Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus. Fundusz Kultury. Jak obliczono odszkodowanie?

Published

on

 • Ministerstwo Kultury ogłosiło w piątek przyznanie artystom 400 mln zł. Wśród beneficjentów są znani piosenkarze, którzy mają zebrać bardzo duże sumy pieniędzy
 • Wysoki poziom wsparcia rządowego dla popularnych piosenkarzy i aktorów wywołał oburzenie części opinii publicznej i wywołał pytania o kryteria finansowania
 • Jak się okazuje, algorytm obliczania wysokości wsparcia zależy np. Od liczby pracowników, liczby odwołanych wydarzeń / wydarzeń artystycznych, wpływu dotacji na lokalną społeczność.
 • „W poniedziałek przedstawię ustawę, która zakazuje wsparcia państwa dla znanych artystów i instytucji kultury” – skomentował ironicznie minister kultury.
 • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

– Utworzenie i uruchomienie funduszu promocji kultury było bardzo oczekiwane przez gminę – poinformował w piątek minister Piotr Gliński.

– Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Tym bardziej cieszę się, że cały proces, w tym proces legislacyjny, przebiegał tak szybko. Pozostaje nam ostatni i najważniejszy krok: wypłata świadczeń – dodał.

Pamiętaj, że ogłoszono to tego samego dnia listę beneficjentów tego rządowego programu. Jak się okazało, firma otrzymała największą dotację – 1,89 mln zł Fabryka Goleczarządzany przez Pawła Golca, jednego z liderów Golec uOrkiestra. To też jest na liście Beata Kozidrak – Twoja firma otrzymała 750 tys. Zł. Ponad 600 tysięcy trafi do zespołu Bayer jest pełny (“Majtki w kropki”) dostanie ponad pół miliona Radosław Liszewski z grupy Weekend Disco („Ona dla mnie tańczy”).

Gigantyczne pieniądze trafiają również do gwiazdorskich firm i gwiazd muzyki pop Kamil Bednarek (500 000 zł), Grzegorz Hyżego (449 tys. Zł) lub Paweł Stasiak od dawnego Papa Dance (400 000 zł).

READ  Namibia. Adolf Hitler wygrał wybory samorządowe. „Ojciec nazwał mnie tak na cześć tego człowieka” Wiadomości ze świata

aktorka Julia Pietrucha ma zdobyć 110 tys. Zły Małgorzata Foremniak – 77 tys. Zł. Firmy piosenkarza Piotra Kupichego może liczyć do 232 tys. zł, Justyna Steczkowska – Źle za 179 tys Katarzyna Cerekwicka – 130 tys. Zł.

Aktorka Barbara Garstka w programie „Onet Rano”. opowiedziała o tym, jak zaczynała jako sprzedawczyni w sklepie meblowym po utracie dochodów z powodu epidemii:

Wysoki poziom wsparcia rządowego dla popularnych piosenkarzy i aktorów wywołał oburzenie społeczne i wywołał pytania o kryteria finansowania. Zaczęło się zastanawiać, jak obliczono wysokość odszkodowania, o czym wspomina ten tajemniczy algorytm minister kultury.

Fundusz Wspierania Kultury wspiera cały sektor

Jak wyjaśnia Ministerstwo Kultury, Fundusz Kultury, którego wyniki ogłoszono wczoraj, wspiera cały szeroko rozumiany sektor kultury, a nie tylko indywidualnych artystów.

Środki z funduszu przeznaczone są na wsparcie bieżącej działalności muzycznej, teatralnej i tanecznej. Wsparcie nie dotyczy osób indywidualnych – za każdą osobą aktywną w kulturze stoi wiele firm i osób, które umożliwiają całokształt działalności. To firmy nagłośnieniowe i oświetleniowe, osoby zajmujące się księgowością czy obsługą prawną.

Pomoc została udzielona samorządowym instytucjom kultury, przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Celem funduszu jest obiektywne wsparcie całej branży, jaką jest system połączonych statków. Wsparcie otrzymały wszystkie instytucje i firmy, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria pomocy.

Jak obliczono wysokość wsparcia płatnika?

W komunikacie Ministerstwa Kultury znajdujemy informację, że postępowanie o przyznanie środków zostało przeprowadzone w oparciu o prawidłowość złożonego wniosku oraz dane finansowe poszczególnych instytucji. Wysokość wynagrodzenia została obliczona na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019.

Głównymi kryteriami były:

READ  Sekretarz USA Brouillette i Minister Naimski podpisują strategiczną umowę o współpracy między USA a Polską w zakresie rozwoju polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej

 • Spadek dochodów instytucji / przedsiębiorców 2020 vs. 2019
 • liczba pracowników
 • Liczba odwołanych wydarzeń artystycznych
 • wpływ dotacji na społeczność lokalną
 • udział dochodów z muzyki tanecznej i teatru w przychodach ogółem (w odniesieniu do przedsiębiorców)
 • Przedsiębiorcze zadłużenie z pandemii.

Instytucje, które ubiegały się o dofinansowanie, były zobowiązane do potrącenia pomocy udzielonej wcześniej przez państwo.

Podmioty pomocowe otrzymało ponad 2000 osób. Całkowity budżet programu to 400 mln zł. Pełną listę beneficjentów funduszu można znaleźć tutaj.

Minister Piotr Gliński jest ironiczny

“P. Krytyku, przyznaję: Seppuku charakteryzuje się sławnymi nazwiskami i pieniędzmi. Nie ma znaczenia, że ​​chodzi o – długo oczekiwaną i postulowaną – pomoc dla tysięcy zwykłych ludzi pracujących w kulturze (i ich rodzin), zasady są przyznawane wszystkim jednakowo i przejrzyście ”- Gliński napisał na Twitterze.

„W poniedziałek zamierzam wystawić ustawę zakazującą rządowego wspierania znanych artystów i instytucji kulturalnych. Odłożymy te fundusze na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterów. Kultura nie odniesie korzyści, ale PR będzie w porządku. ! Tweet zawiera ironiczne treści! ” – dodał wicepremier.

Źródło: PAP, Onet, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

(sp)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *