Connect with us

Świat

Rosjanie posuwają się na froncie wojennym we wschodniej Ukrainie

Published

on

Kijów, Ukraina (AP) – Rosyjskie wojsko rozszerzyło swój zasięg na terytorium wschodniej Ukrainy podczas próby odcięcia linii zaopatrzenia i okrążenia ukraińskich sił na pierwszej linii frontu, podczas gdy ukraińska armia ogłosiła w czwartek nadejście potężnych amerykańskich systemów rakietowych z wieloma pociskami, które, jak ma nadzieję, zapewnią przewagę na polu bitwy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły ukraińskie wycofały się z niektórych obszarów w pobliżu miasta Łysyhansk, aby uniknąć okrążenia, ponieważ Rosjanie wysłali posiłki i skoncentrowali swoją siłę ognia na tym obszarze. Miasto znajduje się w obwodzie ługańskim, kluczowym polu bitwy w wojnie prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Ukrainie.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad wsiami Łoskutivka i Rai-Oleksandriwka i próbowały zająć Syrotynę, osadę poza centrum administracyjnym prowincji Siewierodonieck. Gubernator Ługańska Serhij Haidai powiedział Associated Press, że Rosjanie „wypalają wszystko” w swojej ofensywie mającej na celu okrążenie ukraińskich bojowników.

„Rosjanie posuwają się naprzód, nie próbując oszczędzać amunicji ani żołnierzy, i nie kończą im się” – powiedział Haidai. „Mają przewagę w liczebności ciężkiej artylerii i oddziałów”.

Po wielokrotnych prośbach do zachodnich sojuszników o cięższą broń w celu przeciwdziałania rosyjskiej sile ogniaMinister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że odpowiedź nadeszła w postaci amerykańskich wyrzutni rakiet średniego zasięgu.

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. I ostatnia dla niektórych z nich” – napisał na Twitterze Reznikov, dziękując Stanom Zjednoczonym za „te potężne narzędzia”.

Przedstawiciel obrony USA potwierdził w środę, że wszystkie cztery obiecane systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS) były w rękach sił ukraińskich, ale powiedział, że nie jest jasne, czy zostały już rozmieszczone.

Stany Zjednoczone zatwierdziły rozmieszczenie precyzyjnych systemów naprowadzania pod koniec maja, a po dotarciu do regionu siły ukraińskie potrzebowały około trzech tygodni szkolenia, aby je obsługiwać. Pociski mogą podróżować około 45 mil (70 kilometrów).

READ  Putin i Xi cementują partnerstwo w obliczu presji Zachodu

Stany Zjednoczone wyślą dodatkowe 450 milionów dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę, w tym cztery kolejne systemy rakietowe średniego zasięgu, amunicję i inne dostawy, poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy.

Analitycy stwierdzili, że zaawansowane systemy zapewnią siłom ukraińskim większą precyzję podczas uderzania w rosyjskie cele. Mykola Sunhurovsky z Razumkov Center, think tanku z siedzibą w Kijowie, powiedział, że HIMARS miał większy zasięg, większą celność i większą szybkostrzelność w porównaniu z podobnymi systemami zaprojektowanymi przez ZSRR, rozmieszczonymi przez Rosję i Ukrainę podczas czteromiesięcznej wojny.

W obwodzie ługańskim Ukraińcy zachowują kontrolę nad częścią terytorium, „przeciwstawiają się Rosjanom i wywołują ich gniew i chęć spalenia” – powiedział Haidai.

Od tygodni siły rosyjskie bombardują Siewierodonieck za pomocą artylerii i nalotów, walcząc od domu do domu z armią ukraińską. Siły ukraińskie okopały się z około 500 cywilami w fabryce chemicznej Azot, jedynej części miasta, która nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy.

Haidai powiedział, że ukraińscy żołnierze odparli zajęcie miasta przez rozległe podziemne struktury fabryki, ale zauważył, że „strzały wzrosły i nawet betonowe schrony nie są w stanie wytrzymać bombardowania”. Rosjanie rozmieścili cały swój arsenał – ciężką artylerię, czołgi i samoloty – powiedział.

Łysyhansk, który leży na stromym brzegu rzeki z widokiem na Siewierodonieck, jest również pod nieustannym ostrzałem rosyjskiej artylerii. Co najmniej jeden cywil zginął, a trzech innych zostało rannych ostatniego dnia, kiedy Rosjanie skoncentrowali ponad 100 wyrzutni rakiet, aby „zniszczyć całe bloki”, powiedział gubernator.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że od niedzieli siły rosyjskie prawdopodobnie przesunęły się o ponad 5 kilometrów (3 mile) w kierunku południowych podejść do Łysyczańska.

„Niektóre jednostki ukraińskie wycofały się, prawdopodobnie po to, by uniknąć okrążenia” – czytamy w oświadczeniu. „Poprawa wyników Rosji w tym sektorze jest prawdopodobnie wynikiem niedawnych wzmocnień jednostek i silnej koncentracji ognia”.

READ  Książę Karol spotyka ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie

Ukraińskie wojsko powiedziało, że Rosjanie chcieli również zająć wzgórza z widokiem na autostradę łączącą Łysychańsk z Bachmutem na południowym zachodzie, aby spróbować odciąć linie zaopatrzenia dla sił ukraińskich.

Haidai powiedział, że autostrada Bachmut-Lysychansk nie była używana z powodu ciężkich rosyjskich ostrzałów. Siły ukraińskie są uzupełniane alternatywną drogą.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, stolicy Ukrainy, w początkowej fazie inwazji 24 lutego, siły rosyjskie skupiły się na Donbasie, gdzie od 2014 roku siły ukraińskie walczą z wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Rosyjskie wojsko kontroluje około 95% obwodu ługańskiego i około połowy sąsiedniego obwodu donieckiego, dwóch obszarów wchodzących w skład Donbasu.

INNE OSIĄGNIĘCIA:

Spotkanie przywódców Unii Europejskiej w Brukseli uczyniło z Ukrainy kraj kandydujący w bloku 27-narodowym, wraz z Mołdawią, w historycznym dążeniu, które wiąże je bardziej z Zachodem niż z Rosją.

Jednak prawdopodobnie minie lata, zanim kraje te przystąpią do UE. W przypadku Ukrainy wynika to zarówno z wojny, jak i reform, które rząd ukraiński musi przeprowadzić, aby sprostać europejskim standardom.

—-

Ukraiński polityk i osobowość telewizyjna powiedział, że zbiórka pieniędzy online, której celem jest pomoc Ukrainie w zakupie trzech ofensywnych dronów, zebrała 10,4 miliona dolarów w ciągu 24 godzin.

Serhij Prytula przypisał „zdumiewające” poparcie wśród Ukraińców po tym, jak jego fundacja charytatywna zażądała dzień wcześniej 15 milionów dolarów na zakup dronów Bayraktar, takich jak te, które ukraińskie siły zbrojne już użyły do ​​obrony przed rosyjskimi najeźdźcami.

Napisał na Twitterze: „Pozostało 4,6 miliona dolarów. Projekt People’s Bayraktar jest już ogólnokrajowym finansowaniem społecznościowym. Zróbmy to międzynarodowo!”

___

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała w czwartek, że jej kraj oferuje swoją wiedzę fachową, aby chronić ukraińskie porty i bezpieczny przepływ statków eksportujących ukraińskie zboże.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów oleju pszennego, kukurydzianego i słonecznikowego. Rosyjska inwazja i blokada ukraińskich portów zatrzymała większość tego przepływu, pozostawiając miliony ton zboża w silosach, zagrażając dostawom żywności w wielu krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce.

READ  Departament Stanu mówi, że ukraińska dyplomacja Moskwy to „udawanie”

„Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań w ciągu następnego miesiąca przed nowymi zbiorami i jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi sojusznikami, aby to osiągnąć”, powiedziała Truss na konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu podczas wizyty w Turcja Ankara omówi sposoby zakończenia blokady.

Turcja chce zjednoczyć ONZ, Rosję i Ukrainę w celu zorganizowania planu ONZ, który umożliwiłby bezpieczny transport produktów rolnych z ukraińskich portów. Cavusoglu powiedział, że potencjalna umowa może ustanowić „bezpieczną strefę” tuż poza wodami terytorialnymi Ukrainy.

___

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że Rosja zniszczyła podczas wojny ponad 2000 szkół i innych placówek oświatowych.

W przemówieniu wideo do studentów i wykładowców Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Zełenskij powiedział, że na obszarach, na których wojska rosyjskie szybko posuwały się do przodu, „strzelani są cywile, uchodźcy są zabijani na ulicach, ludzie są torturowani i gwałceni, m.in. nieletni – dziewczęta i chłopcy.”

Zełenski wyraził również rozczarowanie, że Izrael nie przyłączył się do kierowanych przez Zachód sankcji przeciwko Rosji ani nie zapewnił Ukrainie pomocy wojskowej, aby wzmocnić swoje siły zbrojne w czasie wojny.

Izrael polega na dobrych stosunkach z Rosją w celu koordynacji bezpieczeństwa w Syrii, gdzie Rosja stacjonuje wojska, a Izrael często przeprowadza ataki na cele wroga. Wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę.

___

Współtwórcami tego raportu są Yuras Karmanau ze Lwowa na Ukrainie, Samuel Petrequin z Brukseli, Tia Goldenberg z Tel Awiwu, Suzan Fraser z Ankary w Turcji oraz Lolita C. Baldor i Matthew Lee z Waszyngtonu.

___

Śledź relacje AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.