Connect with us

Gospodarka

Paszport Putina na Ukrainie: w innych krajach wschodzącej Europy

Published

on

Nasz cotygodniowy przegląd artykułów o wschodzącej Europie opublikowanych w tym tygodniu w innych miejscach, które zwróciły naszą uwagę i są warte Twojego czasu. Jednak umieszczenie w tym miejscu listy niekoniecznie oznacza, że ​​zgodzimy się z każdym słowem, ani też nie muszą one odzwierciedlać Wschodząca Europa wskazówki redakcyjne.


Paszport Putina na Ukrainie

Przekształcając tak zwane separatystyczne republiki wschodniej Ukrainy w rosyjskie protektoraty paszportowe, Moskwa tworzy otwartą wymówkę do interwencji. Powinno to wystarczyć do przedłużenia obecnego zatrudnienia na czas nieokreślony, bez konieczności formalności oficjalnej aneksji.

Przeczytaj całą opowieść tutaj


Dlaczego pandemia tak mocno wpływa na polską gospodarkę?

Polsce udało się uniknąć tych samych szkód gospodarczych, jakie poniosły inne kraje europejskie podczas pandemii. Jednak wbrew twierdzeniom rządu, że dobre rządzenie jest możliwe, na szczęście PKB ma pierwszeństwo przed zdrowiem, a ograniczenia koncentrują się bardziej na wolności osobistej niż ekonomicznej, co wyjaśnia, dlaczego Polska do tej pory pozostaje względnie nietknięta.

Przeczytaj całą opowieść tutaj


Incydenty antysemickie koncentrują się na mrocznej roli Rumunii podczas Holokaustu

Pod koniec kwietnia w Waszyngtonie National Cathedral odsłonięto kamienną rzeźbę ocalonego z Holokaustu i długoletniego działacza politycznego Elie Wiesela, aby uczcić jego dziedzictwo jako międzynarodowego obrońcy praw człowieka. Ale w miejscu urodzenia noblisty w Rumunii, nazistowski przywódca sojuszniczy marszałek Ion Antonescu – człowiek, który wysłał setki tysięcy Żydów na śmierć – nazwał ulice jego imieniem.

Przeczytaj całą opowieść tutaj


Dobrze im – czy daj im maskę?

Łotwa jest pierwszym państwem bałtyckim, które skazało osobę za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i uznanie jej za winną chuligaństwa i podżegania do nienawiści w mediach społecznościowych. Tymczasem Estonia i Litwa stawiają na edukację społeczną, a nie sankcje karne.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.

READ  Polska gospodarka jest silna dzięki różnorodności

Big Pharma i Private Equity dążą do zdrowych zwrotów w Europie Wschodniej

W wyścigu o dostarczenie szczepionek przeciwko pandemii Covid-19, amerykański producent leków, Novavax, zwrócił się do wschodzącej Europy, aby przyspieszyć produkcję dzięki dwóm umowom, które potwierdziły rosnący trend konsolidacyjny w regionie.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


Przedkładanie rentowności nad etykę to ponura strategia szczepień – Bułgaria pokazuje dlaczego

Bułgaria skupiła się na ochronie gospodarki, aby ocalić osoby starsze przed Covid. Ostatecznie to też się nie uda.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


Co Rosja robi na Morzu Czarnym?

Rosja od dawna postrzega Morze Czarne jako kluczowe dla wywierania siły i wpływów na Morzu Śródziemnym i poza nim. Jednak ochrona rosyjskich interesów w regionie wiąże się z kosztami.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.

Muzeum Kosowa dla zachowania wspomnień z czasów wojny z dzieciństwa

Obrońcy praw człowieka w Kosowie przygotowują się do otwarcia muzeum, które przyjrzy się doświadczeniom dzieci podczas wojny w latach 1998–1999 i zachęci ludzi do przekazania im osobistych przedmiotów i świadectw z dzieciństwa na wystawę.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


Pandemia pantery polaryzuje Słowenię przed prezydencją w UE

Tajemnicza pantera wywołuje poruszenie, gdy Słowenia przygotowuje się do objęcia rotacyjnej prezydencji w UE. Problem narastał, gdy pojawiła się informacja, że ​​rząd premiera Janeza Janšy planuje wręczenie spinki do mankietów z panterą w prezencie dla wysokich rangą urzędników europejskich podczas jej prezydentury w Radzie UE. Janša, prawicowy populista, polaryzujący wewnętrzne opinie, postrzega panterę jako symbol Słowenii. Tak bardzo lubi pantery, że żył kiedyś w 203 pne. Napisał powieść „Biała Pantera”.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


Zezwól na przepływ funduszy publicznych do prywatnych fundacji na Węgrzech

Premier Węgier Viktor Orbán rozpoczął budowę równoległej struktury władzy, której funkcjonowanie zależy od lojalnych wobec niego osób. Ale czy pozwoliłoby to węgierskiemu premierowi sprawować kontrolę nad państwem i społeczeństwem ze strony opozycji?

READ  Kontrolerzy twierdzą, że budżet UE nie zapewnia równości płci

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


Dwóch żydowskich pisarzy uchwyciło ducha międzywojennej Rumunii. Czego mogą nas nauczyć o narodzinach faszyzmu?

W swojej literaturze Mihail Sebastian i Ludovic Bruckstein ukazują dwa różne oblicza żydowskiego doświadczenia w okresie poprzedzającym II wojnę światową. Aby oznaczyć najnowsze tłumaczenia, Z nieotwartym parasolemprzez Ludovic Bruckstein i Gwiazda bez imieniaW Calvert Journal Mihaila Sebastiana zbadano, jak dwa bardzo różne życia przeplatały się, tworząc obraz ucisku i oporu w międzywojennej Rumunii.

Przeczytaj całą opowieść tutaj


Kolej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan: kto płaci?

O nieuchwytnym projekcie kolejowym Chiny-Kirgistan-Uzbekistan dyskutowano, zanim chiński prezydent Xi Jinping przedstawił swoją wielką wizję inicjatywy Pasa i Szlaku. Możliwości są kuszące. Trasa, o której mowa w akronimie CKU, może dać cenne możliwości sprzedaży do Zatoki Perskiej i Turcji przez Kaukaz. Ale po ćwierć wieku machania brodą wyzwania pozostają takie same. Trudny i górzysty teren, brak pieniędzy i brak jasnego pojęcia, w jaki sposób kolej może się opłacić.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *