Connect with us

Zabawa

Henryk Łapiński nie żyje, aktor miał 87 lat

Published

on

Henryk Łapiński – polski aktor teatralny, filmowy i głosowy, wieloletni aktor Teatru Ateneum, zmarł w piątek. Artysta miał 87 lat.

„Z przykrością informujemy, że dziś 11 września 2020 roku, w wieku 87 lat, zmarł Henryk Łapiński, aktor Teatru Ateneum od 1956 roku. Henryk Łapiński został zatrudniony przez dyrektora Janusza Warmińskiego – zaraz po studiach aktorskich w Łodzi. 64 lata od tego czasu. Pracował w naszym Ateneum i stworzył ponad 100 różnych ról. Z całego serca pokochał Ateneum. Chętnie dzielił się wspomnieniami z historii naszego teatru, witał nowych ludzi na Zespół i szczególnie zadbał o pamięć swoich zmarłych przyjaciół i kolegów z teatru. Pewien rozdział w historii naszego teatru zdecydowanie dobiega końca ”- mówi na Facebooku Ateneum Theater.

„Wierzymy, że Wasi wspaniali reżyserzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek, w towarzystwie wielu Waszych kolegów ze sceny, przyszli dziś do Was. Żegnamy się z wielkim żalem” – czytamy w Athenaeum podpisało wpis aktorów i dyrekcji teatru.

Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną. L. Schillera w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował rolą Dujardina w sztuce Marcela Aymei „Ich głowy” w reżyserii Zdzisława Tobiasza w Teatrze Ateneum.

Widzowie zapamiętali aktora z jego ról w filmach i serialach, takich jak: „Nie lubię poniedziałku”, „Wielka miłość Balzaka”, „Kuchnia polska”, „Dom” czy „Polska Droga”.

Łapiński był także aktorem głosowym, najbardziej znanym z roli Druida Panoramixa w serialu Asterix. Jednak jego głos można było usłyszeć w filmach „101 dalmatyńczyków”, „Pocahontas” i „Księżniczka Sissi”. Dał także głos postaciom w grach komputerowych.

Od 1956 roku nieprzerwanie występuje w Teatrze Ateneum.

Główne źródło zdjęć: VIPHOTO / East News

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *