Connect with us

Gospodarka

Redukcja czasu pracy. Nadchodzą zmiany

Published

on

Redukcja czasu pracy.  Nadchodzą zmiany

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w piątek, że rząd pracuje nad nowelizacją przepisów zmieniających zasady ustalania podstawy wysokości świadczeń dla pracowników, których pracodawcy ograniczają czas pracy mieć.

  • Przepisy specustawy dotyczącej koronawirusa dają pracodawcom, którzy doświadczyli spadku obrotów gospodarczych w wyniku COVID-19, możliwość ubiegania się o świadczenia BHP
  • Polega na wypłacie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na współfinansowanie wynagrodzeń pracowników dotkniętych przestojem lub skróceniem czasu pracy
  • Rząd chce, aby podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie uwzględniała zmian godzin pracy w takich przypadkach

Minister stwierdził, że wśród pracowników, dla których zdecydowano o redukcji czasu pracy wraz z obniżeniem wynagrodzenia, Byli też odbiorcy ubezpieczenia zdrowotnego.

„Konsekwencją uwzględnienia niższych godzin pracy w umowie i związanej z tym zmiany wynagrodzenia jest zmniejszenie świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Zasiłek jest wypłacany według niższej stawkibo w kalkulacji uwzględniono wysokość wynagrodzenia z tytułu skróconego czasu pracy ”- stwierdził Maląg.

Dodała, że ​​rząd zdaje sobie sprawę, że są to między innymi niekorzystne rozwiązania dla kobiet pobierających zasiłek macierzyński. – Nie możemy zgodzić się na taki scenariusz, nie taki jest zamiar tarczy antykryzysowej – zaznaczył minister.

Korzyści po skróconych godzinach pracy – co się zmieni?

Powiedziała, że ​​trwają prace nad nowelizacją dotychczasowych zasad w celu zmiany zasad ustalania podstawy wysokości świadczeń dla pracowników, których pracodawcy ograniczyli czas pracy.

„Chcemy w takich przypadkach, że podstawa wymiaru świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego nie uwzględnia zmiany godzin pracy Chcemy, aby zmiana przepisów weszła w życie jak najszybciej ”- zapewnił Maląg.

Z inicjatywą w tym zakresie wystąpił w piątek Senat, który skierował do Sejmu projekt ochrony świadczeń, w tym dla kobiet w ciąży.

READ  Nieruchomości nie są odporne na skutki gospodarcze i geopolityczne

Wszyscy senatorowie głosujący poparli inicjatywę Senatu. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in., że przy ustalaniu podstawy obliczania świadczenia z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa osoba, której wymiar czasu pracy został zmniejszony na podstawie tzw. Ustawy Covid, Wynagrodzenie uwzględnia się w wysokości ustalonej za czas pracy obowiązujący przed jego obniżeniem.

DOBRZE WIEDZIEĆ:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *