Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rights Group potwierdza, że ​​polski senator został zhakowany przy użyciu oprogramowania szpiegującego

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Amnesty International poinformowała w czwartek, że niezależnie potwierdziła, że ​​do zhakowania polskiego senatora wykorzystano potężne oprogramowanie szpiegowskie izraelskiego producenta oprogramowania inwigilacyjnego NSO Group Kilkakrotnie w 2019 roku, kiedy prowadził opozycyjną kampanię wyborczą do parlamentu.

Associated Press poinformowała w zeszłym miesiącu, że Citizen Lab, grupa nadzorująca internet na Uniwersytecie w Toronto, znalazła senatora Krzysztofa Brejzę i dwóch innych krytyków polskiego rządu zostały zhakowane przy użyciu oprogramowania szpiegującego Pegasus firmy NSO.

Ujawniono dziesiątki głośnych przypadków nadużyć Pegasusa od 2015 roku wielu z globalnego konsorcjum medialnego używało złośliwego oprogramowania NSO Group do podsłuchiwania dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i obrońców praw człowieka od Bliskiego Wschodu po Meksyk.

Polskie hacki są uważane za szczególnie oburzające, ponieważ nie miały miejsca w represyjnej autokracji, ale w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Rewelacje wstrząsnęły Polską, porównały do ​​skandalu Watergate z lat 70. w Stanach Zjednoczonych i wywołały wezwania do śledztwa i odpowiedzialności. Chociaż ani Citizen Lab, ani Amnesty International nie ustaliły, kto stoi za hakerami, ofiary oskarżają całą prawicową partię rządzącą w Polsce o sprawiedliwość i sprawiedliwość.

Liderzy Prawa i Sprawiedliwości zaprzeczali wiedzy o hackach, a czasami wyśmiewali się z zgłoszonych wyników, odmawiając wszczęcia śledztwa.

NSO Group nie wymienia swoich klientów, ale twierdzi, że sprzedaje Pegasusa rządom tylko w celu zwalczania terroryzmu i innych poważnych przestępstw. Oprogramowanie szpiegujące umożliwia operatorom wchłonięcie wszystkiego, od wiadomości błyskawicznych i kontaktów po zdjęcia, oraz zamienia mikrofony i kamery w narzędzia szpiegowskie w czasie rzeczywistym.

Premier Polski Mateusz Morawiecki nazwał ustalenia Citizen Lab-AP „fałszywymi wiadomościami” i zasugerował, że szpiegostwo mogło zostać przeprowadzone przez obcą agencję wywiadowczą – pomysł, który został odrzucony przez krytyków, którzy twierdzą, że żaden inny rząd nie jest zainteresowany trzema polskimi celami podróży.

READ  Polska przeznacza 1,3 GW mocy słonecznej i wiatrowej

John-Scott Railton, starszy badacz w Citizen Lab, powiedział: „Jeśli (polscy przywódcy) naprawdę wierzą, że może to być działanie służby zagranicznej, nieodpowiedzialne byłoby nie dochodzenie”.

Telefon komórkowy senatora został zhakowany 33 razy z Pegasusem w 2019 r., głównie podczas gdy Brejza kierował kampanią opozycji mającą na celu obalenie rządu kierowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, zauważył w zeszłym miesiącu Citizen Lab.

Wiadomości tekstowe skradzione z telefonu komórkowego Brejzy zostały sfałszowane i nadawane w telewizji kontrolowanej przez państwo w ramach kampanii oszczerstw w ogniu wyścigu, którą populistyczna partia rządząca ledwie wygrała. Brejza porównał to podejście z taktyką Rosji wobec krytyka Kremla i lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Donncha O’Cearbhaill, ekspert z laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International, powiedział, że potwierdził odkrycia Citizen Lab po otrzymaniu surowych kopii telefonu Brejzy od kanadyjskich naukowców. Amnesty wykorzystuje niezależnie opracowane narzędzia i metody do analizy kryminalistycznej.

Brejza powiedział AP, że jego zdaniem prawdziwymi ofiarami włamania byli polscy wyborcy, którzy zostali „oszukani” przez prawo i sprawiedliwość i „pozbawieni prawa do uczciwych wyborów”.

Pozostałymi dwoma polskimi celami potwierdzonymi przez Citizen Lab byli Roman Giertych, adwokat reprezentujący polityków opozycji w wielu drażliwych politycznie sprawach, oraz Ewa Wrzosek, niezależna prokuratorka.

Wrzosek w zeszłym miesiącu oficjalnie zwróciła się do prokuratury w Warszawie o zbadanie ataku hakerskiego na jej telefon. Urząd odmówił, ponieważ Wrzosek odmówiła przekazania jej telefonu.

Powiedziała, że ​​nie poddała się przez telefon, ponieważ nie ufała prokuratorom i chciała uczestniczyć w ocenie urządzenia. „To moje prawo z mocy prawa” – powiedział AP Wrzosek.

W listopadzie izraelska gazeta finansowa Calcalist poinformowała, że ​​Ministerstwo Obrony tego kraju znacznie ograniczyło listę krajów, do których można eksportować oprogramowanie szpiegowskie produkowane w Izraelu. Gazeta nie podała, że ​​Polska znalazła się wśród krajów, które zostały usunięte z listy, ale nie znalazła się wśród kwalifikujących się krajów wymienionych w raporcie.

READ  Donald Trump przeprosił Michaela Flynna

Na skróconej liście nie znalazły się również Węgry, kolejny członek Unii Europejskiej, który potwierdził, że Pegasus Grupy NSO był używany przeciwko osobom nie będącym przestępcami.

Izraelskie Ministerstwo Obrony nazwało raport Calcalist niedokładnym, nie opracowując go.

____

Josef Federman w Jerozolimie i Frank Bajak w Bostonie przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.