Connect with us

Sport

Magnus Carlsen wygrywa Superbet Rapid & Blitz Polska 2023

Published

on

Magnus Carlsen wygrywa Superbet Rapid & Blitz Polska 2023

POLSKA: Pięciokrotny mistrz świata w szachach Magnus Carlsen wygrał Superbet Rapid & Blitz Poland 2023, drugi etap Grand Chess Tour (GCT), tutaj w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Norweski arcymistrz nr 1 na świecie zakończył turniej z wynikiem 24/36 i zgarnął nagrodę za 1. miejsce w wysokości 40 000 $ w czwartkowy wieczór.

Drugie miejsce zajął lokalny faworyt i obrońca tytułu Jan-Krzyzstof Duda, który prowadził do ostatniego dnia i zakończył zaledwie punkt straty 23/36 po tym, jak prawie wygrał finałowy mecz z Carlsenem, który zmusiłby do rozstrzygnięcia.

Trzecie miejsce zajęli Wesley So ze Stanów Zjednoczonych i Francuz Maxime Vachier-Lagrave, każdy z notą 21,5 punktu, podczas gdy Levon Aronian był solidnie piąty z wynikiem 20,5.

Dzień Carlsena rozpoczął się od zwycięstwa nad Vachier-Lagrave, przedłużając jego fantastyczną passę z końca poprzedniego dnia do siedmiu.

Następnie zremisował z rumuńskim arcymistrzem Bogdonem-Danielem Deacem, po czym pokonał Radosława Wojtaszka (Polska), Cyryla Szewczenkę (Rumunia) i innego Rumuna Richarda Rapporta w kolejnych rundach i objął prowadzenie.

Potem jest remis z Anishem Giri (Holandia) i Levonem Aronianem (Ameryka), co daje Carlsenowi pełny punkt przewagi nad prowadzącym poprzedniego dnia Dudą.

Przed finałową rundą Duda musiał pokonać Carlsena czarnymi figurami, aby dogonić i wymusić decydującego. Pomimo przegranej wymiany w debiucie, Duda zdołał przetrwać do końcówki i całkowicie odwrócić losy spotkania.

Jednak w walce o czas Polak zmarnował kilka okazji i Carlsen zdołał utrzymać się po 124 ruchach i zapewnić sobie tytuł.

Kontynuacja Grand Chess Tour 2023 z SuperUnited Rapid & Blitz w Zagrzebiu w Chorwacji od 3 do 10 lipca oraz w Saint Louis w USA (12 do 19 listopada).

Ostatni klasyczny turniej, Sinquefield Cup, odbędzie się w Saint Louis w stanie Missouri w USA od 19 listopada do 3 grudnia.

READ  Ogłoszono kartę walk na pierwsze w historii play-offy PFL Europe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *