Connect with us

Gospodarka

Renty kapłańskie z podwójną waloryzacją. Fundusz kościelny hojniejszy niż ZUS

Published

on

Wydaje się, że ksiądz w jego wieku bez rodziny nie ma łatwego życia. Nie powinien jednak narzekać na emeryturę, a przynajmniej na coroczne indeksowanie świadczeń. W porównaniu do zwykłego Kowalskiego, który całe życie uratował w ZUS, może liczyć na podwójną waloryzację.

Księża na emeryturze w Polsce otrzymują pieniądze z dwóch źródeł. Jak wszyscy z & nbspZUS, a po 75 roku życia także z Funduszu Kościelnego & nbspZUS.

bDkCPIMn

Według Super Expressu, według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i administracji, wydatki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne księży znacznie wzrosły; H. na emeryturę duchownych.

Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas to będzie kosztowało

W 2009 roku na emerytury udostępniono 153 mln zł. Oznacza to, że w porównaniu do poprzednich statystyk zwiększył się o prawie 6 mln zł. Dziennikarze Super Expressu podają, że indeksacja emerytur wyniosła 4,08 proc.

W tym samym czasie emeryci z & nbspZUS, w tym księża, otrzymali 2,86 proc. wzrost lub 70 zł.

bDkCPIMt

Okazuje się więc, że nie tylko waloryzacja duchowieństwa jest dwukrotnie wyższa, ale także fundusz kościelny jest zdecydowanie bardziej hojny niż ZUS.

Wydatki na fundusz kościelny rosną bardzo dynamicznie. W 1990 r. Państwo udostępniło funduszowi kościelnemu nieco ponad 2 mln zł. W ubiegłym roku było to już około 171 mln zł. Oznacza to prawie 90-krotny wzrost w ciągu ostatnich 30 lat.

bDkCPIMu

Jakie kwoty dotyczą emerytur księży? Trudno to dokładnie policzyć, ponieważ emeryturę księży oblicza się na podstawie „stażu służby”, liczebności zgromadzenia lub poziomu w hierarchii.

Jesteś zdecydowanie bezpieczniejszy niż zwykli obywatele. Oprócz waloryzacji z & nbspZUS, oczywiście zarobią „trzynaście”, aw przyszłym roku mogą też dostać „czternaście”.

bDkCPIMO
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *