Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rosja wypycha polskich dyplomatów z „innego przykładu agresywnej polityki”: polskiego ministra spraw zagranicznych

Published

on

Po tym, jak Rosja wypędziła w piątek ze swojego terytorium pięciu polskich dyplomatów, polskie MSZ uznało tę decyzję za „kolejny przykład agresywnej polityki” Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że ich działania są „odwetem” za to, że Polska wydaliła ostatnio trzech urzędników z rosyjskiej ambasady w solidarności z USA w związku z obawami dotyczącymi rosyjskich cyberataków.

„Decyzja strony rosyjskiej to kolejny przykład agresywnej polityki i świadomego gestu, który ma za zadanie rozpalić stosunki z sąsiadami i całą społecznością międzynarodową” – powiedział polski MSZ.

„Rzeczpospolita Polska konsekwentnie opowiada się za dialogiem i deeskalacją. W obecnej sytuacji zastrzegamy sobie prawo do odpowiedniej reakcji na decyzję rosyjskiego MSZ” – dodał w komunikacie.

Wydalenie przez Rosję polskich dyplomatów nastąpiło po tym, jak Estonia, Litwa i Łotwa wydaliły w piątek w sumie czterech rosyjskich dyplomatów, aby okazać solidarność z Czechami, które według Associated Press wydaliły kilku rosyjskich dyplomatów.

Według rosyjskiego MSZ wysiedleni polscy dyplomaci otrzymają rozkaz opuszczenia Rosji do 15 maja.

„Potwierdziło to fakt, że Warszawa celowo wprowadza linię prowadzącą do dalszego pogorszenia i zniszczenia naszych stosunków dwustronnych” – oświadczyło rosyjskie MSZ w oświadczeniu o wydaleniu polskich dyplomatów.

Więcej doniesień z Associated Press można znaleźć poniżej:

Prezydent RP Andrzej Duda nosi maskę na twarzy podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem po spotkaniu w Pradze 9 grudnia 2020 roku. – Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział 9 grudnia, że ​​Unia Europejska zbliżyła się o krok do uniknięcia weta ze strony Warszawy i Budapesztu, jeśli chodzi o budżet i kluczowy pakiet ratunkowy dla wirusów. „Jest przegląd wstępnego porozumienia w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowości” – powiedział Duda dziennikarzom w stolicy Czech, Pradze, po rozmowach z prezydentem Milosem Zemanem. Polska nazwała działania Rosji „agresywnymi” po wydaleniu w piątek pięciu polskich dyplomatów.
Ondrej Deml / AFP przez Getty Images

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zwróciło się do polskiego ambasadora o poinformowanie go o wiadomości, że pięciu dyplomatów będzie musiało opuścić kraj.

READ  Polska aresztuje Rosjan i Białorusinów za rzekome szpiegostwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło polskie władze za usuwanie pomników żołnierzy radzieckich i zarzuciło im podważanie rosyjskich projektów energetycznych oraz prowadzenie „zakrojonej na szeroką skalę antyrosyjskiej kampanii informacyjnej”.

Rząd Bidena zapowiedział sankcje wobec Rosji za ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku i udział agencji federalnych w włamaniu do SolarWind – działania Moskwa odrzuciła. Stany Zjednoczone nakazały 10 rosyjskim dyplomatom opuszczenie kraju i ograniczyły Rosji możliwość pożyczania pieniędzy, a także wprowadziły sankcje wobec dziesiątek firm i osób fizycznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.