Connect with us

Świat

Chiński urzędnik w Xinjiangu potępia brytyjską deklarację ludobójstwa

Published

on

Chiński urzędnik w Xinjiangu potępia brytyjską deklarację ludobójstwa

URUMQI, Chiny (AP) – rzecznik regionu Xinjiang nazwał zarzuty ludobójstwa „przeciwko faktom”, ponieważ Chiny znalazły się w tym tygodniu pod zwiększoną presją w związku z potraktowaniem społeczności ujgurskiej na odległym pograniczu.

Parlament brytyjski przyjął niewiążący wniosek W czwartek polityka Chin została uznana za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości. Human Rights Watch z siedzibą w Nowym Jorku zaapelował do ONZ Wcześniej w tym tygodniu, aby zbadać zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości.

„Żądanie strony brytyjskiej było całkowicie bezpodstawne” – powiedział w piątek Xu Guixiang, zastępca dyrektora generalnego działu reklamy Komunistycznej Partii Sinkiang. „Decyzja została podjęta na podstawie wypowiedzi niektórych polityków, niektórych tak zwanych instytutów akademickich, części tak zwanych ekspertów i naukowców oraz części tak zwanych świadków”.

Według zagranicznych rządów i naukowców w ostatnich latach w obozach w Xinjiangu przetrzymywano około 1 miliona lub więcej osób. Większość z nich to Ujgurowie, w większości muzułmańska grupa etniczna. Władze oskarżono o wykorzystywanie do pracy przymusowej, systematyczna wymuszona kontrola urodzeń i tortury.

Rząd chiński stanowczo zaprzeczył zarzutom. Scharakteryzował obozy, które, jak twierdzi, są teraz zamknięte jako ośrodki szkolenia zawodowego, które uczą języka chińskiego, umiejętności zawodowych i prawa, aby wspierać rozwój gospodarczy i zwalczać ekstremizm. Do 2016 roku miała miejsce fala ataków terrorystycznych związanych z Sinciang w Chinach.

Xu powiedział, że hotele w Kaszgarze, historycznym mieście na Jedwabnym Szlaku w Xinjiangu, były puste kilka lat temu, a przedsiębiorcy nie chcieli inwestować, ponieważ turystyka spadła z powodu strachu przed terroryzmem. Rząd zorganizował w tym tygodniu wycieczkę zagranicznych mediów do Xinjiangu, aby bronić swojej polityki i zademonstrować to, co Xu nazywa ciężko wywalczoną stabilnością, która zapewnia wzrost dobrobytu w regionie.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło zarzuty ludobójstwa jako „potworne kłamstwo wymyślone przez międzynarodowe siły antychińskie”.

READ  Biden mówi, że kryzys uchodźczy między Polską a Białorusią jest „niepokojący”

„Wielka Brytania już teraz boryka się z wieloma problemami w kraju. Ci brytyjscy prawodawcy powinni pilnować swoich interesów i zrobić coś konkretnego dla własnego okręgu wyborczego ”- powiedział rzecznik ministerstwa Zhao Lijian na codziennym spotkaniu w piątek.

Wielka Brytania była najmłodszym zachodnim krajem, który ogłosił ludobójstwo. Rząd Stanów Zjednoczonych i parlamenty Belgii, Holandii i Kanady oskarżyli także Pekin o ludobójstwo, chociaż premier Kanady Justin Trudeau był niechętny używaniu tego terminu.

Human Rights Watch podało w raporcie, w którym zalecono komisji śledczej ONZ zbadanie zarzutów i zidentyfikowanie sprawców, że zamiar ludobójstwa nie został udokumentowany.

„Jeśli pojawią się takie dowody, czyny popełnione przeciwko tureckim muzułmanom w Xinjiangu… mogą również wspierać ustalenie ludobójstwa” – czytamy w raporcie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *