Connect with us

Gospodarka

RYNKI GLOBALNE – Akcje rosną, gdy Fed spada bez napadów złości

Published

on

* Giełdy azjatyckie: tmsnrt.rs/2zpUAr4

* Fed tnie 15 miliardów dolarów miesięcznie, rynek widzi podwyżkę stóp w połowie 2022 r.

* Ryzyko inflacji powoduje wzrost długoterminowych zwrotów

* Wzrost stawki BoE w porządku obrad w miarę zbliżania się spotkania politycznego

* Olej ześlizguje się wraz ze wzrostem ciśnienia na OPEC + w celu zwiększenia wydajności

SYDNEY, 4 listopada (Reuters) – Rynki akcji umocniły się w czwartek po tym, jak Rezerwa Federalna zaczęła systematycznie wycofywać swój ogromny pakiet stymulacyjny, pomimo wątpliwości co do perspektyw inflacji, które spowodowały wzrost rentowności obligacji długoterminowych.

Zaniepokojone oczy zwrócone są teraz na Bank Anglii, który może zapoczątkować cykl podwyżek stóp w dalszej części dnia z niepewnym wpływem na światowe rynki długu.

Na razie inwestorzy akcyjni byli usatysfakcjonowani, że Fed nie spieszył się z usunięciem politycznej miski ponczowej, a kontrakty terminowe Nasdaq wzrosły o 0,3% do kolejnego rekordu. Gdyby była trwała, byłaby to dziewiąta sesja z rzędu z zyskami.

Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,1%, podczas gdy japoński Nikkei wspiął się o 1,1% do najwyższego poziomu od miesiąca.

Najszerszy indeks MSCI dla akcji z Azji i Pacyfiku poza Japonią wzrósł o 0,3%. Indeks ucierpiał z powodu wzrostu liczby nowych przypadków koronawirusa w Chinach, co grozi osłabieniem wydatków konsumentów w i tak już słabnącej gospodarce.

Silne dane dotyczące usług i zatrudnienia w USA wspierały poprawę nastrojów.

Zgodnie z oczekiwaniami Fed ogłosił, że od tego miesiąca zwiększy zakupy obligacji o 15 miliardów dolarów.

Szef Fed, Jerome Powell, wydawał się nieco mniej pewny, że siły inflacyjne okażą się niestabilne, na tyle, by uderzyć w obligacje długoterminowe i nastroszyć krzywą dochodowości.

„Ogólnie rzecz biorąc, nie otrzymaliśmy niczego, co powinno oznaczać wyższe ceny rynkowe za wzrost cen niż to, co mamy teraz”, powiedział Jan Nevruzi, analityk w NatWest Markets.

READ  Australia. Rio Tinto przeprasza za wysadzenie jaskini Aborygenów

Kontrakty terminowe Fed oznaczają wstępną podwyżkę do 0,25% do czerwca i kolejną do 0,5% do końca 2022 roku.

„Chociaż nie było to spotkanie ultra-dovian, wynik był wciąż daleki od niektórych bardziej zapierających dech w piersiach jastrzębich niespodzianek, jakie ostatnio widzieli tacy jak Bank of Canada” – dodał Nevruzi.

W ostatnich tygodniach kanadyjskie i australijskie banki centralne wywołały zamieszanie na swoich rynkach obligacji, oczywiście zmieniając kurs.

Polski bank centralny zaskoczył agresywną podwyżką stóp w nocy, zwiększając napięcie na posiedzeniu BoE, gdzie decyzja może być trudna.

Niepewność utrzymywała funta szterlinga na poziomie 1,3685 USD po tym, jak w ciągu nocy osiągnął zaledwie 1,3605 USD.

Dolar spadł nieco do 93,846, ponieważ spekulanci czerpali zyski z długich pozycji pomimo trendu wzrostowego z ostatnich pięciu miesięcy. Jen był na stabilnym poziomie 114,07.

Euro odbiło się nieznacznie do 1,1615 USD, ale nadal hamują oczekiwania, że ​​Europejski Bank Centralny będzie nieco opóźniał Fed w zakresie zacieśniania.

W przypadku surowców wzrost rentowności obligacji spowodował, że złoto oscylowało wokół 1776 USD za uncję.

Ceny ropy gwałtownie spadły, gdy zapasy w USA wzrosły, a Iran ogłosił, że wznowi rozmowy w sprawie umowy nuklearnej. Narasta również presja na OPEC+, aby na spotkaniu w czwartek zwiększyć produkcję, chociaż pojawiają się oznaki, że grupa trzyma się dotychczasowych planów.

Brent sprzedawany był po 81,99 USD za baryłkę po spadku o ponad 4% w nocy, podczas gdy ropa amerykańska straciła kolejne 49 centów do 80,37 USD.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *