Connect with us

Nauka

Rośnie presja migracyjna z Białorusi: polski oficer bezpieczeństwa – sekcja angielska

Published

on

Rośnie presja migracyjna z Białorusi: polski oficer bezpieczeństwa – sekcja angielska

Stanisława Żaryna dokonał oceny w mediach społecznościowych późno w czwartek, poinformowała polska państwowa agencja informacyjna PAP.

Dodał, że w tym roku było już ponad 10 tysięcy prób nielegalnego wjazdu do Polski z Białorusi.

Żaryn, który jest pełnomocnikiem polskiego rządu do spraw bezpieczeństwa narodowej przestrzeni informacyjnej, napisał na Twitterze:W ostatnich dniach nastąpił znaczny wzrost liczby prób sforsowania granicy polsko-białoruskiej. Coraz więcej obcokrajowców próbuje przedostać się do Polski i udać się dalej na zachód.”

Dodał: „W tym roku zgłoszono ponad 10 000 takich prób”.

Wcześniej tego dnia polska agencja straży granicznej poinformowała, że ​​jej patrole były „kilkakrotnie atakowane” przez „grupy cudzoziemców”.

Żaryn stwierdził: „Na granicy Polski z Białorusią stwierdza się coraz poważniejsze akty agresji wobec polskich patroli chroniących granicę”.

Dodał: „Grupy cudzoziemców prowadzą swoje działania pod kontrolą białoruskich i rosyjskich służb”.

„Rosyjsko-białoruska operacja hybrydowa w celu osłabienia NATO”

Wysoki rangą funkcjonariusz bezpieczeństwa napisał też: „Polski rząd od początku wskazywał, że to, co obserwujemy na naszej granicy z Białorusią, jest działanie hybrydowe zarządzane przez służby białoruskie i rosyjskie”.

READ  WJUC 2022: Dzień drugi podsumowujący

Żaryn ostrzegał: „Celem tych działania jest osłabić NATO i są częścią rosyjskiej agresji na Zachód”.

W środę 151 cudzoziemców próbowało nielegalnie wjechać do Polski z Białorusi, z czego 60 „wróciło na widok polskich patroli granicznych” – poinformowała polska agencja straży granicznej.

Według urzędników liczby w czwartek wynosiły odpowiednio 90 i 22.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w tym roku Polska zatrzymała 323 tzw. „kurierów” za organizowanie nielegalnych przepraw z Białorusi.

Polska wzmacnia granicę z Białorusią

Aby walczyć z nielegalnym przekraczaniem granicy, Polska zbudowała most o wysokości 5,5 metra stalowa ściana na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią, a także a „bariera elektroniczna” złożonej z kamer i czujników ruchu wzdłuż 206-kilometrowego odcinka granicy z Białorusią – podała agencja PAP.

W północno-wschodnim województwie podlaskim zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią, otwarte pozostają jedynie przejazdy kolejowe w miejscowościach Kuźnica i Siemianówka – poinformowały władze.

We wrześniu 2021 roku Polska wprowadziła zakaz wjazdu na 15-metrowy „pas graniczny” wzdłuż granicy z Białorusią, aby ograniczyć nielegalną migrację przez to, co jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej – poinformowała agencja PAP.

READ  Zaręczyny w Yorkshire w tym tygodniu: gościnnie Rollits LLP, Taylor Emmet i Narodowe Muzeum Nauki i Mediów

ptdzień jest 457 dniem Rosji wojna na Ukrainie.

(pm/g)

Źródło: PAP, niezależna.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *