Connect with us

Gospodarka

Relacje polsko-czeskie układają się dobrze pomimo sporu o kopalnie węgla brunatnego – mówi FM – The First News

Published

on

Albert Zawada / PAP

Minister spraw zagranicznych RP powiedział, że pomimo trwającego sporu o kopalnię węgla brunatnego Turów w Polsce, „stosunki polsko-czeskie w innych wymiarach układają się bardzo dobrze”.

„Relacje te nie odbiegają od standardu kontaktów, jaki jest właściwy naszym partnerom z Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział w niedzielę minister Zbigniew Rau, odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w sprawie kopalni. wydane) w piątek.

„Mówię to z pełną odpowiedzialnością” – powiedział.

ETS poparł wniosek Republiki Czeskiej o zaprzestanie produkcji w kopalni węgla brunatnego Turów w południowo-zachodniej Polsce i wezwał kraj do natychmiastowego zaprzestania produkcji.

Kopalnia odkrywkowa Turów położona jest w pobliżu granicy Polski z Czechami i Niemcami. Republika Czeska starała się ją zamknąć ze względów środowiskowych.

Sąd stwierdził, że zawieszenie działalności górniczej będzie obowiązywało do czasu prawomocnego wyroku.

Rau wyraził przekonanie, że wciąż istnieje szansa na kompromis.

„Biorąc pod uwagę ogólne osiągnięcie naszych dobrosąsiedzkich stosunków z Republiką Czeską, głęboko wierzę, że negocjacje mogą zakończyć się sukcesem” – powiedział.

Odnosząc się do piątkowego orzeczenia, minister Rau określił je jako „dziwaczne” i powiedział, że jest to „przykład radykalnego prawicowego aktywizmu”.

„To z pewnością przejdzie do historii ETS jako takie” – powiedział, dodając, że orzeczenie było całkowicie nieproporcjonalne do stanu faktycznego. Rau skrytykował również fakt, że sąd nie wziął pod uwagę ani bezpieczeństwa energetycznego dużego państwa, ani wymiaru gospodarczego i społecznego wyroku.

Urzędnik powiedział, że spór w kopalni Turów był przedmiotem wielokrotnych rozmów z Czechami.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło bardzo dobry klimat negocjacyjny” – powiedział Rau, dodając, że czescy partnerzy byli początkowo gotowi do omówienia problemu.

„A w grudniu ubiegłego roku to stanowisko zaostrzyło się” – powiedział, wyjaśniając, że „czescy partnerzy byli pod presją w związku z wyborami lokalnymi i parlamentarnymi w ich kraju”.

READ  GOSPODARKA CEE Polska inflacja nadal rośnie; Popyt krajowy wspiera czeski wzrost

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.