Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rozbił całą rosyjską siatkę szpiegowską w Polsce

Published

on

Rozbił całą rosyjską siatkę szpiegowską w Polsce
  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazka,

Joe Biden poleciał na lotnisko Rzeszów-Jasionka, które podobno było celem grupy

Polska oskarżyła sześciu cudzoziemców o przygotowywanie aktów sabotażu i szpiegostwa na rzecz Rosji – powiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Kamiński powiedział, że ta szóstka to „cudzoziemcy zza wschodniej granicy” i próbowali zakłócić dostawy wojska i pomocy na Ukrainę.

Prokuratura przygotowuje sprawy przeciwko trzem innym osobom, które również zostały zatrzymane w ramach operacji.

Pan Kamiński powiedział, że komórka przygotowywała „akcje sabotażowe” w Polsce.

„Istnieją dowody na to, że ta grupa monitorowała linie kolejowe. Do ich obowiązków należało wykrywanie, monitorowanie i dokumentowanie dostaw broni na Ukrainę” – powiedział Kamiński na konferencji prasowej w czwartek rano.

„Podejrzani przygotowywali także akcje sabotażowe mające na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni i pomocy dla Ukrainy”.

Sześciu podejrzanych zostało oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Rosji i udział w zorganizowanej grupie przestępczej po zatrzymaniu w ramach operacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Funkcjonariusze ABW znaleźli kamery, elektronikę i nadajniki GPS, które miały być montowane na przesyłkach z pomocą dla Ukrainy.

Grupa ma również za zadanie prowadzić działania propagandowe mające na celu zakłócenie stosunków polsko-ukraińskich i podsycanie w NATO wrogich postaw wobec Polski – powiedział Kamiński.

ABW ma dowody na to, że grupa była opłacona przez rosyjski wywiad.

W środę polska stacja radiowa RMF FM poinformowała, że ​​w pobliżu małego regionalnego lotniska Rzeszów-Jasionka, które zostało przekształcone w międzynarodowe centrum logistyczne dostarczające zaopatrzenie wojskowe i humanitarne na Ukrainę, znaleziono kamery.

Lokalizacja jest uważana za tak wrażliwą, że Waszyngton rozmieścił amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, aby chronić lotnisko. W zeszłym miesiącu prezydent USA Joe Biden wylądował na lotnisku w drodze do Kijowa.

Trwający od dziesięcioleci konflikt szpiegowski między Rosją a Zachodem nasilił się od czasu wojny na Ukrainie.

Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy, a jej siły bezpieczeństwa aresztowały kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji od inwazji w lutym ubiegłego roku.

W zeszłym miesiącu prokuratorzy oskarżyli obywatela Rosji, wieloletniego rezydenta Polski, o szpiegostwo na rzecz Rosji w latach 2015-2022.

Mężczyzna, który prowadził działalność gospodarczą w Polsce, miał być związany z grupami rekonstrukcji historycznej, gdzie nawiązywał kontakty z polskimi wojskowymi.

Został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku po tym, jak śledztwo wykazało, że miał zbierać informacje o strukturze organizacyjnej polskich jednostek wojskowych na północnym wschodzie kraju.

Obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego, zidentyfikowany jako agent Rosyjskiego Wywiadu Wojskowego (GRU), został zatrzymany w zeszłym roku przez ABW w Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy.

W marcu ubiegłego roku polski pracownik warszawskiego urzędu stanu cywilnego, zidentyfikowany jako Tomasz L., został zatrzymany pod zarzutem przekazania rosyjskim służbom specjalnym ważnych operacyjnie danych.

Dodatkowa relacja Bartosza Kielaka

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *