Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rosja. Nawalny przyleciał z Omska do Niemiec

Published

on

Rosja.  Nawalny przyleciał z Omska do Niemiec

Lekarze ze szpitala w Omsku, gdzie Aleksiej Nawalny znajdował się w śpiączce, pozwolili mu na wywóz za granicę. Rankiem opozycjonista opuścił szpital w Omsku i został przewieziony na lokalne lotnisko – poinformowała jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Stamtąd około godziny 16:00 czasu polskiego poleciał do Niemiec.

Aleksiej Nawalny podejrzewa się o zatrucie nieznaną substancją trafił w czwartek do szpitala w Omsku na Syberii, jest w śpiączce. Jego współpracownicy podejrzewają, że został otruty.

Niemiecki samolot medyczny wysłany na prośbę rodziny i współpracowników rosyjskiej opozycji wylądował w piątek w Omsku. Miał go zabrać do Niemiec, gdzie miał kontynuować leczenie. Jednak rosyjscy lekarze stwierdzili, że stan pacjenta był „zbyt niestabilny, aby można go było bezpiecznie przewieźć”. Z kolei lekarze niemieccy twierdzili, że stan Nawalnego pozwolił mu na wyjazd do Niemiec. Wcześniej tego dnia rodzina i współpracownicy Navalnego poinformowali, że nie pozwolono im na wizyty u lekarzy niemieckich.

W sobotę o godzinie 14 czasu polskiego Aleksiej Nawalny opuścił szpital w Omsku i został zabrany karetką na lokalne lotnisko, podał Reuters. „Aleksiej Nawalny wsadzono do karetki i przewieziono na lotnisko” – potwierdziła na Twitterze rzeczniczka opozycyjnej działaczki Kiry Jarmysz. O 4 rano polskiego czasu samolot z Nawalnym wystartował z lotniska w Omsku i odleciał do Niemiec.

Uruchomienie maszyny potwierdził szef lotniska w Omsku Interfax. Lot do stolicy Niemiec zajmie około sześciu godzin. Według agencji dpa 44-letni Navalny ma być leczony w słynnej klinice Charite w Berlinie.

Aleksiej Nawalny ma trafić w sobotę do niemieckiego szpitalaHAYOUNG JEON / PAP / EPA

„Wystarczająco stabilny”, aby latać

Zastępca naczelnego lekarza tej placówki Anatolij Kaliniczenko powiedział w piątek po południu, że lekarze zezwolili na wywóz Nawalnego za granicę. Dodał, że „pacjent wykazuje pozytywną dynamikę i jest wystarczająco stabilny”. Cytowany przez niezależną telewizję Dożd lekarz podkreślił, że brat i żona Nawalnego „ryzykują”. Zaznaczył, że sanitariusze „nie sprzeciwiali się” i że lot „odbędzie się dzisiaj za kilka godzin”. W Omsku był późny wieczór, kiedy nadeszły te wiadomości. Różnica czasu między Warszawą a Omskiem to cztery godziny do przodu.

Lekarz powiedział, że szpital jest gotowy do pomocy przy transporcie. Twierdził, że Nawalny nie został otruty. Dodał, że działacz opozycji jest nadal w śpiączce farmakologicznej. Rzeczniczka działacza opozycji Kira Jarmysz potwierdziła, że ​​rozmowy w sprawie transportu „rozpoczęły się”. „Szkoda, że ​​tak długo lekarze podjęli tę decyzję. Samolot czekał od rana, dokumenty też były wtedy gotowe” – napisała w piątek rzeczniczka na Twitterze.

Szpital Charite w Berlinie. Navalny ma tam jechaćPAP / EPA / HAYOUNG JEON

Główne źródło zdjęć: Reuters

READ  Zmniejsza się liczba przejść migracyjnych na granicy polsko-białoruskiej, ale napięcia utrzymują się
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.