Connect with us

Gospodarka

Rewolucja AI otwiera kolejny rozdział historii Polski

Published

on

Rewolucja AI otwiera kolejny rozdział historii Polski

Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i w żaden sposób nie odzwierciedlają stanowiska redakcyjnego Euronews.

Polscy przedsiębiorcy po cichu napędzają rewolucję AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat. „Naszym celem jest teraz, aby do 2050 roku Polska znalazła się w gronie dziesięciu najbogatszych krajów świata” – pisze Miron Mironiuk.

REKLAMA

Historia rewolucji przemysłowych ma jasną narrację, w której kraje prosperują, napędzając innowacje i rozwój nowych technologii.

Podczas pierwszej rewolucji przemysłowej silnik parowy miał ogromny wpływ na losy Wielkiej Brytanii. Następnie wynalezienie elektryczności wywarło podobny wpływ na Stany Zjednoczone, wyprzedzając Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj świata.

Dzięki niespotykanemu dotąd zapleczu technicznemu Polska ma dziś szansę skorzystać z rewolucji sztucznej inteligencji i już w połowie tego stulecia stać się jednym z dziesięciu najbogatszych krajów świata.

Gwiazdorski zespół AI ma wprowadzić Polskę w nową erę

Polscy przedsiębiorcy po cichu napędzają rewolucję AI, która przez ostatni rok ogarnęła świat.

Weźmy na przykład Kamilę Starygę, która opracowała produkty łączące technologię z naukami przyrodniczymi dla Google X i Flo Health, najpopularniejszego na świecie urządzenia do śledzenia okresu. Wraz ze swoją firmą Rita Health koncentruje się obecnie na wprowadzaniu metod leczenia niepłodności w erę sztucznej inteligencji.

Albo Marek Cygan, profesor na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego i mistrz świata w programowaniu, którego robotyczny start-up Nomagic zwiększa produktywność w handlu detalicznym.

Karol Kurach rozwija głębokie sieci neuronowe od ponad 14 lat, jak sam mówi „jeszcze zanim to było modne”. Jego praca jako współzałożyciela renomowanego działu badawczego Google Brain w Zurychu położyła podwaliny pod szybki wpływ sztucznej inteligencji, którego cały świat był świadkiem w ciągu ostatniego roku.

To tylko kilka przykładów, które dają jasny obraz: polscy inżynierowie pracowali za kulisami, a teraz czas wyjść na światło dzienne.

READ  WTA prowadzi śledztwo w sprawie odmowy wjazdu do Polski Rosjanki Werze Zwonariewej

W zeszłym roku kluczowe wybory krajowe postawiły Polskę na rozdrożu. Jak w przypadku każdego nowego początku, nadszedł czas, aby zbadać nowe podejścia i włączyć wiedzę, którą polscy inżynierowie zgromadzili na całym świecie, do narodowego planu rozwoju gospodarczego.

Dlatego tworzymy PL/AI, specjalną radę, która doradza polskiemu Ministerstwu Cyfryzacji i skupia wiedzę Kamili, Karola, Marka i innych czołowych światowych przedsiębiorców oraz mistrzów świata w programowaniu i badaniach, aby napędzać przyszłościowe myślenie i innowacyjne umiejętności rozwiązywania problemów do sedna polskiego życia.

Co możemy zrobić dla naszego kraju?

Polska znajduje się w wyjątkowej sytuacji, a ponieważ znajdujemy się w środku czwartej rewolucji przemysłowej, niewykorzystana szansa byłaby straconą szansą na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia sił napędowych rewolucji sztucznej inteligencji.

Nasza praktyczna wiedza może pomóc w rozwiązaniu niektórych z najbardziej palących problemów kraju. Chociaż sztuczna inteligencja jest narzędziem oferującym niewyobrażalne możliwości i możliwości rozwoju, należy z niej korzystać z odpowiednimi barierami ochronnymi, aby zachować kontrolę.

Podejście Komitetu polega na rozpoznaniu zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, wykorzystaniu jej szans, a następnie realizacji ich poprzez praktyczne rozwiązania przygotowujące Polskę na kolejną rewolucję przemysłową.

Edukacja jest tak palącym problemem, że podkreśla zarówno zagrożenia, jak i możliwości związane z technologią.

Wiele osób nadal próbuje ignorować fakt, że sztuczna inteligencja zniszczy wiele miejsc pracy. Od analityków danych po sprzedawców ubezpieczeń – nowa technologia będzie miała ogromny wpływ na każdego.

Musimy zadbać o to, aby następne pokolenie było przygotowane na zmieniający się rynek pracy.

Możliwości są nieskończone

Z jednej strony narzędzia sztucznej inteligencji mogą pomóc w wyrównaniu szans, identyfikując najlepsze programy i metody nauczania oraz przyspieszając ich wdrażanie w społecznościach o niższych wynikach w testach.

Z drugiej strony musimy zadbać o to, aby dzisiejsi uczniowie rozumieli podstawy technologii, która będzie ich otaczać na każdym etapie życia.

REKLAMA

Z tego powodu jako jedno z pierwszych praktycznych rozwiązań pracujemy nad zapewnieniem każdemu uczniowi w Polsce wysokiej jakości edukacji programistycznej.

READ  Polski spór o praworządność z UE podważa długoterminowe perspektywy kredytowe

Możliwości są nieograniczone i nie mogę się doczekać, aby zacząć i wykorzystać moc sztucznej inteligencji, aby zapoczątkować kolejny rozdział polskiej historii.

Nasz cel? Do 2050 roku możesz stać się jednym z 10 najbogatszych krajów świata.

Miron Mironiuk jest założycielem i dyrektorem generalnym Cosmose AI and Code with Pope.

W Euronews wierzymy, że każda opinia się liczy. Skontaktuj się z nami pod adresem [email protected], aby przesłać propozycje lub zgłoszenia i dołączyć do dyskusji.

REKLAMA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *