Connect with us

Świat

Generalny gubernator Kanady rezygnuje ze stanowiska po tym, jak pracownicy oskarżają ich o tworzenie „toksycznych” miejsc pracy

Published

on

W szczegółowym oświadczeniu Payette powiedziała, że ​​potraktowała zarzuty poważnie – mimo że oficjalnie nie przeprosiła ani nie przyznała się do wykroczeń w miejscu pracy.

„Chociaż podczas mojej kadencji nie złożono żadnych formalnych skarg ani oficjalnych skarg, które natychmiast spowodowałyby szczegółowe dochodzenie zgodnie z prawem i obowiązującymi układami zbiorowymi, nadal traktuję te zarzuty bardzo poważnie” – powiedziała Payette w oświadczeniu.

Jak poinformowała Canadian Broadcasting Corporation (CBC) w zeszłym roku, obecni i byli pracownicy rządowi oskarżyli Payette o tworzenie toksycznych miejsc pracy, nękanie i nękanie pracowników oraz doprowadzanie niektórych pracowników do łez.

W odpowiedzi rząd Trudeau zatrudnił niezależną firmę konsultingową do zbadania zarzutów. Raport został sfinalizowany na początku tego tygodnia i przekazany rządowi. Doprowadziło to do rezygnacji Payette.

„Mocno wierzę w zasady naturalnej sprawiedliwości, rzetelnego procesu i praworządności, i że zasady te mają jednakowe zastosowanie do wszystkich” – napisała Payette. „Niezależnie od tego, ze względu na uczciwość mojego namiestnictwa oraz dla dobra naszego kraju i naszych demokratycznych instytucji, doszedłem do wniosku, że powinien zostać mianowany nowy gubernator generalny. Kanadyjczycy zasługują na stabilność w tych niepewnych czasach”.

Premier Kanady wydał w czwartek własne oświadczenie, że otrzymał rezygnację Payette. Trudeau nie potwierdził żadnego z zarzutów postawionych Payette. Jednak w krótkim oświadczeniu nie podziękował jej za służbę.

„Każdy w rządzie Kanady ma prawo do pracy w bezpiecznym i zdrowym środowisku i zawsze będziemy to traktować bardzo poważnie” – powiedział Trudeau w oświadczeniu. „Dzisiejsze ogłoszenie daje nowemu kierownictwu w Rideau Hall możliwość zajęcia się problemami pracowników podczas przeglądu miejsca pracy”.

Trudeau powiedział, że główny sędzia Kanady będzie tymczasowo pełnił funkcję gubernatora, dopóki nie zaleci zastąpienia królowej Elżbiety.

Gdyby Payette nie zgodziła się ustąpić w obliczu śledztwa w miejscu pracy, jej zwolnienie mogłoby wywołać kryzys konstytucyjny w Kanadzie i wymagać bardziej formalnego udziału królowej.

Urzędnicy rządowi powiedzieli CNN, że raport niezależnych śledczych wykazał, że zarzuty były spójne wśród pracowników, a dowody na toksyczne miejsce pracy były „solidne”.

Nie jest jasne, czy wyniki ankiety dotyczącej miejsc pracy zostaną upublicznione.

Payette powiedziała w swoim oświadczeniu o rezygnacji: „Każdy ma prawo do zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy przez cały czas i we wszystkich okolicznościach. Wydaje się, że nie zawsze tak było w biurze Sekretarza Generalnego. W Rideau Hall panowały napięcia od kilku miesięcy pojawił się i przepraszam ”.

Jednak w dalszej części wypowiedzi dodała: „Wszyscy doświadczamy rzeczy inaczej, ale zawsze powinniśmy starać się robić lepiej i zwracać uwagę na wzajemne postrzeganie”.

Wydawało się, że powtarza podobny język, którego używał Trudeau. W 2018r CNN zgłosił Odpowiadając na zarzuty, że w 2000 roku niewłaściwie obmacywał kobietę, Trudeau powiedział podczas konferencji prasowej: „Nie uważam, że postąpiłem niewłaściwie w jakikolwiek sposób, ale szanuję fakt, że ktoś inny może postąpić inaczej doświadczył.”

Premier Kanady ma zarekomendować kandydata na gubernatora generalnego do mianowania przez królową Elżbietę. Kiedy rekomendował Payette w 2017 roku, Trudeau powiedział, że „niewątpliwie kwalifikuje się na to wysokie stanowisko”.

Ale liderka kanadyjskiej opozycji Erin O’Toole oskarżyła biuro premiera o to, że nie sprawdził dokładnie Payette pod kątem pracy. Powiedział, że wszystkie partie polityczne powinny teraz mieć wpływ na to, kto zastąpi Payette.

„Generalny gubernator jest naczelnym dowódcą naszych sił zbrojnych i odgrywa ważną rolę konstytucyjną” – powiedział O’Toole w oświadczeniu dla CNN. „Biorąc pod uwagę problemy z jego ostatnią nominacją i parlamentem mniejszości, premier powinien skonsultować się z partiami opozycyjnymi i przywrócić Komitet Nominacji Wice-Królewskich”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *