Connect with us

Świat

Rosja przeprowadza największy atak dronów na stolicę Ukrainy przed Dniem Kijowa

Published

on

Rosja przeprowadza największy atak dronów na stolicę Ukrainy przed Dniem Kijowa

KIJÓW, 28 maja (Reuters) – Rosja rozpętała nocną falę nalotów na Kijów, co według urzędników było największym atakiem dronów na miasto od początku wojny, ponieważ stolica Ukrainy przygotowywała się do obchodów rocznicy powstania w niedzielę.

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że zestrzeliły 52 z 54 dronów wystrzelonych przez Rosję, nazywając to rekordowym atakiem przy użyciu wyprodukowanych przez Iran dronów „kamikaze”. Nie było od razu jasne, ile dronów zostało zestrzelonych nad Kijowem.

41-letni mężczyzna zginął od spadających gruzów w pierwszym śmiertelnym ataku na Kijów w maju i 14 ataku w tym miesiącu, powiedział burmistrz Witalij Kliczko.

Ataki przed świtem miały miejsce w ostatnią niedzielę maja, kiedy stolica obchodzi Dzień Kijowa, rocznicę oficjalnego założenia 1541 lat temu. W tym dniu tradycyjnie odbywają się festyny ​​uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne – w tym roku też są plany, choć na mniejszą skalę.

„Historia Ukrainy od dawna jest utrapieniem dla niespokojnych Rosjan” – powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, na swoim kanale Telegram.

Siły Powietrzne poinformowały na Telegramie, że Rosja zaatakowała obiekty wojskowe i obiekty infrastruktury krytycznej w centralnych regionach Ukrainy, a zwłaszcza w rejonie Kijowa.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować tych informacji.

Francja potępiła atak „w najostrzejszych słowach”, dodając, że zabił co najmniej dwie osoby, a kilka zostało rannych, co według niej było rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

„Te niedopuszczalne czyny stanowią zbrodnie wojenne i nie mogą pozostać bezkarne” – napisano w oświadczeniu francuskiego MSZ.

Gdy ukraińska kontrofensywa zbliża się do końca wojny, Moskwa zintensyfikowała naloty po prawie dwóch miesiącach przerwy, głównie na obiekty wojskowe i zaopatrzenie. Obecnie kilka razy w tygodniu pojawiają się fale ataków.

Niedzielne ataki nastąpiły po tym, jak Kijów powiedział, że działania wojenne złagodziły się wokół oblężonego miasta Bachmut w południowo-wschodniej Ukrainie, miejsca najdłuższej bitwy wojny.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa, powiedział, że atak przeprowadzono w wielu falach, a alarm powietrzny trwał ponad pięć godzin.

„Dzisiaj wróg postanowił „pogratulować” mieszkańcom Kijowa Dnia Kijowa za pomocą swoich śmiercionośnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych)” – powiedział Popko kanałowi informacyjnemu Telegram.

Kilka dzielnic Kijowa, zdecydowanie największego miasta Ukrainy, liczącego około 3 miliony mieszkańców, zostało dotkniętych nocnymi atakami, w tym historyczna dzielnica Pecherskyi.

Świadkowie Reutera powiedzieli, że podczas ostrzeżenia przed nalotem, które rozpoczęło się tuż po północy, wiele osób stało na balkonach, a niektórzy wykrzykiwali obelgi pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina i hasła „Chwała obronie przeciwlotniczej”.

Burmistrz Kliczko powiedział, że w zielonej dzielnicy Holosiivskyi w południowo-zachodnim Kijowie spadające gruzy podpaliły trzypiętrowy magazyn i zniszczyły około 1000 metrów kwadratowych konstrukcji budynku.

Pożar wybuchł po tym, jak spadające szczątki drona uderzyły w siedmiopiętrowy budynek niemieszkalny w dzielnicy Solomyanskyi na zachód od miasta. Dzielnica jest ruchliwym węzłem transportu kolejowego i lotniczego.

Pożar wybuchł na dachu dziewięciopiętrowego budynku w rejonie Peczerskim z powodu spadających szczątków drona, a sklep w rejonie darnickim został uszkodzony, poinformowali przedstawiciele kijowskiej administracji wojskowej Telegramowi.

Reportaż Walentyna Ogirenki i Gleba Garanicza; Dodatkowe relacje od Nicka Starkova, Lidii Kelly i Sybille de La Hamaide w Paryżu; pisanie od Lidii Kelly; Adaptacja autorstwa Himaniego Sarkara, Christophera Cushinga i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *