Connect with us

Świat

Protestujący szturmują biuro gubernatora w mieście na południu Syrii, dwie osoby nie żyją w starciach

Published

on

Protestujący szturmują biuro gubernatora w mieście na południu Syrii, dwie osoby nie żyją w starciach
  • Protesty w Sweidzie w związku z pogarszającą się gospodarką
  • Tłumy szturmują biuro gubernatora i podpalają budynki
  • Władze twierdzą, że uzbrojeni „wyjęci spod prawa” próbowali również przejąć siedzibę policji
  • Zginął jeden policjant – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
  • Według źródeł szpitalnych jeden z protestujących zmarł w wyniku obrażeń

AMMAN, 4 grudnia (Reuters) – Dziesiątki demonstrantów rozgniewanych pogarszającą się sytuacją gospodarczą w Syrii wdarło się w niedzielę do biura gubernatora w południowym mieście Sweida, wywołując starcia z policją – poinformowały władze i świadkowie.

Wcześniej ponad 200 osób zgromadziło się wokół budynku z większością druzyjską w centrum miasta i skandowało hasła wzywające do obalenia prezydenta Syrii Baszara Assada, powiedzieli, w obliczu rosnących cen i trudności gospodarczych.

„Precz z Assadem” – skandował tłum. Antyrządowe protesty na terenach kontrolowanych przez państwo w Syrii nie są tolerowane i są rzadkie.

Syryjskie media państwowe podały, że dziesiątki „wyjętych spod prawa” wtargnęły do ​​biura gubernatora i spaliły akta i oficjalne dokumenty.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że podjęto również próbę zajęcia siedziby policji w mieście, aw wyniku starć zginął jeden funkcjonariusz policji.

„Będziemy ścigać wszystkich przestępców i podejmować wszelkie kroki prawne przeciwko każdemu, kto ośmieli się podważyć bezpieczeństwo i stabilność prowincji” – głosi oświadczenie rządu.

Trzech świadków powiedziało Reuterowi, że gubernatora nie było w budynku, który został oczyszczony, zanim protestujący wtargnęli i splądrowali biura.

„Biuro gubernatora zostało całkowicie spalone od środka” – powiedział Rayan Maarouf, działacz obywatelski i redaktor Suwayda 24, lokalnej strony internetowej poświęconej regionowi południowemu, który powiedział, że kilka osób zostało rannych w strzelaninie.

READ  Xi Jinping rozmawia z Ukraińcem Zełenskim po raz pierwszy od czasu rosyjskiej inwazji

„Były ciężkie strzały” – powiedział Maarouf Reuterowi, mówiąc, że nie jest jasne, skąd wzięła się strzelanina w ściśle monitorowanym obszarze.

Źródło w szpitalu miejskim poinformowało, że leczony cywil zmarł w wyniku ran postrzałowych, podczas gdy inny po postrzeleniu nadal przebywał w szpitalu.

Prowincji Sweida oszczędzono przemocy obserwowanej w innych częściach Syrii od początku trwającego ponad dekadę konfliktu, który rozpoczął się po wybuchu prodemokratycznych protestów przeciwko rządom rodziny Assada, które zostały brutalnie stłumione przez siły bezpieczeństwa.

Mniejszościowa sekta Druzów, której wiara ma swoje korzenie w islamie, od dawna opierała się wciągnięciu w konflikt syryjski, który toczy się głównie przeciwko rebeliantom sunnickim przeciwko rządom Assada.

Wielu przywódców społeczności i starszych przywódców religijnych Druzów odmówiło zezwolenia na pobór do wojska.

Syria pogrąża się w głębokim kryzysie gospodarczym, a większość ludzi walczy o jedzenie i podstawowe towary po niszczycielskim konflikcie, który zabił setki tysięcy i przesiedlił miliony.

Świadkowie w Sweidzie powiedzieli Reuterowi, że wewnątrz budynku protestujący znieśli zdjęcia Assada.

Reportaż Suleimana Al-Khalidiego Montaż autorstwa Garetha Jonesa, Kirsten Donovan i Raissy Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *