ kapitału ze względu na gwałtownie ujemne realne stopy zwrotu. Kraje sąsiadujące z Chinami są również wrażliwe na problemy wzrostu w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Rada polityki pieniężnej Korei Południowej w zeszłym miesiącu spierała się o to, kiedy zatrzymać cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Spośród siedmiu członków, trzech chciało wyjść po kolejnym wzroście o 25 punktów bazowych, dwóch chciało kontynuować pracę powyżej tego poziomu, a jeden powiedział, że już wystarczająco dużo zostało zrobione. To rozproszenie opinii podkreśla trudność oszacowania ostatecznej stopy procentowej dla rynków wschodzących, kiedy Fed nie skończył jeszcze wybierać szczytu. Tymczasem urzędnicy odrzucili prognozy Citigroup Inc. i Nomura Holdings dotyczące obniżek stóp, które miały rozpocząć się już w połowie 2023 r., jako przedwczesne spekulacje.

W Indiach wzrost gospodarczy spadł o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim do 6,3% w ostatnim kwartale, chociaż wzrost cen konsumpcyjnych pozostał powyżej górnej granicy tolerancji decydentów. Kraj pozostaje w tyle, jeśli chodzi o podnoszenie kosztów pożyczek i podwyższył swoją stopę wykupu ogółem o zaledwie 190 punktów bazowych. Pozostawia to miejsce na dalsze zacieśnianie polityki, ale może podważyć jej ambicje wzrostu. Ścieżka polityki Banku Rezerw Indii poza łagodniejszą podwyżką stóp procentowych w grudniu to rzut monetą.

Konieczność znalezienia równowagi między walką z inflacją a utrzymaniem aktywności gospodarczej będzie widoczna na całym świecie w przyszłym roku, ale dylemat pojawił się już w Azji, powiedział Carlos Casanova, starszy ekonomista UBP SA, w rozmowie z telewizją Bloomberg.

Ogólnie rzecz biorąc, na EM coraz głośniej domagają się przerwy w kursowaniu, co podkreśla zmęczenie spowodowane cyklami wędrówek. Na przykład w Polsce najnowsze dane pokazały słabszy odczyt po raz pierwszy od ośmiu miesięcy, a argumenty za zakończeniem zaostrzania polityki natychmiast powróciły.

READ  #CESEEnews | CTP buduje sieć parków logistycznych w Polsce i planuje zainwestować 200 mln euro do 2021 roku

„Możliwości dalszych podwyżek stóp procentowych są ograniczone, ale zdecydowane zobowiązanie do pozostawienia stóp bez zmian w czasach wysokiej presji inflacyjnej wydaje się przedwczesne i nieelastyczne” – napisał w oświadczeniu Dan Bucsa, główny ekonomista UniCredit SpA na Europę Środkowo-Wschodnią. „Banki centralne zbyt wcześnie zobowiązują się do zakończenia podwyżek stóp procentowych”.

Co obejrzeć w tym tygodniu:

  • Bloomberg TOPLive: EM Turbulence: What’s in Store for 2023 6 grudnia o 14:00 czasu londyńskiego, podczas którego dziennikarze omówią wszystkie kwestie związane z rynkami wschodzącymi i odpowiedzą na pytania. Wyślij pytania z wyprzedzeniem na adres [email protected]

  • Dramat polityczny RPA może trwać przez wiele dni, ponieważ prezydent Cyril Ramaphosa przeciwstawia się wezwaniom do rezygnacji z powodu możliwych naruszeń konstytucji w związku z kradzieżą 580 000 dolarów ukrytych na farmie dziczyzny, której jest właścicielem

  • Opublikowane dane o inflacji: Chiny, Tajwan, Tajlandia, Filipiny, Turcja, Rosja, Egipt, Kolumbia, Brazylia, Meksyk, Chile

  • Produkt krajowy brutto: Republika Południowej Afryki

  • Indeks menedżerów ds. zakupów: Chiny, Indie, Rosja, RPA, Egipt, Brazylia

  • Decyzja w sprawie stawki: Indie, Brazylia, Peru, Chile

–W asyście Selcuk Gokoluk i Maria Elena Vizcaino.

(Dodaje nowy trzeci akapit od ostatniego, z poglądami UBP na temat Azji)

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *