Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie PGNiG twierdzi, że dąży do maksymalizacji wykorzystania Baltic Pipe, odwracając dotychczasowe stanowisko

Published

on

Słupy energetyczne przed Elektrociepłownią PGNiG Termika Żerań po zachodzie słońca w Warszawie, 19 czerwca 2019 r. REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 20 maja (Reuters) – polska spółka gazownicza PGNiG (PGN.WA) powiedział, że zamierza w pełni wykorzystać zarezerwowaną przepustowość Baltic Pipe z Norwegii i zmienił stanowisko po tym, jak powiedział, że tego nie zrobi, ponieważ rosnące ceny prawdopodobnie osłabią popyt.

Baltic Pipe, zdolny do przesyłu do 10 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu rocznie z Norwegii, gdzie PGNiG produkuje paliwo, zostanie otwarty 1 października.

Firma poinformowała w czwartek, że planuje przesyłać łączem 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie, wykorzystując nieco ponad połowę zarezerwowanej przepustowości.[nL5N2XB3ND}OsiągnięciedocelowejprzepustowościjestwypadkowąkilkuczynnikówwtymprzepustowościtechnicznejzapotrzebowaniarynkuielastycznościpotrzebnejdozbilansowaniasystemupodałoPGNiGwkomunikaciewpiątek[nL5N2XB3ND}DasErreicheneinerangestrebtenKapazitätisteineFunktionmehrererFaktorendarunterdietechnischeKapazitätdieMarktnachfrageunddiezumAusgleichdesSystemserforderlicheFlexibilitätsagtePGNiGineinerErklärungamFreitagIneinerErklärungsagtedasUnternehmenauchdassesübereindiversifiziertesLieferportfoliofürinNorwegenproduziertesGasverfügteinschließlichVerträgenmitDänemarksOrsted(ORSTED.CO)Polska Grupa Lotos (LTSP.WA) i innych dostawców, których nie ujawnił.

Wydobycie gazu z PGNiG w Norwegii ma wzrosnąć do 3 mld m sześc. w 2022 r. i 4 mld m sześc. w 2027 r., podała spółka. „Dzisiejsza wypowiedź może pokazać, że PGNiG będzie elastycznie wypełniać gazociąg kontraktami i potencjalnie go uruchamiać” – powiedział Kamil Kliszcz, szef badań w BM mBanku.

„Może to również mieć na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, ponieważ wczorajsze oświadczenie mogło zostać zinterpretowane jako oznaczające, że problemy techniczne uniemożliwiają pełne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Marek Strzelecki Montaż Tomasz Janowski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  4 polskich górników uznanych za zmarłych; Trwają poszukiwania 6 zaginionych osób
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.