Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – PKB Polski rośnie w pierwszym kwartale o 9,1% r/r, poprawiając perspektywy na rok

Published

on

PKB Polski wzrósł w pierwszym kwartale o 9,1% rok do roku, w porównaniu z 8% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wstępnych szacunkach z 17 maja.

Analitycy twierdzą, że silny wzrost nadal jest efektem bardzo solidnej aktywności w drugiej połowie 2021 r., dzięki czemu polska gospodarka jest na ścieżce nawet do 5% wzrostu w całym 2022 r.

Napływające dane makro o wysokiej częstotliwości za kwiecień – w szczególności produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i budownictwo, które ukazują się w tym i przyszłym tygodniu – dadzą jaśniejszy obraz wpływu wojny na gospodarkę w drugim kwartale.

Jednak wzrost w pierwszym kwartale jest nieco poniżej konsensusu, prawdopodobnie odzwierciedlając spowolnienie popytu inwestycyjnego, który osłabł w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Prawdopodobnie również osłabła dynamika konsumpcji, zauważa PKO BP, ponieważ szok inflacyjny mógł przesunąć popyt w kierunku towarów, w szczególności z dala od firm świadczących usługi, noclegi, restauracje i rozrywkę.

Mimo to nie ma wątpliwości, że skutki wojny na Ukrainie w końcu dotkną, ponieważ wysoka inflacja osłabia wydatki, a sektory eksportowe spowalniają, zauważa Capital Economics.

W Polsce jednak duży spadek jest mało prawdopodobny. „Ryzyko w górę dla naszych prognoz wzrostu PKB w [Poland] wzrosła”, powiedział Capital Economics.

Utrzymujący się silny wzrost w połączeniu z napiętym rynkiem pracy i wysoką inflacją oznacza, że ​​Narodowy Bank Polski jeszcze nie zakończył cyklu zacieśniania.

Po podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 0,1% do 5,25% w okresie od października do maja, powszechnie oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych, które wyniosą stopę procentową do 7% w tym roku. To z kolei złagodzi spowolnienie wzrostu PKB w drugiej połowie roku, ale spowolnienie to nie wydaje się być duże.

Szybkie szacunki GUS nie zawierają szczegółowego rozbicia czynników wzrostu. Należy je uregulować 31 maja.

READ  Lidl: Darmowe piwo w piątek 13 listopada 2020 r

Niedostosowany PKB Polski wzrósł w pierwszym kwartale o 8,5% rok do roku, z 7,6% rok do roku od października do grudnia, jak wynika z danych WNP.

W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł po korekcie o 2,4% w I kw., po wzroście o 1,8% kw./kw. w IV kwartale.

PKB Polski wzrósł w ubiegłym roku o 5,9% po spadku o 2,7% w 2020 roku w czasie pandemii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.