Connect with us

Gospodarka

Francja wezwała do odrzucenia sponsorowania prezydencji UE – EURACTIV.com

Published

on

The Capitals dostarcza najnowsze wiadomości z całej Europy poprzez relacje na miejscu z sieci medialnej EURACTIV. Możesz zapisać się do newslettera tutaj.

Zanim zaczniesz czytać dzisiejsze wydanie Stolic, zapraszamy do zapoznania się z niemieckim sondażem wyborczym przeprowadzonym przez EURACTIV we współpracy z Europe Elects. Możesz znaleźć angielski i Niemiecki Wersje tutaj.


Wiadomości europejskie, które powinieneś przeczytać. Witamy w Stolice przez EURACTIV.


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

PARYŻ

Obserwatorium Corporate Europe, Observatoires des Multinationales i foodwatch wystosowały w czwartek petycję wzywającą francuskiego kierownictwa do odrzucenia wszelkich ofert sponsorskich, jeśli przejmą rotacyjną prezydencję Rady UE w 2022 roku. Czytaj więcej.

///

MNIE PREZESA

Różnice pozostają w infrastrukturze paliw alternatywnych w UE. Ministrowie transportu UE rozmawiali w czwartek o infrastrukturze paliw alternatywnych w Słowenii. Minister infrastruktury kraju Jernej Vrtovec zauważył, że nadal istnieją pewne różnice między krajami UE w tej kwestii. Kontynuuj czytanie.

///

BERLIN

Wkład Niemiec do budżetu UE wzrośnie w tym roku o 19%. Składki Niemiec do budżetu UE wynoszą w tym roku 38 mld euro w porównaniu z 32 mld euro w 2020 r., wynika z zapytania parlamentarnego do rządu. Podczas gdy część z 6 miliardów dolarów wzrośnie

Polska ma być największym odbiorcą niemieckich składek unijnych. W 2020 roku otrzymała około 12 miliardów euro więcej niż wpłaciła do UE. Polska będzie też największym odbiorcą funduszy unijnych w liczbach bezwzględnych w 2021 r. – powiedział niemiecki rząd na swoją prośbę do liberalnego posła Geralda Ullricha. ŚWIAT zgłoszone. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

///

WIEDEŃ

Komisja Europejska wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Austrii w związku z ustawą o terroryzmie. Komisja Europejska ogłosiła w czwartek, że rozpocznie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Austrii, Finlandii, Luksemburgowi i Chorwacji za niewdrożenie unijnych przepisów antyterrorystycznych. Kontynuuj czytanie.

///

BRUKSELA

Kataloński separatysta Puigdemont aresztowany we Włoszech. Wygnany były prezydent Katalonii Carles Puigdemont został aresztowany we Włoszech w czwartek, powiedział jego prawnik i doradca, cztery lata po ucieczce z referendum w sprawie niepodległości, w którym Madryt orzekł niekonstytucyjny. Kontynuuj czytanie.

Wielka Brytania i Irlandia

DUBLIN

Irlandia przewodniczy posiedzeniom Rady Bezpieczeństwa ONZ, skupiając się na klimacie i bezpieczeństwie. Taoiseach Micheál Martin przewodniczył w czwartek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat klimatu i bezpieczeństwa. Kontynuuj czytanie.


NORDYKA I BAŁTYK

READ  Żubr nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem

HELSINKI

Według branży technologicznej w ciągu najbliższej dekady Finlandia będzie potrzebować 130 000 nowych wykwalifikowanych pracowników. Technology Industries of Finland, organizacja lobbingowa przemysłu technologicznego, która reprezentuje około 1600 firm, ostrzega, że ​​dotkliwy i pogłębiający się niedobór umiejętności może zagrozić wzrostowi gospodarczemu kraju.

Może również wpływać na świadczenia społeczne i poziom życia, co sugeruje, że w ciągu następnej dekady sektor będzie potrzebował około 130 000 specjalistów, czyli 13 000 rocznie. Kontynuuj czytanie.


POŁUDNIE EUROPY

ATENY

Państwo greckie traci większość w dostawcy energii elektrycznej ina niespodziankę w czwartek, Greckie publiczne przedsiębiorstwo energii elektrycznej (PPC) zapowiedział, że dokona podwyższenia kapitału o 750 mln euro, w którym państwo straci większość. Kontynuuj czytanie.

///

RZYM

Na wniosek Brukseli Włochy reformują swoje procedury karne. Włoski Senat zatwierdził w czwartek reformę postępowania karnego, część serii szerszych reform sądownictwa, które Bruksela przeforsowała z Włoch, aby umożliwić jej otrzymanie funduszy UE nowej generacji. Kontynuuj czytanie.

///

MADRYT

Nowe dane podają w wątpliwość szybkie ożywienie gospodarcze w Hiszpanii. Niecałe 48 godzin po tym, jak hiszpański Bank Centralny (Banco de España) i OECD przewidziały silne ożywienie w gospodarce kraju iberyjskiego w tym roku i 2022, w czwartek opublikowano nowe dane z hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). przewidywał mniej optymistyczną perspektywę. Kontynuuj czytanie.

///

LIZBONA

Wymóg maski wkrótce tylko w przepełnionych i ryzykownych miejscach Portugalii. Używanie masek będzie wymagane w transporcie publicznym, supermarketach, mieszkaniach, szpitalach, miejscach rozrywki i ważnych wydarzeniach w Portugalii od 1 października, kiedy rozpocznie się trzecia faza środków uchylających ogłoszona w czwartek. Czytaj więcej.


WYSZEHRAD

PRAGA | WARSZAWA

Stosunki czesko-polskie osiągnęły dno. Premier Mateusz Morawiecki odwołał planowaną wizytę na dwudniowym Szczycie Demograficznym w Budapeszcie w dniach 23-24 września z powodu trwającego sporu między Czechami a Polską o kopalnię Turów – potwierdził rzecznik polskiego rządu. Kontynuuj czytanie.

///

WARSZAWA

Najdłużej urzędujący eurodeputowany w Polsce mówi, że projekt UE wykoleił się, a teraz jest przygnębiający. UE jest dziś wykolejonym projektem, który stał się opresyjny, powiedział Jacek Saryusz-Wolski, jeden z najdłużej działających polskich posłów i współzałożyciel kampusu Kolegium Europejskiego w Natolinie, który był czołowym protagonistą członkostwa Polski w UE w latach 90. powiedział skrajnie prawicowy tydzień Sieci w wywiadzie. Kontynuuj czytanie.

///

BUDAPESZT

READ  Bitcoin podwoił swoją wycenę w czasie krótszymi niż miesiąc

Konsekwencje i konsekwencje cyberataków trwają nadal. Prawdopodobnie awaria systemu informatycznego prawyborów opozycji w sobotę była spowodowana atakiem, który wydaje się być wynikiem łatwego do uniknięcia błęduna podstawie aktualnie dostępnych informacji, teleks zgłoszone. Kontynuuj czytanie.

///

BRATYSŁAWA

Były premier Słowacji mówi, że holenderski eurodeputowany powinien udać się do domu, aby „zachować jointa”. Holenderska eurodeputowana i szefowa misji Parlamentu Europejskiego na Słowacji, Sophie in ‘t Veld, “powinna wrócić do domu i zjeść jointa”, powiedział były premier Robert Fico na Facebooku, krytykując członków jej misji za nieprzystąpienie do partii opozycyjnych. Peter Pellegrini, który został premierem po rezygnacji Ficy, również przyłączył się do krytyki, mówiąc, że holenderska eurodeputowana „powinna spakować swoje rzeczy i iść do domu”. Kontynuuj czytanie.


WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW

SOFIA

Bułgarska policja i agenci specjalni szturmują komisję energetyczną w sprawie wzrostu cen energii elektrycznej. Bułgarscy policjanci i pracownicy Służb Specjalnych (SANS) dokonali niespodziewanej inspekcji w Komisji Regulacji Energetyki i Wody (EWRC) i próbowali zrozumieć przyczynę wysokich cen energii elektrycznej na giełdzie energii. Kontynuuj czytanie.

///

BUKARESZT

Wybory partyjne mogą zadecydować o losie rządu rumuńskiego. Zbliżające się wybory prezydenckie mogą zadecydować o przyszłości rumuńskiego rządu, ponieważ USR PLUS i Partia Narodowo-Liberalna (PNL) wkrótce wybiorą prezesów swoich partii w gorących wyścigach. Kontynuuj czytanie.

///

ZAGRZEB

Chorwacki rząd i opozycja odrzucają nakaz zakazujący portalowi medialnemu zaprzestania reportaży. Sędzia Sądu Miejskiego w Zagrzebiu zabronił Jelenie Jindra, dziennikarce z portalu non-profit H-Alter, pisania artykułów o dyrektorze polikliniki ochrony dzieci i młodzieży. Kontynuuj czytanie.

///

LJUBLJANA

Słoweński regulator finansowy ostrzega przed wydatkami motywowanymi politycznie w okresie poprzedzającym wybory. Rada Finansów, nadzorująca przestrzeganie przez kraj zasady zrównoważonego budżetu, ostrzegła rząd przed nadmiernymi wydatkami przed przyszłorocznymi wyborami powszechnymi. Podkreślił, że wyjątkowe okoliczności „nie powinny być wykorzystywane do podejmowania działań, które odzwierciedlają ostatnią fazę cyklu politycznego”. Kontynuuj czytanie.

///

BELGRAD

READ  Podsumowanie po wizycie w Moskwie - EURACTIV.com

Projekt serbskiego prawa krajowego wycofany, oskarżył minister West. Serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin powiedział w czwartek, że wycofał ustawę o polityce wewnętrznej, która wywołała znaczną krytykę zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym. Projekt został podobno wycofany na wniosek prezydenta Aleksandara Vučicia, „unikając rozlewu krwi na ulicach Belgradu”. Kontynuuj czytanie.

///

SARAJEWO

Zdymisjonowany prokurator naczelny BiH. Komisja dyscyplinarna ds. odwołań Sądu Najwyższego i Rady Prokuratury Bośni i Hercegowiny (VSTV) utrzymała w mocy decyzję o odwołaniu prokuratora generalnego Gordanę Tadic. Kontynuuj czytanie.

///

PODGORICA

Rząd Czarnogóry rozważa przyjęcie afgańskich uchodźców. „Rząd postanowił, zgodnie z praktykami innych członków NATO aktywnych w Afganistanie, zbadać możliwość zareagowania na obecny kryzys humanitarny i możliwe możliwości przyjęcia ograniczonej liczby uchodźców” – powiedział rząd w oświadczeniu.

Rząd zdecydował się również na powołanie międzyresortowej grupy roboczej, ponieważ zobowiązał się do aktywnego udziału w globalnych działaniach humanitarnych. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRISTYNA

Ambasada USA wzywa do natychmiastowych kroków w celu złagodzenia eskalacji w północnym Kosowie. „Miłe spotkanie z premierem Kurtim na temat znaczenia wznowienia dialogu wspieranego przez UE w celu rozwiązania tablic rejestracyjnych i innych kwestii. Potrzebne są natychmiastowe kroki, aby złagodzić napięcie. Działania mogą mieć niezamierzone konsekwencje, które niekorzystnie wpływają na codzienne życie obywateli ”- napisał Nicholas J. Giacobbe, chargé d’affaires w ambasadzie USA w Kosowie, po tym, jak powiedział, że spotkał się z premierem Albinem Kurti, aby przeanalizować ostatnie wydarzenia w Północnym Kosowie . Napięcia wzrosły po wprowadzeniu wzajemności tablic rejestracyjnych, co doprowadziło do protestów lokalnych Serbów. Kontynuuj czytanie.


PORZĄDEK OBRAD:

  • Niemcy: Greta Thunberg bierze udział w ogólnoświatowym strajku klimatycznym Fridays for Future w Berlinie.
  • Francja: Druga runda konsultacji społecznych na temat przyszłości Europy w Strasburgu.
  • Serbia: Wiceminister kultury Rosji Olga Sergejewna Yarilova przebywa z wizytą w Serbii.

***

[Edited by Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *