Connect with us

Świat

Rosyjskie rakiety zabijają co najmniej 21 osób w ukraińskim regionie Odessy

Published

on

POKROWSK, Ukraina (AP) – Co najmniej 21 osób zginęło w rosyjskim nalocie na tereny mieszkalne w pobliżu ukraińskiego portu w Odessie na początku piątku, podały władze, dzień po tym, jak siły Moskwy wycofały się z wyspy na Morzu Czarnym, zdawały się zmniejszać zagrożenie do miasta.

Nagranie z ataku przed świtem ukazywało zwęglone ruiny budynków w małym miasteczku Serhijwka, około 50 kilometrów od Odessy. Biuro Prezydenta Ukrainy poinformowało, że samoloty bojowe wystrzeliły trzy rakiety, uderzając w budynek mieszkalny i pole namiotowe.

Ukraińskie władze zinterpretowały atak jako zwrot za wycofanie wojsk rosyjskich z Snake Island dzień wcześniej, chociaż Moskwa przedstawiła ich wycofanie jako „gest dobrej woli”, aby pomóc w zablokowaniu eksportu zboża.

Siły rosyjskie przejęły wyspę w pierwszych dniach wojny, mając wyraźną nadzieję na wykorzystanie jej jako bazy do ataku na Odessę, największy port Ukrainy i kwaterę główną jej floty.

„Okupanci nie mogą wygrać na polu bitwy, więc uciekają się do haniebnych zabójstw cywilów” – powiedział Iwan Bakanow, szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa SBU. „Po wypędzeniu z Wyspy Węży wróg zdecydował się odpowiedzieć, cynicznie ostrzeliwując cele cywilne”.

Ukraińskie wojsko poinformowało w mediach społecznościowych pod koniec piątku, że dwa rosyjskie myśliwce Su-30 zbombardowały Snake Island bombami fosforowymi. Czarno-białe zdjęcia lotnicze pokazały dwie eksplozje uderzające w wyspę. Według doniesień samoloty bojowe uderzyły ze wschodu, z Belbek na zajętym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Rosyjskie wojsko nie od razu skomentowało.

Duża liczba cywilów zginęła w rosyjskich bombardowaniach na początku wojny, w tym w szpitalu, teatrze używanym jako schronienie i na stacji kolejowej. Aż do tego tygodnia wydawało się, że masowe ofiary z udziałem mieszkańców zmniejszają się, ponieważ Moskwa koncentrowała się na podboju Donbasu na wschodzie Ukrainy.

Po tygodniach względnego spokoju wokół stolicy i poniedziałkowym nalocie na centrum handlowe w centrum Krzemieńczuka, w ostatni weekend w rejonie Kijowa wylądowały rosyjskie rakiety, zabijając co najmniej 19 osób.

READ  Francuscy rybacy grożą zablokowaniem tunelu pod kanałem La Manche w proteście przeciwko licencjom połowowym

Przedstawiciel obrony USA powiedział w piątek w Waszyngtonie, że siły rosyjskie prawdopodobnie użyły pocisku przeciwokrętowego podczas ataku na centrum handlowe, co według niego nie jest celne przeciwko celom lądowym. Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony twierdził na początku tego tygodnia, że ​​samoloty bojowe wystrzeliły precyzyjnie naprowadzane pociski w skład broni i amunicji z Zachodu, co eksplodowało i podpalało centrum handlowe. Ukraińskie władze poinformowały, że oprócz bezpośredniego trafienia w centrum handlowe uderzyła również fabrykę, ale zaprzeczyły, że znajdowała się w niej broń.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że siły rosyjskie prawdopodobnie użyły pocisków przeciwokrętowych do trafienia Serhijówki, tak jak zrobiły to w poniedziałek podczas ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku.

„Pociski te, Kh-22, zostały zaprojektowane do niszczenia lotniskowców i innych dużych okrętów wojennych, a rosyjska armia użyła ich przeciwko zwykłym dziewięciopiętrowym budynkom wypełnionym zwykłymi cywilami” – powiedział w piątek na konferencji prasowej.

21 osób – w tym 11-letni chłopiec, jego matka i 42-letni trener dziecięcej drużyny piłkarskiej – zostało zabitych, a 38 innych, w tym sześcioro dzieci i kobieta w ciąży, trafiło do szpitala, podali ukraińscy urzędnicy. Większość ofiar znajdowała się w kamienicy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powtórzył, że Moskwa nie atakuje osiedli mieszkaniowych.

Ołeh Żdanow, niezależny ukraiński analityk wojskowy, powiedział, że wycofanie się Rosji z Wyspy Węży miało dla Ukrainy „kolosalne znaczenie psychologiczne”.

„Wyspa Węży jest kluczem do kontrolowania Morza Czarnego i może pomóc w ukryciu rosyjskiego ataku, jeśli Kreml zdecyduje się przeprowadzić operację desantową w Odessie lub w innym miejscu w regionie” – powiedział. „Teraz te plany są odkładane”.

Ukraińskie wojsko zgłosiło ostrzał artyleryjski, a rakiety zmusiły Rosjan do ucieczki z wyspy w dwóch małych łodziach motorowych. Dokładna liczba wycofanych wojsk nie została ujawniona.

Na początku wojny wyspa stała się symbolem ukraińskiego nieposłuszeństwa. Kiedy rosyjski okręt wojenny zażądał od swoich obrońców poddania się, podobno odpowiedzieli: „Idź (przekleństwem) sam”.

READ  Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zmarł w wieku 65 lat

Zełenski powiedział, że choć wycofanie się nie gwarantuje bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego, to „znacząco ograniczy” tam rosyjską działalność.

Na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie kontynuowały nacieranie na miasto Łysyhansk, ostatnią twierdzę ruchu oporu w Ługańsku, jednej z dwóch prowincji wchodzących w skład Donbasu.

„Ostrzelanie miasta jest bardzo intensywne” – powiedział gubernator Ługańska Serhij Haidai. „Okupanci niszczą dom po domu ciężką artylerią i inną bronią. Mieszkańcy Lisyczańska chowają się w piwnicach prawie przez całą dobę”.

Haidai powiedział, że Rosjanie walczą o kontrolę nad rafinerią ropy naftowej na obrzeżach miasta. Ale rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że rosyjskie i separatystyczne siły przejęły kontrolę nad rafinerią, a także kopalnią i fabryką żelatyny.

Biuro Prezydenta Ukrainy poinformowało, że rosyjskie ataki w ciągu ostatnich 24 godzin zabiły również cywilów na wschodniej Ukrainie – czterech w północno-wschodnim regionie Charkowa i kolejnych czterech w obwodzie donieckim.

Zapowiedziano dalszą pomoc w walce Ukrainy:

– Pentagon zapowiedział, że wyśle ​​krajowi 820 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej, w tym systemów rakiet ziemia-powietrze i radaru przeciwartylerii, w odpowiedzi na duże uzależnienie Rosji od ataków dalekiego zasięgu. Podsumowując, Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ponad 8,8 miliarda dolarów na broń i szkolenia.

—Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił 1 miliard euro (1,04 miliarda dolarów) pomocy dla Ukrainy.

W innych wydarzeniach promoskiewska separatystyczna agencja informacyjna we wschodniej Ukrainie poinformowała, że ​​dwóch innych Brytyjczyków, których zidentyfikowała jako najemników walczących za Ukrainę, stoi przed takimi samymi zarzutami, jak trzej inni cudzoziemcy zostali niedawno skazani na śmierć. Serwis informacyjny zidentyfikował parę jako Dylana Healy’ego i Andrew Hilla, nie podając dalszych szczegółów. Brytyjska agencja informacyjna SkyNews poinformowała, że ​​kilka tygodni temu zostali aresztowani we wschodniej Ukrainie.

___

Śledź relacje AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

READ  Podczas drugiej zimnej wojny religijni Amerykanie muszą przewodzić
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.