Connect with us

technologia

Szczyt klimatyczny: Polska twierdzi, że banki centralne mogą odegrać rolę w zmianie czystej energii

Published

on

Światowi przywódcy powinni rozważyć rolę, jaką banki centralne mogą odegrać w konwersji świata na czystą energię – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego, którego gospodarzem był jego amerykański odpowiednik Joe Biden.

Wcześniej w tym miesiącu prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński powiedział, że jego instytucja odegra kluczową rolę w finansowaniu proponowanego w kraju projektu energii jądrowej o wartości 30 miliardów dolarów. Władze monetarne muszą jednak postępować ostrożnie, ponieważ bezpośrednie finansowanie wydatków rządowych jest prawnie zabronione.

Odkryj dynamiczne aktualizacje najważniejszych punktów danych na Ziemi

„Powinniśmy pomyśleć o tym, jak banki centralne mogłyby wesprzeć transformację energetyczną w naszych krajach” – powiedział Duda podczas swojego piątkowego wystąpienia, nie wdając się w szczegóły.

Duda powiedział też, że Polska popiera cele klimatyczne stawiane przez Unię Europejską i ma ambicje, aby je osiągnąć. Kraj planuje budowę elektrowni jądrowych, wiatrowych, słonecznych i gazowych, aby zmniejszyć udział węgla w produkcji energii elektrycznej z obecnie 70% do 11% w 2040 r. Najbardziej zależny od węgla kraj UE prowadził rozmowy z USA w sprawie technologii jądrowej i oczekuje się, że w przyszłym roku podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną.

READ  Prezes Epic Games ostrzega, że ​​zakaz Apple'a może być „wyrokiem śmierci” dla jego firmy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *